Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szukalska: prezydent Polowy nie zdał egzaminu z profesjonalnego zarządzania

Radna, liderka „Niezależnych Michała Fity” uznała, że włodarz miasta wykazał się brakiem przygotowania do przekonania rady miasta do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. - To skrajnie nieodpowiedzialne, przy tak odpowiedzialnej decyzji. Nie poznaliśmy istotnych informacji - zarzuciła głowie miasta na sierpniowej sesji.

Szukalska: prezydent Polowy nie zdał egzaminu z profesjonalnego zarządzania
Prezydent Polowy argumentował, ale opozycja w radzie go nie posłuchała. Radna Szukalska skrytykowała go i nazwała nieprzygotowanym

Anna Szukalska podkreśliła, że włączenie się Raciborza do SIM to ważna decyzja, a dyskusje na komisji nie wyjaśniły wątpliwości radnych. Tu zdaniem Szukalskiej nie zdał on najważniejszego egzaminu - z profesjonalnego i odpowiedzialnego zarządzania. - Przyszedł pan już raz do nas z uchwałą o nowej spółce. Wtedy brakowało konkretów, biznes planu, podstaw profesjonalnego zarządzania - przypomniała radna sprawę spółki Unia Racibórz. Według niej z nową spółką - SIM - prezydent znów jest nieprzygotowany.

"Ignorancja radnych i prawa"

Szefowa klubu stwierdziła, że teraz ocenia zarządzanie Polowego. - Nie zdał pan egzaminu. Pan okłamał radę co do kosztów funkcjonowania spółki Unia i mówiąc, że trzeba spółki dla transparentności jej działania. Nie sprawuje pan właściwego nadzoru właścicielskiego. Uchyla się pan od przekazywania informacji o działaniach spółki i utrudnia radnym wykonywanie ich uprawnień - zarzuciła głowie miasta. Szukalska dodała, że od 9 czerwca czeka na odpowiedź na jej pismo dotyczące audytu w Unii. - Totalna ignorancja radnych i prawa - skwitowała na sesji.

Szukalska podkreśliła, że Polowy nie ma argumentów przemawiających za tym, by przystąpić do SIM, bo w Raciborzu działa TBS, który już jest jak SIM. - Nie będzie naszej zgody na brak konkretów - podkreśliła Anna Szukalska.

Zdaniem radnej prezydent brał udział w zaawansowanych rozmowach na temat utworzenia SIM, choć nie miał pełnomocnictwa, a mógł się o to zwrócić do rady, tylko tego nie zrobił.

- Jest pan kompletnie nieprzygotowany co urąga pełnionej funkcji - podsumowała przewodnicząca komisji rewizyjnej.

Jak zareagował na zarzuty sformułowane przez Szukalską adresat jej słów - prezydent Dariusz Polowy?

- Namawiam do głosowania „za” w sprawie SIM. Gmina otrzyma 3 mln zł z KZM i przeznaczy je nie tylko na administrowanie, ale także na prace projektowa, co też kosztuje, to musimy wydawać z budżetu miasta - zaczął swą argumentację włodarz.

Trzy zalety prezydenta

Polowy wskazał, że kredyty zaciągane przez SIM nie potrzebują poręczenia Miasta, a tak jest przy działalności TBS. - Istnieje zastaw na jednym z przedszkoli. To właśnie zobowiązanie gminy. Przy SIM tego nie będzie - podał prezydent.

Kolejną zaletą, jaką wskazał prezydent jest możliwość przy zaangażowaniu KZN sięgania po grunty Skarbu Państwu. W przypadku Raciborza chodzi o grunty w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Trwają już w tej sprawie prace legislacyjne.

Ostatnim walorem dla włodarza jest fakt, że wszelkie nowe inwestycje TBS to dodatkowa obsługa administracyjna i jej koszty. - Trzeba tworzyć etaty, by to obsłużyć. SIM więcej realizacji obsłuży i może zracjonalizować taką działalność, zmniejszyć koszty. Pieniądze na to są z tych 3 mln zł z KZM - zaznaczył prezydent Raciborza.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17

Polowy podsumował swą wypowiedź wymienieniem 3 zalet:

  • 1. 3 mln zł
  • 2. Brak poręczeń dla kredytów na budowę mieszkań
  • 3. Łatwiejszy dostęp do gruntów pozagminnych

- Dajmy mieszkańcom jak najwięcej możliwości do zasiedlania mieszkań - zaapelował do rady. Wspierała go m.in. Anna Ronin mówiąc o szansie dla mieszkańców.

