Niedziela, 19 września 2021

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Jastrzębskie przedszkolaki będą poznawały miasto. W jaki sposób?

15.09.2021 10:48 | 0 komentarzy | AgaKa

Gry miejskie, wycieczki czy zajęcia artystyczne o Jastrzębiu-Zdroju. We wrześniu w jastrzębskich przedszkolach rusza program "Na jastrzębskim szlaku - podróże w czasie".

Jastrzębskie przedszkolaki będą poznawały miasto. W jaki sposób?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Każdy program będzie inny

W ramach programu najmłodsi mieszkancy Jastrzębia będą mieli możliwość odkrywania miasta i historii z nim związanych. Co ciekawe, zajęcia te nie będą we wszystkich placówkach wyglądały tak samo.

- Każde przedszole jest odmienne, ma swoją lokalizację i specyfikę. Dlatego też każde z nich będzie budowało swój program nieco inaczej, opierając się jedynie na kilku wyznaczonych obszarach, wspólnych dla wszystkich.  Na przykład moje przedszkole mieści się w Boryni, mamy tu wiele świetnych terenów, więc nasze dzieci będą dużo spacerowały po okolicy. Wszędzie dzieci nauczą się najważniejszych rzeczy o patriotyzmie i o ich małej ojczyźnie. Będziemy sięgać nie tylko do historii, ale również do przyszłości - chcemy, by przedszkolaki pokazały nam, jak sobie wyobrażają miasto za wiele, wiele lat - tłumaczy Mirosława Lasecka, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 10, autorka programu.

Czego nauczą się dzieci?

Dzieci poznają legendy, między innymi tę o Czarnym Rycerzu, będą uczyć się o tym, gdzie położone jest miasto, a także podstawowych informacji o na jego temat. Pełny program będzie realizowany w grupach 5-6-latków, młodsze dzieci poznają jedynie jego elementy - odpowiednio dopasowane do wieku. W ramach zajęć zaplanowano również szereg atrakcji wspólnych dla wszystkich jastrzębskich przedszkolaków: jak konkurs fotograficzny czy plastyczny. Dzieci będą mogły uczestniczyć również w grach miejskich. Podsumowaniem całego projektu będzie stworzenie tzw. "kapsuły czasu".

- Zależy nam przede wszystkim na tym, by dzieci się utożsamiały z miejscem, w którym się urodziły. Żeby zapoznały się z jego pięknem, historią, zwyczajami. To, czego teraz doświadczą, ukształtuje je na całe życie. Chcemy, by w przyszłości chętnie wracały do tego pamięcią - podkreśla Lasecka.