Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pół tysiąca choinek dla honorowych dawców krwi. Akcja Choinka dla życia w Raciborzu

To piękna akcja, bo do domów dawców trafią choinki z naszych lasów. Choinki pachnące lasem. Patrząc na choinkę i chłonąc jej zapach, będą pamiętali, że darują rzecz najcenniejszą, czyli życie - mówił 16 grudnia pod RCKiK w Raciborzu nadleśniczy Witold Witosza. Dyrektor centrum krwiodawstwa Gizela Kowol podkreślała, że odzew na akcję mile zaskakuje.

Pół tysiąca choinek dla honorowych dawców krwi. Akcja Choinka dla życia w Raciborzu
Od prawej: Marek Tomasiak podleśniczy, Wojciech Ćwikła stażysta, Marcin Mordel podleśniczy. Panowie z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie rozdawali krwiodawcom choinki i sadzonki

Przed rokiem podobne przedsięwzięcie zorganizowało biuro poselskie Michała Wosia w Raciborzu. Ówczesną lokalność pomysłu zastąpiła w 2021 roku akcja ogólnopolska. Zorganizowano ją na 8 dni przed świętami Bożego Narodzenia. Gdy dziennikarze przyszli na briefing prasowy o godz. 11 już ponad 200 drzewek trafiło do nowych właścicieli.

Sadzonka na pocieszenie

Od zasadzenia nasiona czuwali nad choinkami leśnicy z Rud. Drzewka rosły w gospodarstwie szkółkarskim w Nędzy, jak powiedział nadleśniczy Witosza - jednej z najnowocześniejszych szkółek w Polsce.

Nikt z chcących oddać krew nie odchodził spod centrum z pustymi rękami. Kto nie kwalifikował się 16 grudnia do oddania krwi czy osocza dostawał na pocieszenie sadzonkę sosny lub świerku.

- Wiem, że w dobie pandemii są trudności z dostarczeniem krwi. Cieszę się, że temat podjął ponownie wiceminiter i poseł Michał Woś. Teraz nasze choinki będą uświetniać bożonarodzeniowy nastrój w śląskich domach. Oby ta akcja pobudziła szlachetność na cały rok - życzył pod RCKiK W. Witosza.

Ślązacy się podzielą

Dyrektor placówki Gizela Kowol podkreśliła, że na śląskiej ziemi Ślązacy czują potrzebę dzielenia się z drugą osobą. - Jesteśmy mile zaskoczeni odzewem, a on się powtarza, bo społeczeństwo regionu aktywnie odpowiada na nasze apele - zaznaczyła.

Dla G. Kowol choinka jest symbolem nadziei i oczekiwania, a także symbolem życia i płodności.

W Raciborzu i oddziałach terenowych chcą rozdać ponad 400 choinek. - Upomnieliśmy się już o więcej - uśmiechała się pani dyrektor.

Nie tylko leśnicy pomagają krwiodawstwu. Górnicy z JSW regularnie oddają krew. - Kto jak nie oni? Mamy tam przeogromny odzew. Na służby mundurowe też możemy liczyć kiedy tylko potrzebujemy krwi, osocza, płytek krwi. Całe tutejsze społeczeństwo czuje potrzebę pomagania, ratowania w swoich sercach - stwierdziła Gizela Kowol.

Ogromne zapotrzebowanie

Centrum krwiodawstwa od dwóch lat działa w warunkach pandemicznych. Latem szczególnie cierpi na niedobry w zasobach krwi. Jak jest zimą?

- Te okresy braku krwi się zmieniają w pandemii. W tych warunkach nie wiemy, co następny dzień przyniesie. Latem nasi stali dawcy wyjeżdżają, a na drogach dochodzi do znacznej liczby wypadków. Zima jest także okresem ogromnego zapotrzebowania. Krwi w szpitalach potrzeba każdego dnia. Po miesiącach odkładania przeprowadzane są zabiegi. Tymczasem nasi dawcy nie zawsze mogą oddać krew, bo np. przeszli COVID-19 - tłumaczyła dyrektor Kowol.

Mundurowi i orkiestra

W RCKiK rozmawialiśmy także z Beatą Wysoczańską-Skroban - kierownikiem działu dawców i pobierania.

- Ta akcja jest przeogromna i taki daje korzyści. Dla nas to również akcja podziękowania dla naszych wspaniałych dawców. Początkowo myśleliśmy, aby do centrum i terenowych oddziałów trafiło po 100 drzewek, ale dziś wiemy, że to za mało. Dzień wcześniej dawcy rejestrowali się on-line, a nie tylko oni mogli oddawać krew - zaznaczyła pani kierownik.

W centrum już myślą o kolejnych akcjach. Między 10 a 15 stycznia planowane jest zaproszenie do oddawani krwi przez służby mundurowe. 30 stycznia RCKiK włączy się w WOŚP.

- Zainspirowali nas leśnicy, którzy już deklarują, że przyjadą. Oni dziś od 6 rano ładowali i przekazywali choinki - stwierdziła B. Wysoczańska-Skroban.

Duma z bycia leśnikiem

Nadleśniczy Witold Witosza sam jest krwiodawcą i cieszy się, że to Lasy Państwowej wspierają akcję Choinka dla życia. - Krew to szczególny dar i pomysł z dyrekcji generalnej, żeby połączyć święta z najcenniejszym darem, sprawia, że czuję się dumny, że jestem leśnikiem - podkreślił w wypowiedzi dla nowiny.pl.

W sezonie przedświątecznym nadleśnictwo sprzedaje około 1000 choinek. Tymczasem dla samego krwiodawstwa przekaż nich prawie pół tysiąca. - Odzew społeczny robi wrażenie. Początkowo mówiliśmy o 50 sztukach na każdy oddział, a już o 9 rano było wiadomo, że trzeba dowieźć więcej. Taka szlachetność myślę jest możliwa tylko na Śląsku - podsumował nadleśniczy.

Na ostatni guzik

Dyrektor biura poselskiego Michała Wosia - Szymon Szrot przypomniał, że w 2020 roku tylko siłami biura i RCKiK rozdawano drzewka na święta. - Skala była znacznie mniejsza niż w tym roku. Teraz to inicjatywa podjęta w cały kraj - podkreślił.

Szrot był pod wrażeniem organizacji przedsięwzięcia ze strony RCKiK. - Wszystko zapięte na ostatni guzik. Jest profesjonalnie. Ważne, że każdy, kto przyjdzie, nie wyjdzie bez drzewka czy sadzonki - zauważył.

Dyrektor biura wie, że wciąż jest za mało dawców wobec potrzeb krwiodawstwa. - Te akcje pomagają. Honorowych dawców nie trzeba przekonywać, ale pozyskiwanie nowych - to wyzwanie - podsumował S. Szrot.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].