Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strażacy z gminy Krzanowice mają nowy zarząd. Na czele ponownie Józef Maindok [ZDJĘCIA]

- Cieszę się, że nasze wszystkie jednostki działają sprawnie - powiedział burmistrz Andrzej Strzedulla do strażaków podczas zjazdu oddziału gminnego. - Widać ogromny wasz wkład w życie gminy - zwrócił się z kolei do ochotników poseł Adam Gawęda. W kolejnej gminie odbyły się ważne dla strażackiej braci wybory. Kto wchodzi w skład Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krzanowicach?

Strażacy z gminy Krzanowice mają nowy zarząd. Na czele ponownie Józef Maindok [ZDJĘCIA]
Oto nowy Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krzanowicach. Do zdjęcia zapozowali również zaproszeni goście

Prezes o wozach

Na terenie gminy Krzanowice jest pięć jednostek OSP, czyli tyle ile sołectw. Strażacy korzystają z dziewięciu samochodów bojowych, w tym dwóch lekkich, pięciu średnich i dwóch ciężkich. Łącznie o bezpieczeństwo mieszkańców dba 263 ochotników. Józef Maindok, prezes ustępującego Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Krzanowicach, wyliczał, że w trakcie pięcioletniej kadencji 17 druhów odeszło na wieczną służbę (na początku zjazdu uczczono ich minutą ciszy).

Prezes mówił, że mijająca kadencja przyniosła pięć jubileuszy, choć w dwóch jednostkach - w OSP Bojanów i OSP Pietraszyn ich nie uczczono z racji pandemii koronawirusa. Wspomniał o przeprowadzeniu turnieju wiedzy pożarniczej, organizacji trzech zjazdów weteranów oraz powołaniu ówczesnego proboszcza miejscowej parafii, ks. Tomasza Giergę, na kapelana strażaków gminy Krzanowice. Duchowny jednak z powodów zdrowotnych został odwołany z parafii w Krzanowicach. - Ze służby dla naszej braci strażackiej jednak nie zrezygnował, z czego się bardzo cieszymy - podkreślił prezes. Ostatnie pięć lat zakończyły się również wprowadzeniem dwóch nowych pojazdów, po jednym dla OSP Krzanowice i OSP Bojanów.

Komendant o doposażeniu

Herbert Czogała, komendant gminny ustępującego zarządu, nawiązywał z kolei m.in. do szkoleń strażackich oraz zawodów strażacko-pożarniczych, na których organizację wpłynęła pandemia koronawirusa.

W kwestii wyjazdów jednostek OSP do akcji wyliczał, że ogółem w tracie ostatnich pięciu lat ochotnicy 161 razy jechali do pożarów, 224 do miejscowych zagrożeń, a 4 alarmy były fałszywe. Jeśli chodzi o interwencje, wspomniał, że ochotnicy wyjeżdżają do akcji poza gminę, zaś w kwestii zdarzeń na terenie gminy, mówił m.in. o likwidowaniu miejscowych zagrożeń po gwałtownych ulewach oraz burzach, co najczęściej dotyczyło Borucina oraz Krzanowic.

Komendant Czogała wspominał również, że oprócz dwóch nowych wozów bojowych, remizy OSP na terenie gminy zostały wyposażone także w inne, potrzebne strażakom sprzęty.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Ustępujący zarząd jednogłośnie otrzymał absolutorium

Kto stoi na czele?

Punktem kulminacyjnym zjazdu był wybór nowych władz, wcześniej udzielając absolutorium temu ustępującemu. Po wyborach w skład Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krzanowicach wchodzą:

Komisję rewizyjną tworzą:


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
W trakcie zjazdu dziękowano Grażynie Nowak, która nie tylko związana jest z Zarządem Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krzanowicach. Na co dzień pracuje w krzanowickim urzędzie, gdzie jest inspektorem ds. zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obronności, ale tę funkcję wypełniać będzie do końca roku, bowiem przechodzi na zasłużoną emeryturę. Prezes Maindok i komendant Czogała przekazali urzędnicze kosz prezentowy, jako wyraz wdzięczności za pracę na rzecz strażaków-ochotników

Jak najwięcej satysfakcji

Uczestniczący w zjeździe poseł Adam Gawęda cieszył się, że może spotkać się ze strażakami, wyjaśniając, że miała przybyć również jego żona, senator Ewa Gawęda, ale z powodu innych obowiązków podzielili się spotkaniami. - Widać ogromny wasz wkład w życie gminy Krzanowice. To, że potraficie łączyć swoje obowiązki zawodowe ze służbą dla lokalnej społeczności jest budujące - mówił do ochotników, dziękując im za to oraz życzył, aby ze służby wyciągali jak najwięcej satysfakcji.

