Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zagrali koncert w nowej sali koncertowej. Pierwszy raz zabrzmiała muzyka [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy już nie mogą doczekać się otwarcia nowej sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju tuż przy siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej. Właśnie uczniowie PSM mieli okazję zagrać pierwszy koncert w nowym budynku, choć oficjalne otwarcie dopiero wiosną. 

Zagrali koncert w nowej sali koncertowej. Pierwszy raz zabrzmiała muzyka [ZDJĘCIA]
Uczniowie i nauczyciele PSM w Jastrzębiu-Zdroju zagrali pierwszy koncert w nowej sali. fot. B.Englender
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Zagrali koncert w nowej sali koncertowej. Pierwszy raz zabrzmiała muzyka [ZDJĘCIA]

Ma 15 520 metrów sześciennych kubatury, 30 metrów długości i 29 szerokości. Na jej widowni pomieszczą się 362 osoby. Sala koncertowa, której budowa kosztowała 20 milionów złotych (z czego ponad 16 mln  z funduszy unijnych), zachwyca niebanalnym designem i świetną akustyką.

I choć oficjalne otwarcie sali, nazywanej "małym NOSPR-em" dopiero wiosną, to już teraz, w grudniu, zabrzmiała w niej muzyka. Wszystko za sprawą koncertów kolęd w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju.

- Jest to sala wymarzona, wyczekana, wytęskniona. Myślę, że to piękny prezent na 30-lecie naszej szkoły. Już poprzedni dyrektor, pan profesor Stanisław Śmietana, usilnie zabiegał o jej budowę. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni, to przede wszystkim jego zasługa - podkreślała dyrektor szkoły, Gabriela Jaworska.

Pierwszy koncert w nowej sali

- Te pierwsze koncerty, które mieliśmy okazję wysłuchać, już dają nam obraz tego, co będzie się tutaj działo. To fantastyczna sala o znakomitej akustyce. Można tu zaprosić każdego artystę i sądzę, że każdy wyjdzie stąd zadowolony - mówiła prezydent Anna Hetman.

A jako że to właśnie akustyka jest w przypadku takich miejsc najważniejsza, w jastrzębskiej sali dopracowano pod tym względem każdy, nawet najmniejszy detal. Po wysłuchaniu koncertu przyczynili się do tego również... widzowie, którzy wzięli udział w wyjątkowym eksperymencie. By zbadać, jak zapełnienie widowni wpływa na rozprzestrzenianie się dźwięku, specjalista odpowiedzialny za projekt akustyki sali oddał kilka wystrzałów z pistoletu ze ślepą amunicją.

Co ciekawe, akustyka jastrzębskiej sali może być dostosowywana do bieżących potrzeb muzyków - dzieje się tak między innymi za sprawą kotar czy rolet, które pozwalają modyfikować sposób rozchodzenia się dźwięku.

Zagrają na JAZZtrzębie 

Jak zapewnia dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, Gabriela Jaworska, sala koncertowa będzie służyła wszystkim mieszkańcom. Pierwsze koncerty są już zaplanowane, a na scenie będzie można zobaczyć między innymi artystów występujących w ramach festiwalu JAZZtrzębie czy muzyków wiedeńskich. - Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którym bliska jest muzyka - podkreślała Gabriela Jaworska.

Salę zaprojektowali Aleksander Bednarski i Mariusz Kamraus (SLAS Architekci), a głównym wykonawcą inwestycji jest firma Intravi z Żywca.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~zwyrtek (188.147. * .67) 25.12.2021 12:17

Podobno, tylko NOSPR w Katowicach ma tak dobrą akustykę, jak ta sala.

~skinheadzik (31.179. * .1) 24.12.2021 12:32
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Asterka (46.204. * .29) 23.12.2021 21:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Rospondek (188.147. * .199) 21.12.2021 09:32

Trzeba przyznać, ze sala wewnątrz robi wrażenie. Są jakieś fotki wyglądu zewnętrznego?