Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezes Szwed o Rokickim: to był brylant Victorii. Jego trener Krużołek: jakbym utracił syna

Michał Rokicki był jedynym rodowitym raciborzaninem w dziejach MKS SMS Victoria i miejscowego SMS-u, który pływał na Igrzyskach Olimpijskich. - Miał niesamowite predyspozycje i był zdeterminowany osiągnąć sukces, wpierw Mistrzostwo Polski, a później wyjazd do Pekinu - mówi o swoim podopiecznym trener z „ósemki” Piotr Krużołek.

Prezes Szwed o Rokickim: to był brylant Victorii. Jego trener Krużołek: jakbym utracił syna
Sławomir Szwed nazywa Rokickiego brylantem Victorii. Piotr Krużołek uważa, że nigdy nie prowadził zawodnika lepszego niż on

Środowisko pływackie Raciborza pożegna swego kolegę i wychowanka na pogrzebie, który ma się odbyć w poświąteczny poniedziałek 27 grudnia. Początek ceremonii o godz. 13.00 na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

Szok dla wszystkich

- To trudny czas dla rodziny. Michał miał wspaniałych rodziców, swoich najwierniejszych kibiców. Jego śmierć jest dla wszystkich szokiem - powiedział nam Sławomir Szwed prezes MKS SMS Victoria Racibórz.

Popularna „ósemka” miała swoich pływackich reprezentantów na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie (Kiermasz-Różycka, Wolny, Zychowicz, Januszkiewicz, Górski) oraz w 2008 roku w Pekinie, gdzie wystartował Michał Rokicki.

Droga do występu na najważniejszej dla każdego sportowca imprezie wiodła dla niego przez trenerską opiekę Wojciecha Nazarko, Janusza Lukoszka, Piotra Krużołka, Krzysztofa Pacelta i Marcina Kunickiego. O tym ostatnim olimpijczyk mówił, że bardzo mu pomógł zostać przy pływaniu w momencie, gdy myślał o końcu z wyczynową karierą, jeszcze przed IO w Pekinie. - Michał przeszedł później do AZS AWF Warszawa i trafił tam pod opiekę słynnego „Słomy” - Pawła Słomińskiego, trenera kadry, autora największych ostatnio sukcesów polskiego pływania - wspomina zasłużony działacz raciborskiego pływania.

- Michał Rokicki to był obok Kasi Dulian nasz drugi brylant w całej historii klubu - uważa prezes Szwed.

Niech trener za mnie coś powie

Jako ucznia siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej (po 6 latach nauki w SP15 Rokicki przeszedł do SMS-u) trenował go Piotr Krużołek. Z nim śp. Michał zdobył trzykrotnie mistrzostwo Polski. - Pamiętam te mistrzostwa, zimą w Raciborzu. On był taki skromny, że nie chciał udzielać wywiadów, mówił, niech trener za mnie mówi, a zainteresowanie mistrzem kraju było niemałe - wspomina pan Piotr.

Według Krużołka Rokicki był jego najlepszym zawodnikiem w całej dotychczasowej praktyce trenerskiej. - Świetnie się rozwijał, profesjonalnie podchodził do obowiązków zawodnika. Jego dystanse były bardzo wymagające, 1500 m kraulem nie jest dla każdego - podkreślił P. Krużołek.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Michał Rokicki i trener Marcin Kunicki z synem Maksem. Zdjęcie z 2007 roku

Jakby odszedł ktoś bardzo bliski

Wychowawca z ZSOMS przyznaje, że na wieść o śmierci Rokickiego poczuł się jakby stracił syna. - Michał był mi bliski. Razem chodziliśmy na siłownię. W jakimś stopniu, tak to czułem, traktował mnie wtedy jako swój autorytet. Bardzo wspierali go rodzice, mamy do dziś serdeczny kontakt - powiedział nam P. Krużołek.

W ostatnich latach zmarły pracował m.in. w PWSZ, gdzie był ratownikiem na basenie. Ponadto wspólnie z siostrą Ewą, także utalentowaną pływaczką, medalistką imprez krajowych, prowadził naukę pływania na Opolszczyźnie.

- Zawsze chętnie przychodził w kamizelce olimpijskiej, którą dostają tylko reprezentanci Polski, na okazyjne spotkania czy to z młodzieżą szkolną czy przy okazji wydarzeń sportowych. Dzielił się tymi wspomnieniami z Pekinu, był dla innych wzorem w kontekście osiągnięć sportowych - podsumowuje Sławomir Szwed.


Zobacz również:

Ludzie

Sławomir Szwed

Trener pływacki, prezes MKS SMS Victoria Racibórz