Strażacy zdali egzamin

Stefan Kaptur, prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Raciborzu, podsumowywał, że okres ostatnich pięciu lat był trudny z wielu względów, ale - jak zaznaczył - najbardziej przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa. - Znowu się okazało, że strażacy zdali egzamin - oznajmił, nawiązując do działań strażackich, które wymusił COVID-19. Dziękował ustępującemu zarządowi za pracę na rzecz społeczeństwa oraz zagrzewał nowe władze do dalszej aktywności. Podziękował także lokalnemu samorządowi oraz Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu za wspieranie ochotników.

Oby było tak dobrze jak dotychczas

- Cieszę się, że nasze wszystkie jednostki działają sprawnie. Możemy na Państwa w różnych sytuacjach liczyć, dziękuję Wam za to zaangażowanie - powiedział z kolei Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic. Dziękował również ustępującemu zarządowi, w tym szczególnie Herbertowi Czogale, który po 23 latach nie chciał już pełnić funkcji komendanta gminnego. Włodarz zagrzewał nowy zarząd do dalszej pracy. - Wierzę, że współpraca z nowym zarządem będzie układała się dobrze, tak jak to było dotychczas - dodał. Na zakończenie podziękował posłowi Adamowi Gawędzie i senator Ewie Gawędzie za wszelką pomoc gminie Krzanowice.

Widoczne zaangażowanie

Paweł Sowa, zastępca komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, przyłączał się do podziękowań i gratulacji. - W ostatnich latach mamy coraz więcej interwencji. Wasze zaangażowanie jest widoczne. Te działania, wyjazdy na teren gminy i poza nią pokazują, że jesteście bardzo potrzebni - zwrócił się do ochotników. Współpracę z posłem Gawędą i burmistrzem Strzedullą oceniał bardzo dobrze.

Przewodniczący prosi o wsparcie

W imieniu rady miejskiej za współpracę dziękował jej przewodniczący, Jan Długosz. Zapowiedział wspieranie działań strażackich budżetem samorządu, choć wyjaśniał, że nie jest to takie łatwe. Zwrócił się również do posła Gawędy, mówiąc, że jedna jednostka (OSP Pietraszyn) stara się o nowy wóz. - Jak coś, to proszę pamiętać o gminie Krzanowice -powiedział w stronę parlamentarzysty.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Kosz prezentowy z rąk burmistrza Andrzeja Strzedulli i przewodniczącego rady Jana Długosza trafił natomiast do ustępującego komendanta gminnego, Herberta Czogały, który tę funkcję wypełniał przez 23 lata. - Do wszystkich jednostek zawsze byłem przychylnie nastawiony, nie miałem żadnych problemów. Teraz, ze względu na wiek, już kończę, bo już człowiek nie czuje się na siłach, tak, jak było to kiedyś - powiedział ustępujący komendant. Burmistrz Strzedulla upominki przekazał również pozostałym, ustępującym członkom mijającej kadencji

Co z dodatkami dla strażaków-emerytów?

Konrad Badziura, były prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Krzanowicach, a zarazem przewodniczący ostatniego zjazdu, pytał posła Adama Gawędy, będącego członkiem parlamentarnego zespołu strażaków, o dodatki dla strażaków-emerytów. - Jak daleko są posunięte te sprawy, czy w ogóle strażacy z długoletnim doświadczeniem mają szansę, aby uzyskać ten dodatek? - pytał. Poseł wyjaśniał, że trwają pracę m.in. nad tą kwestią. - Ostatnio miałem okazję zapoznać się z konkretną propozycją. One będą wdrażane w jak najszybszym terminie - odparł. Poseł dodał, że nie chce mówić jeszcze o szczegółach, bo te mogą ulec zmianie.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Jan Długosz

Przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach, sołtys Moravii

Stefan Kaptur

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych raciborskich strażaków ostatnich dekad

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
ble 24.11.2021 20:33

Jak już pisałem pod innym artykułem: w Polsce nie ma covidu. Nikt nie przestrzega już niczego, covid szaleje, ale otwierają jarmarki, lodowiska, nikt nie nosi maseczek...

~JaS (83.7. * .109) 24.11.2021 13:07

Maseczki nie obowiązują?