Poniedziałek, 17 stycznia 2022

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Kto zainwestuje w Rafako? Impas w rozmowach z Polimexem i odstąpienie od wstępnej umowy inwestorskiej

11.01.2022 11:32 | 0 komentarzy | żet

Rafako odstąpiło od wstępny warunków umowy inwestorskiej z Polimexem Mostostal i Funduszem Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZ AN (część Polskiego Funduszu Rozwoju).

Kto zainwestuje w Rafako? Impas w rozmowach z Polimexem i odstąpienie od wstępnej umowy inwestorskiej
Prezes Rafako Jarosław Domagalski-Łabędzki zamierza prowadzić rozmowy inwestorskie z Funduszem Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (część Polskiego Funduszu Rozwoju), bez Polimexu Mostostal.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Impas w rozmowach

- Zasadniczym powodem złożenia przez Rafako oświadczenia o odstąpieniu od listu intencyjnego i wstępnych warunków umowy jest impas w procesie dotyczącym nabycia przez fundusz oraz Polimex akcji Rafako należących do PBG oraz Multaros Trading Company Limited oraz zapewnienia przez inwestorów finansowania. Zarząd Rafako zamierza kontynuować rozmowy dotyczące procesu inwestorskiego indywidualnie z Funduszem Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZ AN - informuje Rafako w mediach społecznościowych.

Jak to było?

Przypomnijmy, jesienią 2021 r. Polimex Mostostal S.A., Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron S.A. podpisały list intencyjny dotyczący zainwestowania w raciborskie Rafako. Zobacz również:

Potencjalni inwestorzy zamierzali kupić akcje Rafako, które należą do PBG. Ponadto Rafako miało otrzymać pieniądze na rozwój w formie pożyczki lub obligacji.

Wejście w życie umowy inwestycyjnej zostało obwarowane szeregiem warunków, m.in. porozumieniem Rafako z Tauronem, Gaz-Systemem, JSW Koks, PGE GiEK w Bełchatowie, a więc tymi firmami, z którymi Rafako ma wciąż do rozliczenia zerwane kontrakty lub kontrakty będące w trakcie realizacji, ale opóźnione. Zobacz również:

Cień firmy sprzed lat

Rafako to firma działająca w sektorze budownictwa energetycznego, która od kilku lat boryka się z bardzo poważnymi problemami. W ostatnim czasie dwukrotnie przeprowadzono tam zwolnienia grupowe. Część majątku firmy wystawiono na sprzedaż.

Jednocześnie Rafako wciąż jest bardzo ważne dla polskiej energetyki - nie tylko ze względu na transformację tego sektora, która musi zostać przeprowadzona w najbliższych latach, ale również ze względu na naprawę bloku w Elektrowni Jaworzno III, który nie działa od miesięcy.

Rafako odgrywa również zaczącą rolę w gospodarce naszego regionu - jako duży pracodawca, ale również znaczący kooperant wielu mniejszych przedsiębiorstw.