Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Fatalna jakość powietrza w powiecie raciborskim. Mieszkańcy otrzymają wiadomości SMS z ostrzeżeniem

Dotychczas alerty RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) ostrzegały nas przed porywistym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu. Teraz otrzymujemy również ostrzeżenia dotyczące smogu.

Fatalna jakość powietrza w powiecie raciborskim. Mieszkańcy otrzymają wiadomości SMS z ostrzeżeniem
Najgroźniejszym efektem smogu jest zaleganie w atmosferze substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. (fot. Raciborski Alarm Smogowy).

Alerty RCB

- ALERT RCB – w związku ze złą jakością powietrza i ryzykiem przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10, do użytkowników telefonii komórkowych na obszarze części województw: dolnośląskiego (powiat kłodzki),  podkarpackiego (powiat jasielski),  kujawsko - pomorskiego (powiat miasto Bydgoszcz, powiat miasto Grudziądz, powiaty nakielski i bydgoski), wielkopolskiego (powiaty: szamotulski, poznański, miasto Poznań i miasto Kalisz) i śląskiego (powiaty: cieszyński, powiat raciborski, powiat żywiecki) rozesłano wiadomość sms z ostrzeżeniem o treści „UWAGA! Dnia 27.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

- czytamy w komunikacie Krajowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, wydanym rankiem 27 grudnia 2021 r.

Bardzo zła jakość powietrza w Raciborzu

27 grudnia o 1.00 stężenie PM10 w Raciborzu wyniosło 199,4 µg/m3, a o 9.00 167,5 µg/m3. Natomiast dobowe (od 26.12.2021, 10.00 do 27.12.2021, 9.00) stężenie PM10 wyniosło 161 µg/m3* (źródło: GIOŚ).

PM10 to tzw. pył zawieszony o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany (źródło: wikipedia).

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za stan pożądany i korzystny dla ludzkiego zdrowia, gdy stężenie dobowe PM10 nie przekracza 45 µg/m3, natomiast roczne 15 µg/m3.

W Polsce norma dobowa wynosi 50 µg/m3, poziom informowania społeczeństwa o zagrożeniu wynosi 100 µg/m3, natomiast alarm smogowy ogłasza się przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 µg/m3 dla pyłu PM10.

Czym jest smog?

Smog to efekt zanieczyszczenia powietrza spowodowanego działalnością człowieka. Powstaje przez skumulowanie znacznej ilości zanieczyszczeń (nieodpowiednie ogrzewanie budynków, motoryzacja, przemysł) na pewnym obszarze (np. w mieście). Zjawisko występuje w określonych warunkach atmosferycznych takich jak utrzymująca się mgła czy brak wiatru.

Zanieczyszczenie powietrza wpływa niekorzystnie na układy: nerwowy, oddechowy, krążenia, pokarmowy, rozrodczy oraz immunologiczny.

Długotrwała ekspozycja na smog powoduje poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. W Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem rocznie umiera ok. 45 000 osób, czyli ponad 7 razy więcej niż w wyniku biernego palenia (źródło: czystepowietrze.gov).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].