Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej uhonorowany przez seniorów. Paweł Macha otrzymał złotą odznakę [ZDJĘCIA]

- Te spotkania są dla nas specjalne. To nasze święto, którego zabraknąć nie może - mówi o Dniu Seniora Irmgarda Brzoska, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kuźni Raciborskiej.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej uhonorowany przez seniorów. Paweł Macha otrzymał złotą odznakę [ZDJĘCIA]
Odznakę burmistrzowi Pawłowi Masze przekazała Irmgarda Brzoska, przewodnicząca kuźniańskiego koła.

Kolejne koło emerytów z terenu powiatu raciborskiego świętuje swój dzień. Seniorzy z Kuźni Raciborskiej na miejsce zabawy wybrali obiekt Stowarzyszenia Otwarte Serca Dzieciom, gdzie do wspólnej zabawy zaprosili przedstawicieli stowarzyszenia, gminy, powiatu oraz Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy w Raciborzu.

Wypełnić pustkę

To powrót Dnia Seniora, bo w zeszłym roku z powodu pandemicznych obostrzeń spotkanie należało odsunąć w czasie. - Ogromnie nad tym ubolewaliśmy, dlatego cieszymy się, że tym razem spotkanie doszło do skutku - mówi Irmgarda Brzoska.

Pytana, co mają w sobie takie spotkania, odpowiedziała, że seniorzy w kole czują się jak w rodzinie, więc to możliwość przebywania z najbliższymi. - Dlatego, że wszyscy się znamy. Lubimy się spotykać i wyjeżdżać. Jednocześnie troszczymy się o siebie, bo jak ktoś zachoruje, to odwiedzamy się - wyjaśnia. Do kuźniańskiego koła należy 153 osób, w tym 17 nowych. W trakcie pandemii koronawirusa zmarło 20 członków.

Przewodnicząca stwierdza, że takie miejsce, jak koło seniorów, pozwala wypełnić pustkę, kiedy po przejściu na emeryturę senior ma już mniej obowiązków. - Po przejściu na emeryturę pojawia się myśl o nadrobieniu wszystkich zaległości, a mija pół roku, zaległości nadrobione, brzuch urósł, nie ma aktywności fizycznej, mózg nie funkcjonuje jak należy, bo nie spotykamy się z ludźmi, podupadamy na zdrowiu. Wtedy najczęściej kolega koleżankę, albo kolegę czy sąsiada zaciąga do naszego związku. Na początku członek patrzy z dystansem, ale jak poczuje tę jedność, to już jest nasz - tłumaczy szefowa kuźniańskiej grupy. Członkowie pomagają też poradzić sobie wdowom lub wdowcom po stracie drugiej połówki.

Dzień Seniora to drugie większe spotkanie dla seniorów z Kuźni Raciborskiej po pandemicznej przerwie. Pierwsze odbyło w czerwcu, kiedy zorganizowano spotkanie jubilatów, czyli tych, którzy świętowali okrągłe urodziny. - Seniorzy nawet nie chcieli słuchać tego, co mam im do powiedzenia w części oficjalnej, bo nie mogli się ze sobą nagadać, tęsknili za takimi wydarzeniami - przyznaje przewodnicząca.

Członkowie, którzy z uwagi na stan zdrowia nie mogą pojawiać się na organizowanych spotkaniach odwiedzani są przez przedstawicieli koła w domu. Wtedy otrzymują paczki. - Staramy się, żeby wiedzieli, że są dla nas ważni - słyszymy.

Na czas pandemii

W czasie zaostrzonego reżimu sanitarnego seniorzy z Kuźni Raciborskiej szukali bezpiecznych możliwości spotykania się. W mniejszych grupach wybierali się więc na wycieczki do lasu. - Jedna upiekła ciasto, druga przyniosła kawę, posiedzieliśmy na pniach, porozmawialiśmy i pospacerowaliśmy i tak radziliśmy sobie - opowiada Irmgarda Brzoska. Wyjaśnia, że w tym czasie, jako przewodnicząca koła, przygotowywała ciekawe oferty aktywności dla seniorów, tak, aby można je było podjąć po poluzowaniu pandemicznych obostrzeń.

Dołączyć może każdy

Szefowa koła zachęca zainteresowane osoby do dołączenia do grupy. Jak wyjaśnia, członkowie nie muszą być mieszkańcami Kuźni Raciborskiej. Przyjmowani są wszyscy zainteresowani. Wystarczy przyjść w czwartek, w godzinach 10-12, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie koło ma swoje biuro. - Jeśli osoba jest chętna wystarczy przyjść, wypełnić deklarację, przynieść zdjęcie i opłacić składkę w kwocie 36 złotych rocznie - tłumaczy.

Zarząd koła z Kuźni Raciborskiej: Anna Szempińska (sekretarz) Bronisław Szempiński, Irmgarda Brzoska (przewodnicząca), Józef Urbanowicz, Jadwiga Czarnota (wiceprzewodnicząca) i Halina Porąbka (skarbnik). Do zdjęcia pozują również Katarzyna Łozińska i Krystyna Loch z Zarządu Rejonowego Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu.

Odznaka dla burmistrza

Dzień Seniora to nie tylko możliwość na spotkanie przy smacznym posiłku, ale także moment odznaczeń. W tym roku uhonorowany został Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej, który otrzymał Złotą Odznakę Honorową za wspieranie kuźniańskich seniorów. Oznaczenie przyznał Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Warszawie.

- Gratuluję i liczę na dalszą dobrą współpracę - komentowała Irmgarda Brzoska. Paweł Macha dziękował. - Jest mi niezmiernie miło i jestem zaszczycony, że zostałem doceniony w ten sposób - mówił burmistrz. Zapowiedział, że nadal gmina Kuźnia Raciborska będzie wspierała seniorów. - Będę się starał, żeby to wszystko się układało jak do tej pory, albo jeszcze lepiej - oznajmił.

Życzenia i podziękowania

Przewodnicząca Zarządu Rejonowego Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu Krystyna Loch życzyła seniorom zdrowia, energii i tak, aby każdy dzień dostarczał im wiele powodów do radości. Dziękowała zarządowi koła za działania podejmowane na rzecz członków koła. Przewodniczącej przekazała list gratulacyjny Zarządu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Katowicach.

Ilona Wróbel wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej, podziękowała seniorom za ich działalność. - Bądźcie dalej tak pogodni, działajcie, spotykajcie się i życzę wam dużo, dużo zdrowia - powiedziała.

Andrzej Chroboczek z zarządu powiatu raciborskiego stwierdził z kolei, że gości na wydarzeniu „jako niepełnowartościowy emeryt”. - Bo jeszcze parę lat sobie dam, ale myślę, że jak Bóg da, to za parę lat będę emerytem - mówił. Dodał, że podziwia seniorów oraz ich działalność. - Należy wam życzyć przede wszystkim zdrowia, energii i zapału. Myślę, że jak Bóg nam wszystkim da, to spotkamy się za rok - powiedział.

Koło z Kuźni Raciborskiej liczy obecnie 153 członków, na Dniu Seniora było część z nich. Do pamiątkowego zdjęcia pozują również zaproszeni goście.

Ludzie

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].