Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na wodzisławskim Rynku pojawiła się... Zielona ściana. Można posadzić na niej bluszcz [ZDJĘCIA]

W ramach kampanii "Oddech dla Polski", organizowanej przez Media Operator, na wodzisławskim Rynku została zainstalowana zielona ściana. Każdy mieszkaniec może na niej zawiesić roślinę i w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Na wodzisławskim Rynku pojawiła się... Zielona ściana. Można posadzić na niej bluszcz [ZDJĘCIA]
Zielona ściana na wodzisławskim Rynku. Na pierwszy rzut oka nie wygląda źle, jednak podchodząc bliżej przekonujemy się, że zielony mech jest tylko sztuczną imitacją
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

- Chcesz oddychać świeżym powietrzem? Nie szukaj wymówek. Nie czekaj na innych. Działaj. My działamy. Przynieś kwiaty, które pomogą nam zbudować zielone płuca dla Polski w ramach naszej kampanii - zachęcają do udziału w akcji organizatorzy przedsięwzięcia i doradzają, aby na ściankach sadzić... bluszcz pospolity, który fantastycznie absorbuje smog.

Uprzedzamy - bluszcz pospolity rośnie szybko, ale to roślina trująca

Doniczki na rośliny na zielonej ścianie ułożone zostały symbolicznie na kształt ludzkich płuc, z kolei ściana, która wygląda jakby była pokryta mchem w rzeczywistości pokryta jest jego sztuczną imitacją. Poza bluszczem pospolitym można zasadzić na ścianie także zielistka sternberga, paprotki, begonie, epipremnum i ficusa benjamina. Zanim jednak zdecydujecie się na ten krok warto sprawdzić jakie roślina ma wymagania chociażby temperaturowe.

Sprawdziliśmy wymagania bluszcza - to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Można go sadzić na glebach umiarkowanie i bardzo żyznych, wilgotnych i zasadowych. W surowe zimy bluszcz może przemarzać, dlatego powinno się go sadzić w miejscach osłoniętych. 

Zielone ściany poza Wodzisławiem pojawiły się także w Żywcu i Tarnowskich Górach.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
puchacz 02.12.2021 19:22

Ścianka dziś tj . 2 grudnia znikła z rynku .Wstyd po głupocie pozostanie.

~takpytam (46.204. * .43) 01.12.2021 22:47

Może jakieś dodatkowe info byśmy prosili? Ile kosztowało to cudo i kto wyłozyl pieniądze?

~yggiH (31.0. * .190) 01.12.2021 21:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

~Jaja (5.173. * .75) 01.12.2021 09:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A nie zmarzną te roślinki? Dość dziwny pomysł na zimę.

~Zieloniutka (104.244. * .166) 01.12.2021 09:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ekolog kieca niech zajrzyj do parku!
Jakoś z samochodami tam zaparkowanymi sobie nie potrafi poradzić. Niech zapyta straży miejskiej ile to wlepili mandatów za nagminne parkowanie na alejkach parkowych.

puchacz 30.11.2021 18:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Płakać się chce nad tym pomysłem . Ściana Płaczu nie w Jerozolimie a w Wodzisławiu Śląskim.