Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Taki nasz Śląski COP”. Marszałek Chełstowski chce Śląska bez węgla już w 2028 roku

Trwa Śląski Konwent Klimatyczny Climate Con 2021. 22 i 23 listopada odbywa się na Stadionie Śląskim. To szereg prelekcji, paneli dyskusyjnych Na jego otwarcie marszałek województwa śląskiego powiedział, że walka ze smogiem musi być racjonalna i dobywać się bez wykluczania kogokolwiek. Chce jednak szybkich działań, by systemy grzewcze na Śląsku przestały opierać się na węglu jeszcze w tej dekadzie.

„Taki nasz Śląski COP”. Marszałek Chełstowski chce Śląska bez węgla już w 2028 roku
Śląski Konwent Klimatyczny - 22 listopada na Stadionie Śląskim. Bierze w niej m.in. Tomasz Rożek popularyzator nauki

Oto co mówił na sesji inauguracyjnej gospodarz wydarzenia marszałek województwa Jakub Chełstowski:

Climate Con to taki nasz śląski COP - szczyt klimatyczny. Świadomość zmiany w systemach grzewczych jest w regionie bardzo duża. Ta zmiana nie może nikogo wykluczać, nie może odbywać się kosztem czegoś.

Wciąż mamy łatkę na zewnątrz, że ciągle nam tu dymią fabryki, a przecież Śląsk się bardzo zmienił.

Ostatnio obwoziliśmy po Śląsku ambasadorów kilku państw i oni powiedzieli nam, że są w szoku. Zastali bardzo zielony, ekologiczny region. My tu rozwijamy segment turystyczny, a kojarzeni jesteśmy z dymiącymi hutami.

Wielka praca odbywa się z gminami i dużo udało się zrobić. Jest dużo ważnej dyskusji przed nami. Wchodzi w życie uchwała smogowa, wdrażamy program Zielone Śląskie 2030. To ważne daty, bo w sektorze domów jednorodzinnych nastąpi zakaz palenia drewnem i węglem. To wymaga dyskusji wewnątrz województwa, o jakości powietrza i czystości powietrza.

Ta zmiana musi być racjonalna, ale potrzebna i wskazana. Nie może odbyć się kosztem ludzi i kosztem racjonalności. Nie chcemy nikogo wykluczać i degradować.

Zmiany muszą się dokonać szybkimi krokami. Nie wolno od nich uciekać, a myślenie, że to sprawa marszałka czy rządu jest błędem.

Nie ma się co obrażać na rzeczywistość, ale w małych miejscowościach smród smogu uderza w nozdrza. Dlatego to samorząd musi wytyczyć drogę i wspólnymi siłami z gminami musimy to zmieniać.

Nie bawmy się w happeningi, bądźmy konsekwentni i stwórzmy mechanizmy aktywizowania młodych ludzi. Oni muszą mieć poczucie racjonalności zmian.

Zobacz relację wideo!

Sesję inauguracyjną poprzedziła konferencja prasowa, którą transmitowaliśmy na żywo.

Nowiny.pl goszczą na Śląskim Konwencie Klimatycznym ze swoim stoiskiem, na którym będziemy prowadzić rozmowy z uczestnikami wydarzenia.

 

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_objektywny_obserwator (5.173. * .162) 14.12.2021 21:28
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Porównaj sobie smog krakowski kilka lat temu a ten dzisiejszy,jest o wiele mniejszy tego już nie napiszesz,
Dopóki sąsiedzi będą spalali węgiel wszystko będzie się przy bezwietrznej pogodzie kumulowało w niecce w jakiej jest Kraków.
Było bardziej uważać na fizyce objektywny,zaś klops

~dandek (188.137. * .64) 14.12.2021 20:12

@Obserwator_R w setce wiosek koło Krakowa nie ma zakazu palenia węglem. Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem Europy - bo jako jeden z ostatnich krajów w Europie poza Serbią i Albanią ludzie palą w piecach jakby czas się tu u nas zatrzymał. Węgiel jest brudny, powoduje smród i smog, jest niewygodny, pyli, a proces palenia tylko dla ludzi o mentalności kotłowych. Bo komu jeszcze w Europie by się chciało rozpalać, dokładać, wywalać popioły, składować... Cóż za anachronizm.

Oberwator_R 14.12.2021 11:50

Tak wygładał dzisiaj Kraków - miasto w którym jest zakaz palenia węglem. Niestety nie mogę wkleić całego adresu strony więc tylko fragment: news-krakow-najbardziej-zanieczyszczonym-miastem-swiata Wklejcie to sobie w przeglądarkę.

~Otempotaomores (46.204. * .139) 22.11.2021 16:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Proponuję by już dzisiaj marszałek Chełstowski wykręcił bezpieczniki by nie używać prądu produkowanego ze spalania węgla. Taki sam apel mam do pozostałych lemingów. Kupcie sobie wiatraczki, fotowoltaiki i inne zabawki i róbcie sobie darmowy prąd . Aha i nie kupujcie nic na gaz bo Unia już zapowiedziała że to przejściowe źródło energii które zostanie zakazane niedługo po węglu. W niektórych krajach już jest zakaz montowania kotłów gazowych w nowych budynkach. Pa oszołomki.

~StopSmog (5.173. * .10) 22.11.2021 14:53
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Radzę nie kupować niczego na węgiel bo jak dzisiaj czytałem że na Śląsku zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem najpóźniej w 2028 lub 2029 roku.

~Ryłi (5.173. * .59) 22.11.2021 13:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do poniżej. Bzdury piszesz i na niczym się nie znasz. Drewno nie jest z zerowym śladem. Pisanie że nie ma różnicy czy pali się węglem drewnem czy gazem to kolejny dowód że jesteś płytko myślący i mało rozumiesz. To dzięki tym ekologom których krytykujesz i obrażasz idziemy do przodu ale tego też nie jesteś w stanie pojąć.

~recykler (37.248. * .207) 22.11.2021 12:25
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Dobrze że aktywiści z alarmu smogowego sygnalizują problem smogu, ale rozwiązaniem tego problemu niech zajmą się niezależni, obiektywni fachowcy (o ile tacy jeszcze istnieją) a nie politycy i nawiedzeni eko działacze

~recykler (37.248. * .207) 22.11.2021 11:51
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Czym według Pana Marszałka różni się spalanie kopalnego gazu ziemnego, gazu lpg czy oleju opałowego od spalania węgla w odpowiednim, nowoczesnym kotle? Drewno i jego pochodne prawidłowo spalane w certyfikowanym kotle lub kominku jest jedynym z wymienionych wyżej paliw które jako odnawialne nie pozostawia śladu węglowego - bilans drewna jako opału w emisji co2 jest zerowy. Świat stara się ograniczyć emisję co2 poprzez rezygnację ze spalania wszystkich paliw kopalnych, tymczasem nasz kraj dopiero zaczyna walczyć z problemem niskiej emisji. Niska emisja wynikająca z niewłaściwego spalania wszelkich paliw to problem który trzeba rozwiązać, natomiast jeśli chodzi o emisję co2 to udział gospodarstw domowych w skali naszego kraju to około 7 %, więc polecam szukać sposobu rozwiązania problemu tam gdzie jest jego źródło