Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przebudowa ronda przy autostradzie A1 lekiem na korki?

Już teraz dochodzi do zatorów w ciągu ul. Raciborskiej w okolicach węzła autostrady A1 na granicy Gorzyczek i Łazisk. Adodatkowo w tym rejonie planowane są duże inwestycje, które będą miały wpływ na wzmożony ruch samochodów ciężarowych.

Przebudowa ronda przy autostradzie A1 lekiem na korki?
Okazuje się, że dystrybutory z paliwem są na tyle blisko ul. Raciborskiej, że na terenie stacji na paliwo oczekiwać może tylko jedna ciężarówka, a następne niezgodnie z przepisami stoją one na drodze, blokując ruch. (fot. Agata Paszek)

W Gorzyczkach planowana jest budowa co najmniej dwóch dużych hal magazynowych. Jedną przy ul. Raciborskiej obok stacji Moya chce budować deweloper przemysłowy 7R. Drugą większą halę planuje wybudować deweloper przemysłowy Panattoni Europe przy ul. Wilkowiec, na terenie strefy przemysłowej. Planowana jest także budowa stacji paliw Shell na terenie Łazisk. Już teraz w tamtych okolicach powstają problemy komunikacyjne i dochodzi do tamowania ruchu. Można przypuszczać, że po zrealizowaniu planowanych inwestycji te problemy się nasilą. O możliwościach ich zniwelowania dyskutowano podczas jednego z ostatnich posiedzeń zarządu powiatu wodzisławskiego.

Kilkaset tirów dziennie więcej

Naczelnik wydziału komunikacji i transportu w wodzisławskim starostwie Arkadiusz Łuszczak na prośbę starosty Leszka Bizonia przekazał uczestnikom posiedzenia, że odbyło się kilka spotkań w związku zaplanowanymi inwestycjami w okolicy węzła autostrady A1 na granicy gminy Gorzyce i gminy Godów. - Rozmowy dotyczyły głównie zwiększonego ruchu pojazdów ciężarowych, bo każda z tych inwestycji będzie generować duży ruch ciężarowy, a stacja Shell przewiduje parking dla pojazdów ciężarowych - mówił naczelnik Łuszczak. Dodał, że funkcjonujący parking dla pojazdów ciężarowych przy stacji benzynowej Uniwar jest dosyć mocno oblegany. - Wobec tego dwa planowane w tym rejonie centra logistyczne mogą oznaczać kilkaset tirów dziennie więcej w przypadku, gdy inwestycje te zostaną zrealizowane - mówił podczas posiedzenia Arkadiusz Łuszczak.

Problemy przy Uniwarze

Jak zauważył Łuszczak, obecnie problemy komunikacyjne wiążą się przede wszystkim z wjazdem do stacji Uniwar i do zlokalizowanego obok parkingu dla pojazdów ciężarowych. Dlaczego? Ponieważ wlot do stacji jest wlotem nieukierunkowanym, nie ma tam wyznaczonych lewoskrętów, więc każdy pojazd, który skręca w lewo, blokuje przejazd na wprost. - Drugi problem polega na tym, że dystrybutory z paliwem są na tyle blisko ul. Raciborskiej, że na terenie stacji na paliwo oczekiwać może tylko jedna ciężarówka, a następne niezgodnie z przepisami stoją na drodze, blokując ruch - zwrócił uwagę Arkadiusz Łuszczak.

