Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na tej wystawie poznasz lepiej swój organizm [ZDJĘCIA]

Składa się z plastynatów, czyli spreparowanych ludzkich ciał oraz narządów ustawionych w gablotach. Wystawę Body Worlds można oglądać w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu do 17 grudnia.

Zobaczysz organizm od środka

Wystawa ma charakter typowo edukacyjny, ale wpływa na ludzi również ze strony emocjonalnej. Pozwala na lepsze zapoznanie się nie tylko z naszymi organami wewnętrznymi, ale także na zobaczenie układu kostnego czy limfatycznego. Można zobaczyć narządy z różnymi patologiami lub chorobami w porównaniu ze zdrowymi narządami, czego dotąd nie oferowały inne tego typu wystawy. Dodatkowo została wzbogacona o części multimedialne z filmami edukacyjnymi, pokazy przebiegu i rozwoju chorób. Do tego można tam zobaczyć własne ciało "od środka" dzięki specjalnej kamerze wykrywającej ruch.

Zainteresowanie wystawą jest gigantyczne, więc lepiej zarezerwować sobie bilet szybciej, aby móc ją zobaczyć. We Wrocławiu będzie dostępna do 17 grudnia. Kolejna okazja będzie dopiero za rok, kiedy zostanie pokazana w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (od 6 grudnia 2022 r. do 2 kwietnia 2023 r.). TUTAJ szczegóły. 

Jak przebiega plastynacja?

Plastynacja jest metodą konserwacji, która umożliwia utrzymanie tkanek miękkich w takiej formie jak u żywego człowieka, bez konieczności trzymania ich w formalinie czy w innych środkach konserwujących.

Jak tłumaczy dr Paweł Posłuszny, pierwszy etap dotyczy zakonserwowania promaliną, następnie ciało jest rozpreparowane, czyli są usuwane z niego, jak u większości plastynatów, skóra czy tkanki, które nie są potrzebne, aby ukazać to, co w założeniu było do ukazania. Następnie ciało jest wypełniane acetonem, a właściwie zanurzane w nim, aby pozbyć się wody i tych elementów, z którymi związane są drobnoustroje, które mogą powodować rozkład i niszczenie tkanek.

- Później ciało jest przekładane do komory próżniowej, która jest wypełniona polimerem. Polimer na skutek działania pompy próżniowej wypełnia ciało, zastępując aceton. Po wypełnieniu polimerem ciało jest wyciągane, wysuszone i układane w odpowiedniej pozie i na końcu ciało jest utwardzane chemicznie. Cały ten proces trwa miesiące - dodaje dr. Posłuszny, wykładowca akademicki i szkoleniowiec z anatomii, specjalista promocji zdrowia, dietetyk, stażysta na 8 uczelniach europejskich w tym uniwersytetów medycznych, członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, Ekspert Men's i Women's Health, wydawnictwa Medpharm Polska oraz współautor książki "Motoryczność człowieka".


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Dr Paweł Posłuszny przy jednym z plastynatów

Roksana Paź

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].