Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy chcą precyzyjniej wiedzieć czym oddychają

Na terenie Śląska znajduje się 19 stacji automatycznych i 26 stanowisk manualnych nadzorowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Z kolei jeden z naszych czytelników pyta, dlaczego czujnika jakości powietrza nie ma w sercu Wodzisławia Śl.

Mieszkańcy chcą precyzyjniej wiedzieć czym oddychają
Andrzej Szczygieł z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach uważa, że nie ma potrzeby montowania na każdym kroku stacji pomiarowych, ponieważ jeżeli są wysokie stężenia pyłów, to występują one praktycznie na terenie całego Śląsku.

Wraz z pojawieniem się niskich temperatur co roku pojawia się ten sam problem - smog. W efekcie jakość powietrza w wielu polskich miejscowościach jest w opłakanym stanie. Także w Wodzisławiu Śl. w trakcie ostatnich dni nie była ona najlepsza. Jeden z naszych czytelników jest zdania, że na terenie miasta powinno być więcej stacji pomiarowych jakości powietrza.

Pytania o większą liczbę czujników

- Za nami kolejne dni ze smogiem - przekazywał nam kilka dni temu jeden z naszych czytelników. - W okolicy rynku w Wodzisławiu Śl. śmierdziało bardzo mocno, ale żadnego czujnika w tej okolicy nie ma - dodał. Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że mieszkańcy chcieliby wiedzieć, kiedy lepiej unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie, gdy smog na pewno będzie się pojawiał na terenie miasta. - Dlaczego nie ma żadnego czujnika w sercu miasta np. w pobliżu rynku lub gdzieś w kierunku osiedli Nowego Miasta i dworca PKP? - dopytywał nas.

Ile jest stacji na terenie miasta?

Wątpliwości i pytania naszego czytelnika przekazaliśmy urzędnikom wodzisławskiego magistratu. Jak wyjaśnia nam główny specjalista ds. komunikacji i promocji miasta Klaudia Bartkowiak, na terenie miasta funkcjonuje przede wszystkim stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, która zlokalizowana jest przy ul. Gałczyńskiego. - To stacja ukazująca tło miejskie - podkreśla Bartkowiak. - Dokonuje ona pomiarów w sposób ciągły następujących parametrów: pył zawieszony PM 10, dwutlenek siarki, tlenek węgla, dwutlenek azotu, tlenki azotu i ozon. I ten właśnie prowadzony w mieście monitoring jakości powietrza działa w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska - dodaje. Ponadto główny specjalista ds. komunikacji i promocji miasta zwraca uwagę, że na terenie miasta funkcjonują także dodatkowo mniejsze stacje pomiarowe. Ulokowane są we wszystkich 9 dzielnicach Wodzisławia Śl. - Mają one jednak charakter wyłącznie poglądowy i edukacyjny - podkreśla Klaudia Bartkowiak.

Z czego wynika zła jakość powietrza?

W trakcie jednej z ostatnich sesji powiatu wodzisławskiego Andrzej Szczygieł z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach podkreślił, że główną przyczynę złej jakości powietrza jest niska emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych. – Spotykam się na wielu spotkaniach z samorządowcami, którzy twierdzą, że to niemożliwe, aby to piece domowe tak zatruwały powietrze, ale tak właśnie jest – podkreślał Andrzej Szczygieł. Zwrócił uwagę, że monitoring ochrony środowiska na Śląsku jest mocno rozbudowany. Składa się z 19 stacji automatycznych i 26 stanowisk manualnych. Andrzej Szczygieł wyjaśnił także, że nie ma potrzeby montowania na każdym kroku stacji pomiarowych, ponieważ jeżeli są wysokie stężenia pyłów, to występują one praktycznie na terenie całego Śląsku i na odwrót: jeżeli jakość powietrza jest dobra, to również występuje ona na całym województwie.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 05.01.2022 09:04


zgłoś nadużycieoceniono 5 razy -3
~BrutalAaaAaA (185.232. * .237) 02.01.2022 22:52
Mieszkańcy? Czy jeden z czytelników?
A niby jakość powietrza się poprawi przez jakiś czujnik?
A może gdy będzie zła jakość powietrza to przestanie oddychać?
Może czytelni niech zrezygnuje z samochodu. Będzie jakiś pożytek~ co ty wypisujesz?

wnikliwy 04.01.2022 21:50

To jakaś kpina,auta na CNG nie zatankujesz w jedynej stacji paliw w naszym regionie,gdzie tu ekologia? Czy to jest normalne?

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .17) 04.01.2022 09:38
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~ciekawy (188.137. * .185) 03.01.2022 22:59
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~dybek (92.38. * .42) 03.01.2022 18:28
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

do Ira (5.184. * .243) Jak się pani tu nie podoba to proszę się wyprowadzić , nam zwykła mgła nazywana przez lewaków smogiem nie przeszkadza .Jak komuś nie pasuje to do widzenia.

~Ira (5.184. * .243) 02.01.2022 22:59
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Co rok to gorsze powietrze. Moje marzenie to wyprowadzić się z tego miasta. Przez 7-8 miesięcy w roku trzeba zastanowić się czy wyjść na powietrze. Pięknie jest tylko gdy temperatura ni spada poniżej 20 stopni.

~BrutalAaaAaA (185.232. * .237) 02.01.2022 22:52
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Mieszkańcy? Czy jeden z czytelników?
A niby jakość powietrza się poprawi przez jakiś czujnik?
A może gdy będzie zła jakość powietrza to przestanie oddychać?
Może czytelni niech zrezygnuje z samochodu. Będzie jakiś pożytek