Dwie koncepcje

W trakcie obrad pan naczelnik przekazał, że podjęte zostały już rozmowy z właścicielem stacji paliw, który wyraził wstępną chęć do podjęcia działań, tak aby zorganizować wjazd do stacji w innym miejscu. Rozmowy pozwoliły także wypracować koncepcje, które mogą pomóc rozwiązać problem wjazdu na teren Uniwaru. - Koncepcje są w zasadzie dwie - zapowiedział Arkadiusz Łuszczak. Wyjaśnił, że pierwsza przewiduje budowę lewoskrętu w tradycyjny sposób w ciągu ul. Raciborskiej, która jest drogą powiatową. Z kolei druga koncepcja przewiduje budowę drogi wewnętrznej gminnej, jako 4 wlot do ronda autostradowego, a następnie obsługę pozostałych terenów inwestycyjnych oprócz stacji Uniwar, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyraziła zgodę na budowę 4 wlotu z ronda autostradowego i określiła, że jest to koncepcja najbardziej im odpowiadająca - przekazał naczelnik Łuszczak. Dodał jednak, że pojawiły się pewne problemy formalne i prawne, ponieważ droga, którą ewentualnie można by było budować, miałaby po części status drogi gminnej, a po części drogi prywatnej do terenów inwestorów, na pewno nie będzie jednak miała charakteru drogi powiatowej i na pewno powiat nie ma możliwości prawnych, żeby uczestniczyć w jej budowie. - Ponieważ będzie to czwarty wlot od ronda autostradowego bezpośrednio na drogę gminną, wydawać by się mogło, że wiodącym podmiotem przy budowie tej drogi powinna być gmina Godów - mówił Arkadiusz Łuszczak.

Kto sfinansuje drogę?

Włączając się do dyskusji wicestarosta Tadeusz Skatuła poinformował, że odbyło się już w temacie budowy czwartego wlotu z ronda spotkanie z włodarzami gminy Gorzyce i gminy Godów. - Koncepcja ta wszystkim się podoba, tylko jest problem z jej sfinansowaniem - zwrócił uwagę włodarz. Zapytaliśmy obu włodarzy o ich spostrzeżenia dotyczące planowanego przedsięwzięcia. - Gmina Gorzyce nie będzie partycypowała w tych kosztach - mówi Daniel Jakubczyk, wójt Gminy Gorzyce i w sumie trudno się mu dziwić, bo ewentualna nowa droga w całości znajdować się będzie na terenie gminy Godów i uzbroi inwestorów w gminie Godów. Wójta Gorzyc interesuje budowa innej drogi, dzięki której tiry dojeżdżające w przyszłości do strefy w Gorzyczkach (a mówi się o setkach tirów dziennie) będą w jak najmniejszym stopniu korzystały z drogi na ul. Raciborskiej, a w zasadzie niemal całkowicie ją omijały. - Będziemy się zwracali do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu skomunikowanie w bezpośredni sposób terenów inwestycyjnych znajdujących się na terenie gminy Gorzyce z węzłem autostradowym - mówi wójt Gorzyc Daniel Jakubczyk. Z dugiej strony dodał, że gmina będzie się ubiegać o lepsze skomunikowanie okolic stacji Uniwar, ponieważ tworzą się tam zatory drogowe. Bo trudno sobie wyobrazić co będzie sie dziać, kiedy ze zjazdu autostradowego w Łaziskach korzystać będą dodatkowe setki tirów dojeżdżających do strefy w Gorzyczkach. Pozostawienie tematu nierozwiązanym postawi pod znakiem zapytania zasadność funkcjonowania terenów inwestycyjnych Gorzyczkach, których największym przecież atutem jest bliskość zjazdu na A1.

Co więc zrobi Godów?

Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów przyznaje, że gmina szykowała się do tematu budowy nowej drogi do stacji Uniwar i terenów inwestycyjnych, która odciążyłaby z ruchu transportowego zjazd z A1, a przede wszystkim odcinek między rodnem zjazdowym z A1 a zjazdem na stację Uniwar, ale obecnie pomysł ten stoi pod znakiem zapytania. - Chcieliśmy wykorzystać istniejącą wzdłuż ul. Powstańców Śl. drogę technologiczną, dobudować dodatkowy odcinek. Droga miałby jeden, istniejący już wlot na ul. Powstańców Śl. i drugi na rondzie. Prowadziłaby wzdłuż ul. Powstańców Śl. do stacji Uniwar - wyjaśnia Adamczyk. Dzięki temu tiry, które dojeżdżają obecnie do stacji Uniwar ul. Powstańców i ją blokują, zjeżdżałyby na nową drogę. Tym samym zniknąłby problem blokowania ul. Powstańców. - Jesteśmy dogadani z przedsiębiorcami, że mogliby współfinansować z gminą to zadanie. Ale GDDKiA przedstawiła swoje wymogi odnośnie wlotu do ronda, a konkretnie jego długości. I są one dla nas nie do spełnienia, bo wiązałyby się z koniecznością wykupu prywatnych działek. Tylko przez samą konieczność zakupu działek koszt tej inwestycji wzrósłby o około 1 miliona złotych - mówi Adamczyk. A tego gmina na swoje barki brać nie zamierza. I liczy, że dla wspólnego dobra wszystkich w sprawę jednak mocniej zaangażuje się samo GDDKiA, które do tej pory umywa ręce od problemu. A mówiąc wprost, o czym już pisaliśmy, nie uważa problemu korkującego się zjazdu z A1 za swój, tylko za problem lokalnych władz, będących administratorami dróg lokalnych.

