Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jakie jest życie seniorów w gminie Nędza?

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nędzy prężnie działa od kilku lat. Niedawno seniorzy rozpoczęli kolejny rok akademicki, choć tym razem z nową przewodniczącą. - U nas człowiek się nie nudzi. Mamy wiele pomysłów na integrację - słyszymy.

Jakie jest życie seniorów w gminie Nędza?
Seniorzy na wycieczce w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Na czele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nędzy od dwóch miesięcy stoi Eleonora Czekała, która zastąpiła na tym stanowisku Adam Grzybowskiego, sprawującego tę funkcję przez siedem lat. Wcześniej pani Eleonora zarządzała kołem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nędzy.

Rok akademicki dla studentów rozpoczął się wraz z październikiem. Obecnie, jak wylicza przewodnicząca, grupa liczy 35 osób – mieszkańców gminy Nędza, ale nie tylko, bo i sąsiednich miejscowości: Adamowic, Raszczyc, Lysek i Raciborza Markowic. - Planów mamy wiele - mówi Eleonora Czekała. Wyjaśnia, że za studentami m.in. spotkanie z mecenasem, który zaznajamiał ich z tematem spadków i dziedziczenia. Odbyli również warsztaty z historykiem, który opowiadał o losach regionu i Śląska.

- Intensywnie działamy - uśmiecha się szefowa organizacji.

Studenci widują się co czwartek w Gminnym Centrum Kultury w Nędzy, z tym że jedno spotkanie przeznaczają na wycieczki. Odbyli już wyjazd do Jastrzębia-Zdroju, gdzie zwiedzili Galerię Dzwonów. Z naszym dziennikarzem spotkali się natomiast w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, uczestnicząc w kolejnej wyprawie.

Co dają seniorom takie spotkania? - To, że możemy wyjść z domu i poczuć się dowartościowani, a nawet odmłodzeni. To czas, który poświęcamy dla siebie oraz dla zrzeszonych w UTW. To forma integracji, która jest bardzo ważna - odpowiada Elżbieta Michalska, członek zarządu. Zachęca przy tym zainteresowane osoby do dołączania. Kryterium jest jedno, należy być po 50 roku życia oraz zgłosić swoją chęć w GCK Nędza. Choć, jak przyznaje E. Michalska, młodsze osoby, które nie mają co ze sobą zrobić, również mogą dołączyć w szeregi UTW.

Panie przekonują, że ważne są organizacje, które pozwalają seniorom oderwać się od codziennych problemów i zająć ich czymś całkowicie innym. Jak zauważają, ważne jest również przebywanie w swoim towarzystwie, dzięki czemu wspólnie można radzić sobie z przeciwnościami losu, również tymi, kiedy odchodzi druga połówka.

- Najgorsza w życiu jest samotność. A wśród nas można poczuć się jak w rodzinie - mówią.

A jakie jest życie seniorów w gminie Nędza? - Bardzo fajne - odpowiada Eleonora Czekała. - Seniorzy szukają wszelkich form integracji. A co ważne, po okresie zaostrzonych obostrzeń, to jest bardzo ważne - wyjaśnia. Elżbieta Michalska, która do niedawna kierowała jeszcze kołem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Babicach, zaobserwowała, że pandemia mocno odbiła się na psychice seniorów oraz zwraca uwagę na choroby cywilizacyjne, które nie bez powodu nazywane są epidemią XXI wieku.

Zarząd UTW w Nędzy tworzą: przewodnicząca Eleonora Czekała, Adam Cieślik, Elżbieta Michalska oraz nieobecni na zdjęciu: Adela Podeszwa i Adam Grzybowski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].