Poniedziałek, 17 stycznia 2022

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Motocykliści lubią rockowe kolędy. Przy żłóbku spotkali się w Oborze

10.01.2022 08:37 | 0 komentarzy | ma.w

Tym razem bez swych motorów spotkali się sympatycy SRC Motocykle. Przybyli do kaplicy w Oborze, by słuchać i śpiewać kolędy. To taki świąteczny przystanek motocyklistów między jesiennym zakończeniem sezonu, a jego wiosennym rozpoczęciem.

Motocykliści lubią rockowe kolędy. Przy żłóbku spotkali się w Oborze
Kolędowe spotkanie motocyklistów. Wśród nich był m.in. Andrzej Chroboczek z Nędzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W zimie motocykliści odstawiają swoje motory do garażu. Wyjadą nimi za parę miesięcy na 25. jubileuszowy sezon, któremu patronuje SRC Motocykle. - Jak robiliśmy nasze zloty, to pomyślałem, że pomiędzy zakończeniem a rozpoczęciem sezonu można się jeszcze raz spotkać, choć już bez motorów. No to przychodzimy do bożego żłóbka „z buta”, do Obory, bo tu jest ciepła impreza w środku zimy. Cóż może być piękniejszego niż oddać chwałę i pokolędować panu Jezusowi w żłóbku narodzonemu? - mówił nam Andrzej Złoczowski inicjator spotkania zmotoryzowanych.

W ślady raciborzan podążyli koledzy z trasy, z Prudnika. Tam jeździ się do sanktuarium św. Józefa. - Naprawdę dajemy razem czadu zimą - uważa Złoczowski.

Blisko pana Boga

Czy motocykliści mają swoje ulubione kolędy? - Na pewno są takie, które lepiej się śpiewa niż inne. Oczywiście Cichą noc wszyscy chętnie zaintonują. Cóż, nasi motocykliści są blisko pana Boga, co widać po frekwencji na naszych spotkaniach w kościołach. W takich momentach przychodzi mi na myśl stary żart, jak motocyklista przekracza setkę na godzinę, to św. Krzysztofa u boku zamienia na św. Piotra, bo wita się z nim u niebios bram - uśmiechnął się pan Andrzej.

- Kto jak kto, ale to motocykliści doskonale zdają sobie sprawę z kruchości życia i z cierpienia, bo niejeden z nas, nie ze swojej winy oczywiście, przeżył wypadki, leczył kontuzje, połamane kości, różne rozdarcia na skórze -zauważył nasz rozmówca.

Złoczowski dodał, że spotkanie w Oborze jest także kolędą dla nieobecnych już w gronie SRC Motocykle. - Dla tych którzy odeszli, ale dziękować Bogu większość z naszych kolegów żyje i ma się dobrze. Jak składam życzenia noworoczne, to oczywiście zaczynam od zdrowia, ale dodaję: żadnych pogrzebów w tym roku, a zwłaszcza motocyklistów - stwierdził znany raciborski fotograf.

Kolędnikom akompaniował zespół muzyczny z parafii św. Mikołaja, pod przewodnictwem kapelana motocyklistów ks. Adriana Bombelka. Kapłan sam jeździ na motocyklu i wspiera kolegów muzyką i śpiewem. W trakcie kolędowego spotkania wystawiono Najświętszy Sakrament, odmówiono modlitwy i udzielono krótkiego błogosławieństwa. Prośba zebranych dotyczyły zdrowia i szczęśliwego, przyszłego sezonu motorowego.

- Dziś szczególnie modlimy się o naszą siostrę zakonną Antonię, z którą wiele rzeczy robiliśmy dla dzieciaków, tych biednych, opuszczonych. Niestety nam zaniemogła i nie może być z nami, ale duchowo łączy się w modlitwie. Nie ma też ojca Antoniego z Prudnika Lasu, który często z nami tu śpiewał - wyjaśnił A. Złoczowski.

Na zakończenie czekała dla uczestników słodka niespodzianka - wypieki i podziękowania od Hospicjum św. Józefa, dla tych, którzy wspierali tę instytucję przez cały rok.

Kolęda dla nieobecnych

W ławkach kaplicy spotkaliśmy przedstawiciela Opolskiego Towarzystwa Motocyklowego Artura Żurakowskiego. - Wspieramy się z Raciborzem, my tydzień później mamy nasze kolędowanie. Od 15 lat zapraszamy na nasz zlot motocyklowy i Racibórz jest tam naszym gościem. My gościmy na ich imprezach, jeździmy wspólnie, znamy się od lat - mówił Nowinom pan Artur.

Opolskie stowarzyszenie powstało przy kościele franciszkańskim i tam odbywa się duży zlot motocyklowy z mszą świętą. - To jest zlot katolicki, takich ludzi się tam spotyka, którym jest z nami po drodze. My jeździmy na Górę św. Anny na imprezę organizowaną przez Andrzeja Złoczowskiego. Łączymy ludzi, którzy mają zarówno tą pasję jak i Boga w sercu - podkreślił A. Żurakowski.

Jego też spytaliśmy o bliższe sercu motocyklistów kolędy. - My gramy u siebie kolędę zespołu Perfect, typowo rockową, motocyklową pt. Bóg narodził się. Napisał ją Grzegorz Markowski. Będziemy też mieli kolędę reagge - zapowiedział pan Artur.

Dzielmy się życzliwością

- Ta inicjatywa jest jak najbardziej pozytywna, bo to kolędowanie dla wszystkich. Jesteśmy dziś wspólnie przy żłóbku. Wszystkie kolędy można dedykować motocyklistom. Każda jest ważna w ich drodze, w jeździe, w ich posłudze - mówił nam ojciec Ignacy Szczytowski proboszcz parafii św. Paschalisa. Do Obory dotarł z Płoni wprost z nieszporów kolędowych. - To już tradycyjne spotkanie w sławieniu pana Jezusa, który się rodzi. 800 lat od pierwszego żłóbka będziemy obchodzić w przyszłym roku. Nieśmy radość i pokój tam gdzie pracujemy, tam gdzie przebywamy. Wyjdźmy z tego spotkania radośniejsi - życzył zgromadzonym.

Ks. Adrian Bombelek zaczął z zespołem od pastorałki o Wesołych Świętach. - Do 2 lutego można śpiewać kolędy, choć w Betlejem codziennie kolędy śpiewają. Ludzką życzliwością dzielmy się nie tylko w Boże Narodzenie, bo w obecnych czasach świat tego potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek - stwierdził kapłan i zabrzmiało "Feliz Navidad - Wesołych Świąt z całego serca życzymy wam".