Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni gminy Gorzyce z podwyżkami, więcej zarobi też wójt

Podwyżki diet radnych, a także wynagrodzenia wójta, to już nie tylko projekt, lecz fakt. W Gorzycach na ostatniej sesji rady gminy w głosowaniu wzięło udział 19 radnych - 13 z nich było za podwyżkami, 5 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. 

Radni gminy Gorzyce z podwyżkami, więcej zarobi też wójt
W głosowaniu nad uchwałą brało udział 19 osób - 13 z nich było za podwyżkami diet.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

 Jak powiedział nam przewodniczący rady gminy Piotr Wawrzyczny, impulsem do dyskusji nad wysokością diet radnych i do podjęcia nowej uchwały w sprawie zasad i wysokości ich przyznawania były działania rządu RP, który wydał w tej sprawie Rozporządzenie Rady Ministrów z 27 października br. na podstawie którego ustalono nowe wyższe maksymalne stawki diet dla radnych gmin. Rozporządzenie zakłada maksymalną wysokość diet dla radnych gmin liczących powyżej 15 tys. mieszkańców w wysokości 3220 zł miesięcznie.

Są to diety wyższe od dotychczas przysługujących, aczkolwiek w dalszym ciągu dalekie od maksymalnych, które przewiduje Rozporządzenie Rady Ministrów z października br. Są to też kwoty niższe niż w pozostałych jednostkach samorządu terytorialnego naszego powiatu, w których liczba mieszkańców przekracza 15 tys. - powiedział Wawrzyczny. 

Nowe wynagrodzenie wójta 

Po przyjęciu uchwały nowe wynagrodzenie obowiązuje od 1 sierpnia 2021 roku. Wynagrodzenie zasadnicze wójta gminy Gorzyce wynosi 9 387 zł, dodatek funkcyjny to 3 105 zł. Ponadto, wójtowi przysługuje dodatek specjalny, za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa, dodatkowe wynagrodzenie roczne, a także odprawy, których wysokość jest ustalana na podstawie odrębnych przepisów prawa. Z informacji uzyskanych w Urzędzie Gminy Gorzyce wynika, iż nowe wynagrodzenie wójta będzie wynosiło 18040 zł. 

Zmienią się też diety radnych 

Zgodnie z wytycznymi, wysokość diet radnych ustala się procentowo biorąc pod uwagę bazową kwotę wynagrodzenia radnych dla gmin powyżej 15 tys. mieszkańców. - Według naszej nowej uchwały wysokość diet zróżnicowano w zależności od pełnionej funkcji przez radnego oraz ilości komisji w których pracuje - poinformował Piotr Wawrzyczny.  Obecnie Przewodniczący rady gminy otrzymuje dietę w wysokości 1500 zł miesięcznie. Nowa stawka to 75% z kwoty 3.220.96 zł czyli 2.254 zł. Dieta wiceprzewodniczącego obecnie wynosi 900 zł, po zmianach będzie to 1610,48 zł. Przewodniczący komisji rewizyjnej otrzymuje dietę wysokości 900 zł, po podwyżce będzie to 1610,48 zł. Przewodniczący komisji stałych otrzymują miesięcznie 800 zł, nowa stawka to 1449,43 zł. Zastępca przewodniczącego komisji rewizyjnej do tej pory otrzymywał 800 zł miesięcznie, teraz będzie to 1352,80 zł. Zastępcy przewodniczącego pozostałych komisji otrzymywali 700zł, teraz miesięcznie na ich konto wpływać będzie 1191,76 zł. Radni będący członkami komisji rewizyjnej otrzymywali 700 zł, po podwyżce dostaną 1288,38 zł. Członkowie pozostałych komisji, niepełniących w/wym. funkcji otrzymywali miesięcznie 600 zł, teraz będzie to 1127,34 zł. Radni niebędący członkami żadnej komisji otrzymywali 300 zł, teraz dostaną 644,19 zł.

Będą też obostrzenia 

Oprócz podwyżek, radnych czekają też sankcje. Za każdą nieobecność na sesji rady gminy dieta zostanie pomniejszona o 40% w danym miesiącu, a za nieobecność na posiedzeniu komisji dieta zostanie zmniejszona o 15% w danym miesiącu. - Istotną zmianą jest również to, że radny za nieobecność na sesji rady gminy będzie miał potrącane z przysługującej mu diety aż 40%, a za nieobecność na komisji 15%,. Ponadto radni którzy będą spóźniali się na sesje, albo opuszczali ją zbyt wcześniej, będą mieli potrącane 5% przysługującej im diety. Rewolucyjną zmianą jest również to, że wg. nowych zasad w miesiącach w których nie obędzie się sesja ani posiedzenia komisji radnemu dieta nie będzie przysługiwać w ogóle, wyniesie 0 zł. Ponadto, dwóch naszych radnych jest delegatami do MZWIK w Wodzisławiu Śląskim i dotychczas otrzymywali za to dodatkowe wynagrodzenie, na co nie będzie już pozwalała nowa uchwała. Zatem można stwierdzić, że diety radnych wg. nowej uchwały będą przysługiwać w wyższej niż dotychczas wysokości, jednak występuje dużo więcej ograniczeń i potrąceń, które mogą spowodować że  uchwalone podwyżki realnie nie będą tak wysokie jakby się mogło wydawać - tymi słowami podsumował zmiany diet radnych Piotr Wawrzyczny. 

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Czess (185.135. * .110) 09.12.2021 11:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To ludzie bez honoru za kasę zrobią wszystko,kto z normalnych pracowników urzędów gmin,miast,powiatów zarabia tyle ile podwyższyli wójtom,burmistrzom,prezydentom miast ,powiatu,starostom ,marszałkom itp .Zapamiętajmy te NAZWISKA!

Damiano2389 08.12.2021 21:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No to muszą jeszcze podatki podnieść na ich utrzymanie ,dlaczego nie biorą przykładu z Pszowa. Darmozjady

~Orban (83.30. * .157) 08.12.2021 20:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Brawa dla tych Państwa w czerwonych kolorach jednak są jeszcze społecznicy.
Zapamiętamy te nazwiska w zielonych przy następnych wyborach, Wstyd wstyd,wstyd!

aus 08.12.2021 17:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

ale sobie robią prezenty świąteczne! Kto na nich głosuje? Gmina Gorzyce ludzie obudźcie się kogo wybieracie!