Różne postrzeganie szansy

Większość rady nie przekonała się do prezydenckiej propzycji, bo projekt uchwały o SIM wycofano z porządku obrad stosunkiem głosów 13:9 (chciały tego kluby "Razem dla Raciborza" i "Niezależni Michała Fity", a poparły Polowego "NaM z Magdaleną Kusy", Anna Ronin, "Łączy nas Racibórz" i Zygmunt Kobylak). Wynik głosowania skomentowała Anna Wacławczyk: straciliśmy 3 bańki. Ronin dodała, że rada odpuszcza szansę dla mieszkańców i tylko się kłóci. Przewodniczący rady Marian Czerner zwrócił jej uwagę, że różne jest postrzeganie tej szansy. - Tu się zasadniczo różnimy - podsumował.

Na pocieszenie przegranego przez prezydenta głosowania Mirosław Lenk oznajmił, że jak rządowy program wypali, to Racibórz będzie namawiał Rybnik, Wodzisław Śląski i inne gminy, z którymi utworzy nowy SIM. - Na razie w Raciborzu budujemy sensownie i wcale niemało - stwierdził na sesji były włodarz Raciborza.

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~politicalfixa (188.172. * .75) 27.08.2021 09:38

Polowy nie argumentował tylko jak zwykle był nieprzygotowany merytorycznie tylko próbował manipulować radnymi i wymusić podjęcie uchwały, dzięki której mógłby zameldować Gowinowi,że wykonał zadanie wpakowania miasta w SIM. dobro mieszkańców nie ma tu żadnego znaczenia. to polityka i cyniczne działania .

~swanseacity (10.0. * .15) 26.08.2021 16:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Budowanie MIESZKAŃ to akurat sposób na przyciąganie nowych MIESZKAŃców. Powstają przecież nowe bloki i domy, deweloperzy zarabiają na tym biznesie. Pan Polowy powiedział, że najważniejsze to stwarzać MIESZKAŃcom szanse zasiedlenia. Państwo Radni od pana Lenka i panny Szukalskiej jak zazwyczaj nie podzielili zdania prezydenta, ale tym razem wymiar ich opozycyjności został wyliczony na kwotę 3 000 000 zł.

~dwadni (172.241. * .18) 26.08.2021 12:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

a po co miasto zamawia projekty mieszkań? to ma robić TBS,

~onatanczy (178.255. * .165) 26.08.2021 12:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

10 Polowego zmienia się w TrójPolówkę?a co z tą wielką szansą dla miasta jaką było utworzenie spółki Unia?

~Finjin (192.145. * .124) 26.08.2021 10:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kolejna szansa dla tego miasta spuszczona w kiblu. Dziękujemy naszej opozycji i specjaliście od wszystkiego

~Oupa (5.173. * .166) 26.08.2021 09:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy w kalkulacjach budowy nowych mieszkań bierze się pod uwagę bardzo szybkie wyludnienie miasta i że co roku ubywa w Raciborzu ok 600 osób i więcej. Dla kogo więc te mieszkania i po co je budować w takiej skali skoro co roku mamy co najmniej 50-100 mieszkań zwalnianych ? Mieszkania są na wolnym rynku lub do wynajęcia. W Raciborzu każdy kto czeka na mieszkanie nie jest bezdomnym ma gdzie mieszkać. Na wyrost w dużej mierze problem braku mieszkań. Chyba że budujecie dla uchodźców bo tych będzie przybywać w kolejnych latach w całej Europie.

~Takaprawdacala (5.173. * .146) 26.08.2021 08:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Trollu budowac nadal.mozemy i nawet wiecej poprzez TBS! Niepotrzebna nam.kolejna spolka! Przeciez tu chodzilo o to,ze to pomysl Gowina byl wiec dlatego Polowy nawet nieprzygotowany i w ciemno chcial w to wchodzic!

Pokaż więcej