Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz, Pszów, Czerwionka i Rybnik w Industriadzie 2021. Co będzie się działo na Śląsku 11 września?

W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, na której zapowiedziano ze szczegółami wydarzenia, które będą odbywać się w naszym województwie w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriada 2021. W naszym subregionie w Industriadzie udział biorą obiekty z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, a także po raz pierwszy z Pszowa. Ciekawe propozycje przygotowały również inne obiekty w województwie, jak np. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Racibórz, Pszów, Czerwionka i Rybnik w Industriadzie 2021. Co będzie się działo na Śląsku 11 września?
O tegorocznej edycji Industriady opowiedzieli (od lewej) Maria Czarnecka, Jakub Chełstowski, Mariusz Wołosz i Bartłomiej Szewczyk.

Racibórz, Pszów, Czerwionka i Rybnik w Industriadzie 2021. Co będzie się działo na Śląsku 11 września?

W konferencji inicjującej Industriadę 2021 w województwie śląskim udział wzięli: marszałek Jakub Chełstowski, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Tegoroczne hasło Industriady to "Technika. To was zaskoczy!".

- To 12 edycja bardzo ważnego wydarzenia w województwie śląskim. Industriada stała się dużym wydarzeniem. Cieszę się bardzo, że pomimo trzeciej fali epidemii jesteśmy na dobrej drodze, aby zrealizować te wydarzenia w sposób bezpieczny, który pozwoli uczestnikom cieszyć się tym wydarzeniem, obejrzeć jak najwięcej obiektów, a jest ich bardzo dużo. 25 miejscowości, 33 obiekty, 283 wydarzenia, dlatego wszystkim naszym partnerom bardzo dziękuję za zaangażowanie - powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. 

- Po raz drugi z rzędu wyjątkowo Industriadę będziemy obchodzili we wrześniu i także po raz drugi z rzędu będzie to impreza jednodniowa, czego powodem jest oczywiście sytuacja covidowa. Hasło tegorocznej Industriady brzmi "Technika. To was zaskoczy!". W tym roku też mamy element, który pojawia się po raz pierwszy, mianowicie Industriada jest powiązana z kampanią promocyjną Szlaku Zabytków Techniki, w której nawiązaliśmy współpracę z dr. Tomaszem Rożkiem, popularyzatorem nauki. Jest on twarzą tej kampani - podkreślił Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. - Będziemy się starali o zagadnieniach technicznych. Wszystkie obiekty na Szlaku Zabytków Techniki są obiektami technicznymi, mają swoją specyficzną historię do opowiedzenia - dodał dyrektor. 

25 miast, w tym 4 z subregionu zachodniego

Już 11 września w Święcie Szlaku Zabytków Techniki z subregionu zachodniego udział wezmą zabytki z Czerwionki-Leszczyn (zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko, popularne familoki), Rybnik (Zabytkowa Kopalnia "Ignacy"), Pszów (Prochownia oraz maszynownia szybu Chrobry I), a także Racibórz (Browar Zamkowy). Co ważne, do prawie każdego z obiektów będzie można dojechać pociągiem, korzystając ze specjalnych biletów. 

- Zaczynamy wszystko w familokach w Czerwionce-Leszczynach, które są świetnym obiektem. Rozpocznie Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a później do samego wieczora sporo będzie się działo. Finał nastąpi w Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, natomiast zapraszamy do wszystkich obiektów. Wśród obiektów zaprzyjaźnionych w tym roku znalazły się m.in. prochownia i maszynownia szybu Chrobry I w Pszowie oraz Browar Zamkowy. Co roku organizujemy konkurs, w którym chętne miejscowości składają swoje wnioski i wybieramy te, które w przyszłości mogą wejść do Szlaku Zabytków Techniki. Tak też stało się z obiektami z Pszowa i Raciborza, a łącznie w tym roku wybraliśmy 5 obiektów zaprzyjaźnionych. Być może w następnych latach zostaną obiektami szlakowymi i będziemy współpracowali na stałe, jak stało się z familokami w Czerwionce-Leszczynach - wyjaśnia Bartłomiej Szewczyk. 

Bezpłatny transport do obiektów

Kupony będzie można pobrać ze strony Kolei Śląskich, ze specjalnej zakładki, a później wymienić na bezpłatne bilety. - Będziemy mieli uruchomiony specjalny system rezerwacyjny z możliwością zakupu i wymianą na bilety w Centrum Obsługi Pasażera. Nasza siatka połączeń jest na tyle rozwinięta, że jesteśmy w stanie dowieźć pasażerów w pobliże prawie wszystkich obiektów, które są na Szlaku Zabytków Techniki - mówi Tomasz Musiał, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. Warto dodać, że tego dnia dzięki kuponom pobranym ze strony Industriady będzie można przejechać bezpłatnie pojazdami Zarządu Transportu Metropolitalnego. 

Co warto zobaczyć?

W Czerwionce-Leszczynach nastąpi otwarcie Święta Szlaku Zabytków Techniki. - Już o godzinie 12.00 odbędzie się uroczysta inauguracja Industriady na terenie naszego osiedla familoków. Po części oficjalnej zaplanowano występ Zespołi Pieśni i Tańca "Śląsk", a później wiele innych atrakcji, z których będą mogli korzystać mieszkańcy - zapowiada Wiesław Janiszewski, burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. W programie znalazły się również warsztaty dla rodzin z dziećmi, nawiązujące do hasła "Technika. To was zaskoczy!", które potrwają od godz. 12.00 do 20.00. O godz. 18.30 odbędzie się występ Kabaretu Rak, a o godz. 20.00 widowisko High Tech Music. Osiedle familoków w godzinach trwania Industriady będzie można zwiedzać kolejką turystyczną, co bardzo przypadło do gustu uczestnikom w poprzednich latach, a jeśli pogoda dopisze, zaplanowano w tym roku również widokowe loty balonem na uwięzi, aby zobaczyć architekturę osiedla z wysokości. 

W Pszowie natomiast zaplanowano m.in. warsztaty z robotyki, zwiedzanie z przewodnikiem maszynowni szybu Chrobry I oraz poczęstunek grochówką.

W prochowni nieopodal ul. Kraszewskiego będzie można oprócz samego obiektu zobaczyć także wystawę zabytkowych lamp górniczych i upiec kiełbaski przy ognisku. Odbędzie się także prelekcja "Światło z kamienia" i teatrzyk cieni. Więcej informacji tutaj. 

Browar Zamkowy w Raciborzu zaprosi chętnych na zwiedzanie obiektu oraz degustację piwa w specjalnym ogródku, ustawionym na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Więcej czytaj tutaj. 

Z kolei na terenie Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w Rybniku-Niewiadomiu zobaczyć będzie można widowisko teatralne "Prometeusz" oraz zwiedzić obiekty niewiadomskiej gruby, m.in. wieżę, z której rozpościera się wyjątkowy widok na Rybnik i okoliczne miejscowości. 

Tegoroczna Industriada oficjalnie zakończy się w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, gdzie zaplanowano m.in. jeden z hitów tegorocznej edycji święta - Techniczne Brzmienie. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].