Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym jest dziedzictwo Raciborza i jak o nim mówić?

Turystyczne projekty rozwijają się tam, gdzie jest łatwość dotarcia w to miejsce. Zanim dojedzie się do Raciborza od strony Gliwic trzeba pokonać kilka kroków - powiedziała Małgorzata Tkacz-Janik z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego na początku warsztatów poświęconych Parkowi Kulturowemu w Raciborzu. Spotkanie zorganizowano 23 września w raciborskim muzeum.

Czym jest dziedzictwo Raciborza i jak o nim mówić?
Małgorzata Tkacz-Janik z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego i wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. - Chcemy nadać tej części miasta priorytet. Uświadomić sobie, że warto ją chronić, warto podjąć wysiłek, aby to miejsce wypiękniało, nie ulegało dalszej degradacji i żyło. Żebyśmy wszyscy czuli się z niego dumni - powiedział wiceprezydent Raciborza o historycznym centrum miasta. To właśnie tam ma powstać raciborski park kulturowy.

Osiem wieków historii Raciborza

Małgorzata Tkacz-Janik przyjechała do Raciborza razem z Ireną Kontny (również z instytutu Korfantego). - Park kulturowy jest przestrzenią, gdzie znajduje się świadectwo dziedzictwa kulturowego - wyjaśniła na wstępie Irena Kontny. Następnie przeszła do omówienia przykładów dobrego i złego zagospodarowania miejskiej przestrzeni oraz charakterystyki przykładów dziedzictwa kulturowego Raciborza, które przetrwały wojenną pożogę. To m.in.: układ urbanistyczny starego miasta, fasady niektórych kamienic, fragmenty murów miejskich, czy baszta. - Mało jest w województwie śląskim miast z zachowanymi murami miejskimi - podkreśliła Irena Kontny.

- Mamy ciekawe obiekty w mieście o bardzo bogatej historii. Warto je zachować i przekazać następnemu pokoleniu - powiedziała Irena Kontny z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

W kościele farnym warto zwrócić uwagę m.in. na obraz "Maria Magdalena" Michaela Willmana, zwanego "śląskim Rembrandtem", a w kościele św. Jakuba na pięknie zachowaną kaplice Gaszyńskich - tych samych, którzy ufundowali kolumnę Maryjną na raciborskim rynku.

Detale i emocje

- Mówiąc o dziedzictwie trzeba zwracać uwagę na detale. Nie mówić tylko, że przy rynku jest kościół, ale powiedzieć jaki to kościół, co w nim jest - przekonywała Małgorzata Tkacz-Janik.

Rozwijając tę myśl posłużyła się rekwizytem. Pokazując kamień pytała uczestników, co to jest? - Dla kogoś to kamień, dla kogoś innego to będzie chryzopraz. Półszlachetny minerał. Zainteresował mnie tym kamieniem ktoś, do kogo kiedyś coś czułam. Nauka na temat tego kamienia była połączona z emocją, zaangażowaniem. Dopóki nie pokocham kościoła "xyz", rynku z renesansowymi attykami i nie będę o tym mówić z zaangażowaniem, to będzie puste. Kto i dlaczego to stworzył? W którym momencie historii? Tak mówi się o dziedzictwie - wyjaśniła.

W warsztatach wzięli udział m.in. pracownicy magistratu oraz muzeum. Na zdjęciu od prawej strony: Miejski Konserwator Zabytków Maria Olejarnik, architekt miejski Ewa Klimaszewska oraz Justyna Szyndler. Za nimi stoi Iwona Mogielnicka, p.o. dyrektora Muzeum w Raciborzu.

To nasz priorytet

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk przypomniał, że uchwała o Parku Kulturowym zostanie poddana pod głosowanie w grudniu 2021 r. - Znamy kilka złych przykładów, gdzie radni, wójtowie i prezydenci wymyślili, że trzeba zrobić w mieście park kulturowy. Uchwalono uchwałę i wszystko zgasło - powiedział D. Wacławczyk.

Dawid Wacławczyk stwierdził, że razem z miejskim architektem Ewą Klimaszewską oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków Marią Olejarnik doszli do wniosku, że chcą zrobić wszystko, aby Park Kulturowy w Raciborzu był żywy - żeby prace nad jego utworzeniem nie skończyły się na uregulowaniu tego, jak będą wyglądać ogródki gastronomiczne i szyldy na starówce.

Pierwsze kroki w celu ochrony tej części miasta już podjęto, czego przykładem jest rewitalizacja skweru u zbiegu ulic Długiej i Gimnazjalnej (Skwer im. Bractw Strzeleckich), w planach jest m.in. rewitalizacja skweru między ulicami Rzeźniczą i Długą, a także powstanie miejskiego szlaku turystycznego - zapowiedział wiceprezydent Wacławczyk.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Maria Olejarnik

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~brytania12 (104.193. * .217) 25.09.2021 08:13

genu nie wydłubiesz. ot i nieszczęście . wiecznemu chłopczykowi w przyciasnych spodenkach życie umożliwiło realizację infantylnych marzeń. szkoda ,że nie na własny koszt .

~fanklubprezesa (46.223. * .29) 24.09.2021 13:16

Stwierdził, że doszli do wniosku, że chcą zrobić wszystko... Żeby nic nie powiedzieć trzeba się czasem dużo nagadać.