Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podwyżki dla starosty Leszka Bizonia i radnych powiatu wodzisławskiego stały się faktem

Pensja starosty wodzisławskiego i diety tamtejszych radnych powiatowych poszybowały w górę. Nie wszystkim jednak taki obrót sprawy się spodobał. - Nie róbmy skoku na kasę. Miejmy trochę umiaru - apelowali co poniektórzy radni.

Podwyżki dla starosty Leszka Bizonia i radnych powiatu wodzisławskiego stały się faktem
W trakcie dzisiejszej (25.11) sesji rady powiatu wodzisławskiego procedowane były uchwały dotyczące diet radnych oraz wypłaty starosty.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, w trakcie dzisiejszej (25.11) sesji rady powiatu wodzisławskiego procedowane były uchwały dotyczące diet radnych oraz wypłaty starosty. Długa dyskusja i sprzeciw kilku radnych na nic się jednak zdały. Większość radnych przegłosowała dokumenty w zaproponowanych wcześniej formach.

Wzrosła stawka bazowa

Przypomnijmy, że 1 listopada 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą znacząco wzrosną wynagrodzenia samorządowych włodarzy i diety radnych. Zgodnie z nowymi zapisami w powiatach powyżej 120 tys. mieszkańców (jakim jest powiat wodzisławski), miesięczna wysokość diety radnego nie może przekroczyć 100% maksymalnej wysokości diety. Kwota ta dla powiatu wodzisławskiego wzrosła z 2 684,13 zł do 4 294,60 zł. Przepisy nie określają jednka minimalnej wartości diety.

Diety radnych poszybowały w górę

O ile zmienia się kwota bazowa, na co radni wpływu nie mają, bo o tym zdecydował ustawodawca, to mają jednak wpływ na określenie tego, jaki procent kwoty bazowej będą otrzymywać. Procedowany projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości i zasad naliczania oraz wypłacania diet radnym powiatu wodzisławskiego takich zmian nie zakładał. Oznacza to, że wartości procentowe miały zostać takie same jakie uchwalono w 2011 r., kiedy to stawka bazowa była dużo niższa. W efekcie dieta przewodniczącego rady z 2 630 zł miała wzrosnąć do 4 208 zł, jego zastępcą z 2 093 zł do 3 349 zł, nieetatowy członek zarządu z 2 281 zł do 3 650 zł, przewodniczącym stałej komisji rady z 1 959 zł do 3 135 zł, wiceprzewodniczący komisji stałych z 1 556 zł do 2 490 zł, a szeregowemu radnemu z 1 422 zł do 2 276 zł.

Prawie maksymalna wypłata

W trakcie minionej sesji radni procedowali także uchwałę w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia dla Starosty Wodzisławskiego Leszka Bizonia. Zaproponowano w nim, że jego wynagrodzenie (brutto) ma wynieść ogółem 19 870 zł. Wcześniej comiesięczna pensja starosty wynosiła 10 800 zł. Zauważmy, że minimalne jego wynagrodzenie po nowelizacji przepisów może wynieść 16 942,80 zł, z kolei maksymalne - 20 041,50 zł. W projekcie uchwały zapisano, że składowe wynagrodzenia Leszka Bizonia to: wynagrodzenie zasadnicze - 10 300 zł, dodatek funkcyjny - 3 400 zł, dodatek specjalny - 4 110 zł, dodatek za wysługę lat - 2 060 zł.

Głosy sprzeciwy

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, ze po upublicznieniu nowych stawek powiatowych radnych wśród kadry pracowniczej wodzisławskiego starostwa dosłownie zawrzało. - Ludzie są źli. Radni będą zarabiać więcej niż urzędnicy - słyszeliśmy. Także w trakcie dzisiejszej sesji co poniektórzy radni podkreślali tę kwestię. - Nie mogę się zgodzić by dieta radnego była wyższa niż wynagrodzenie przeciętnego pracownika naszego starostwa - grzmiała radna Danuta Maćkowska. - Podwyżki nie nalezą się nam radnym, ale właśnie tym ludziom, dzięki którym prosperujemy i działamy, którzy wykonują za nas bardzo dużą ilość pracy - mówiła stanowczo. Radnej Maćkowskiej wtórował m.in. radny Ireneusz Serwotka. - Nie róbmy skoku na kasę. Miejmy trochę umiaru - apelował. - Skoro ustawodawca zobowiązał nas do podniesienia stawki bazowej, to oczywiście musimy to uszanować, ale nie podnośmy sobie diet do prawie maksymalnych wartości. Tak wysokich podwyżek w historii tego samorządu jeszcze nie było - podkreślał obawiając się, że podniesienie wynagrodzenia starosty i diet radnych może się obrócić w przyszłości przeciwko radzie.

Argumentacja podwyżek

Podwyżek bronili m.in. przewodniczący rady Adam Krzyżak oraz członek zarządu Jan Zemło. - To ustawy rządowe wymuszają na nas podejmowanie takich kroków - mówił ten drugi. - Uważam, że zaproponowane kwoty są adekwatne do wielkości naszego powiatu, jego prestiżu i do działań przez nas podejmowanych - dodał radny Zemło. Przewodniczący Krzyżak zwrócił natomiast uwagę, że powiat pod wodzą starosty Bizonia bardzo dobrze funkcjonuje, tym samym należy mu się podwyżka wynagrodzenia. - Znajdując się między maksymalną a minimalną wartością wynagrodzenia pana starosty, kwota 95% jest kwotą adekwatną i moim zdaniem takie powinno być jego wynagrodzenie - mówił.