Ludzie

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tłoczek (188.137. * .64) 03.12.2021 19:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I dlatego potrzeba aby benzyna była po 8 zł, a A1 była płatna. Przestanie wtedy być pospolita jak teraz i zmniejszą się problemy jakie tworzy nadmiar aut. A co do władz gminy to weźcie się lepiej za lepsze wykorzystanie linii kolejowej. W pociągach dałoby się przewieźć kilkanaście razy więcej ludzi niż obecnie. Tylko trzeba by było się dogadać z władzami województwa, transprotowcami, KŚ - ale chyba można podjąć jakieś rozmowy. W okolicach wiaduktu jak się jedzie z Gorzyc do Czyżowic mógłby powstać nowy przystanek kolejowy z parkingiem na kilkadziesiąt aut.

~Korupcjaaaa (46.204. * .31) 03.12.2021 18:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A co z Dziwnym zjazdem w Gorzycach z krajówki na autostradę? Pas umiżliwiający zjazd w prawo skręt zamieniono na Prywatny parking. Pewno urzędnicy gminni bendą się leczyć w zamian za darmo? No Trza sobie radzić .

~SokoleOko (188.146. * .124) 03.12.2021 14:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@cocolino
"..Szloby......" !??!??!??!?
Skonczyłeś ty choć podstawówkę?

cocolino 03.12.2021 11:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szłoby również zastosować podobne rozwiązanie jakie jest w Ostrawie na Autostradzie, mianowicie stworzyć duże rondo dwupasowe z wykorzystaniem dwóch istniejących wiaduktów nad autostradą i tylko zjazdy należałoby przebudować i dodatkowy wjazd zrobić dla Panatoni i stacji paliw w Gorzyczkach wykorzystując np. drogę technologiczną przy autostradzie po stronie Gorzyczek. Wtedy na pewno nie byłoby nic zakorkowane.

aus 03.12.2021 08:22

to ul. Powstańców Śląskich aż za most do granicy Gorzyczek. Tam powinno zbudować się nową drogę szeroką na 4 pasy a nie wąskie gardło.

~Doker (93.179. * .76) 02.12.2021 20:48

Dodać należy że milionowe podatki z gruntów zapłaci gigant do gminy która już umyła ręce...

~Doker (93.179. * .76) 02.12.2021 20:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To mieszkańcy Gorzyc będą mieli kłopot z przejazdem więc czegoś tu nie rozumiem.

~bu (155.133. * .86) 02.12.2021 20:26

@Jozin - to, że coś się tak nazywa, nie znaczy, że taki jest stan faktyczny. Gorzyczki zaczynają się przy domu weselnym Anna (czy jak się to tam nazywa).

~Jal (188.137. * .8) 02.12.2021 19:21

Niech myślą bo panattoni juz się buduje

~Jozin (83.4. * .235) 02.12.2021 14:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zjazd nazywa się Gorzyce więc co pan wójt gorzyc się burzy płacicie wy trzeba było myśleć jak się chciało blyszczec w świecie że macie zjazd w gorzycach

~Jozin (83.4. * .235) 02.12.2021 14:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jest ul Powstańców śląskich a nie Raciborska kto pisze te artykuły dzieci z przedszkola

~BoB_budowlaniec (91.225. * .2) 02.12.2021 14:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

zrobić zjazd z autostrady od razu w prawo na Gorzyce, wcześniej tak to było zaprojektowane bo miały być bramki oplat, teraz bramek nie będzie wiec zjazd można od razu w prawo

cocolino 02.12.2021 14:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bubel A1 wychodzi, zamiast od początku zrobić te rondo na 4 wjazdy, a najlepiej zwykła koniczynkę zrobić to teraz będą znowu w tym dłubać i wywalać kasę.