Wyniki głosowania

Po długiej dyskusji radni przeszli w końcu do głosowania. Za uchwałą w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia dla Starosty Wodzisławskiego Pana Leszka Bizonia w zaproponowanej wcześniej formie zagłosowało 19 radnych, 3 było przeciwko, 4 się wstrzymało od głosu, 1 radny był nieobecny podczas głosowania. Dokument wszedł w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2021 r. Oznacza to, że starosta za ten czas otrzyma wyrównanie. Następnie radni głosowali nad uchwałą w sprawie ustalenia wysokości i zasad naliczania oraz wypłacania diet radnym. Za głosowało 14 radnych, 4 było przeciwko, a 7 wstrzymało się od głosu. Ten dokument wejdzie w życie od 1 grudnia 2021 r.

Ludzie

Adam Krzyżak

Radny Powiatu Wodzisławskiego IV kadencji.

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Urzędnik_niskiego_szczebla (188.147. * .49) 03.12.2021 17:47
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Urlopik doniżej, więc jesteś chyba zawiedziony...może powinieneś przestać być radnym...

~doniżej (188.137. * .10) 03.12.2021 08:50
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Urzędnik_niskiego_szczebla ??? Popatrz na siebie, w godzinach pracy na służbowym sprzęcie piszesz komentarze. Szkoda słów.

~Urzędnik_niskiego_szczebla (188.147. * .12) 03.12.2021 07:46
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Tylko radni z Pszowa wyłamali się z powiatowego układu zawartego przez włodarzy wszystkich gmin powiatu wodzislawskiego na wyjazdowym spotkaniu na czele z wyczekującym emerytury Bizoniem. Szkoda słów, radni powinni działać społecznie i dostawać tylko rekompensatę w formie diety za utracony zarobek, niestety większość radnych gmin i powiatu wodzisławskiego zrobiło skok na kasę. Podwyżki siegły kilkudziesięciu procent. Radni są na pewno uczciwymi osobami i skoro gminy i powiat stać na podwyżki dla radnych to również w grudniu podczas głosowań uchwał budżetowych nie zapomną o pracownikach samorządowych którzy wykonują całą pracę urzędów...zobaczymy a może tak powinien na jeden dzień zatrzymać się cały powiat najlepiej w dniu grudniowych sesji, zobaczymy wtedy tych wspaniałych bezradnych ...

Objektywny 26.11.2021 13:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zapomniałem zapytać ? ile poprawy otrzymają zwykli urzędnicy tych wszystkich urzędów którzy pracują normalnie na etatach ???????Ciekawe co zrobił by sam starosta w starostwie bez zatrudnionych tam na pełny Etat urzędników ?????? ? Dlatego zapytam na jaką poprawę zarobków dzisiaj mogą liczyć ci pracownicy ???? czyżby było to ----O+-----?? Widzę zostajemy jak zawsze przy tym że za parę godzin w miesiącu należą się wielkie pieniądze i wielkie podwyżki ,zaś za całe etaty pracy już nie ????? Oj tam ,Oj tam chyba ktoś przedobrzył z tymi propozycjami tych podwyżek ,oby to nie wpłynęło negatywnie w następnych wyborach dla wszystkich obecnie rządzących , i powodem mogą być te złe pazerne decyzje oraz olewanie tych którym poprawa naprawdę by się należała ???

Objektywny 26.11.2021 09:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wpiszcie sobie na Google ten artykuł może jeden z drugim zrozumie jak dołożymy znów miliardów których nie ma i nie będzie dla zwykłych Polaków bo zostaną podzielone podwyżkami -------------wpisz >>>>>>>> Koszt wyborów to nic w stosunku do tego ,co wydamy na armię radnych ------------- te wysokie diety wielkie pieniądze za parę godzin których nie nazwał bym nawet pracą są na dodatek bez podatków .Przecież diety nie są jedynymi dochodami całej tej armii tylko małą rekompensatą , to jak nazwać te podwyżki i za CO ?,bo każdy pracujący wie ile pracuje się miesięcznie godzin i to niekiedy za wiele mniejsze pieniądze ,wstydu nie macie .Jakim człowiekiem trzeba być by nie widzieć jakie zarobki po opłaceniu podatku otrzymują ludzie ciężko pracujący cały miesiąc .Niestety to pokazało komu chodzi o dobro miasta i mieszkańców ,a komu tak naprawdę o swoją .... i wielkie pieniądze .Mnie nie jest wstyd za zemłę czy krzyżaka ,ale za tych wyborców którzy ich wybrali , którzy im powierzyli dobro Powiatu........

~Żenua (37.248. * .142) 26.11.2021 08:48

Dalej buta i brak refleksji nad własnym zachowanie. Osób niepełnosprawnych i CH opiekunów dalej nie przeprosiła pani radna. Fakt oświadczenie pokazuje jak biedny jest wybitny nauczyciel i pracownik dministracji. Trochę refleksji niektórym brakuje.

~qwers (5.184. * .171) 26.11.2021 08:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Trzy lata minęły a niektórzy dalej nie mogą się pogodzić z utratą stołków.

Pokaż więcej