Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Medale dla małżeństw od prezydenta Dudy. W Nędzy uhonorowano złote i diamentowe pary [ZDJĘCIA, WIDEO]

Gmina Nędza powróciła do organizacji jubileuszów małżeńskich w tradycyjnej formie, na terenie ośrodka Aqua-Brax w Szymocicach, a nie jak rok temu, w dobie zaostrzonych restrykcji sanitarnych, w miejscowym urzędzie. W tym roku jubileusz 50-lecia świętuje 17 par. 60. rocznicę po ślubie celebruje 7 małżeństw.

Medale dla małżeństw od prezydenta Dudy. W Nędzy uhonorowano złote i diamentowe pary [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wśród świętujących par był wieloletni samorządowiec Jan Flut - były sołtys Babic oraz Radny Gminy Nędza, który jubileusz 50-lecia celebruje ze swoją żoną Krystyną. - To było już tyle lat temu - uśmiechnął się jubilat, kiedy pytaliśmy, jak poznał swoją żonę. Wyjaśnił, że było to w pociągu. Pan Jan jeździł do Rydułtów, gdzie pracował pod firmą na KWK Rydułtowy, pani Krystyna w Rafamecie. Tak mijali się każdego dnia, aż zaiskrzyło. - Rok starałem się o serce żony - przypomniał pan Jan. Pani Krystyna pytana o receptę na długoletni związek odpowiedziała: Jeden drugiemu musi ustąpić, czasami mąż mnie, a czasami odwrotnie. Jubilat dodał: ale kobiety zawsze są górą.

Pary, na zaproszenie gminy, zebrały się w szymocickim ośrodku 25 sierpnia. Jubileuszu gratulowali im: wójt Anna Iskała, przewodniczący rady gminy Gerard Przybyła, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nędzy Joanna Ratuszniak oraz Bożena Poloczek, szefowa GOPS-u.

Można pozazdrościć

- Można powiedzieć, że przypadek zadecydował o tym, że poznaliście się. Jak dobrze, że dobry los was wtedy zetknął - mówiła do jubilatów Joanna Ratuszniak. W swojej przemowie zauważała, że małżeństwo wiąże się nie tylko z radosnymi momentami, ale i tymi trudnymi, podkreślając, że pary, świętujące jubileusze wszystkie przeciwności losu pokonały.

- Tej zgody i współdziałania można wam wręcz pozazdrościć. Jakże dzisiaj trudno o takie pojednanie i owocną współpracę - dodała pani kierownik.

Kto świętował?

Podczas uroczystości najpierw nagrodzono pary świętujące złote gody, które otrzymały medale za długoletnie pożycie małżeńskie nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Później uhonorowano diamentowe pary.

Jeśli chodzi o 50-lecia, to w Urzędzie Stanu Cywilnego w Nędzy, w 1971 roku związek zawarło 66 par. Na uroczystości gościło natomiast 16 małżeństw (z 17, bo jedna para nie mogła przybyć) zamieszkałych w gminie. Są to:

 • Agnieszka i Joachim Wranikowie z Nędzy (ślub zawarli 24 stycznia 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i troje wnucząt).
 • Łucja i Stanisław Niewrzołowie z Babic (ślub zawarli 14 lutego 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i tyle samo wnucząt).
 • Maria i Franciszek Boszczoniowie z Górek Śląskich (ślub zawarli 17 kwietnia 1971 roku, doczekali się troje dzieci oraz pięcioro wnucząt).
 • Krystyna i Jerzy Sleńskowie z Szymocic (ślub zawarli 24 kwietnia 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i tyle samo wnucząt).
 • Halina i Michał Magnowscy z Górek Śląskich (ślub zawarli 24 kwietnia 1971 roku, doczekali się jednego dziecka i troje wnucząt).
 • Irena i Marek Trelowie z Nędzy (ślub zawarli 24 lipca w 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i troje wnucząt).
 • Irena i Henryk Skrzypczykowie z Nędzy (ślub zawarli 14 sierpnia 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i dwoje wnucząt).
 • Maria i Józef Grycmanowie z Babic (ślub zawarli 28 sierpnia 1971 roku, doczekali się czworo dzieci oraz jedenaścioro wnucząt).
 • Helena i Zbigniew Wilkowie z Ciechowic (ślub zawarli 28 sierpnia 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i dwoje wnucząt).
 • Dorota i Konrad Cieślikowie z Nędzy (ślub zawarli 11 września 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i jednego wnuczęcia).
 • Danuta i Adam Grzybowscy z Nędzy (ślub zawarli 18 września 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i jednego wnuczęcia).
 • Zofia i Antoni Stankowie z Zawady Książęcej (ślub zawarli 18 czerwca 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i troje wnucząt).
 • Maria i Józef Ulmanowie z Nędzy (ślub zawarli 23 października 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci oraz czworo wnucząt).
 • Elżbieta i Edward Zmudowie z Nędzy (ślub zawarli 23 października 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci oraz troje wnucząt).
 • Krystyna i Jan Flutowie z Babic (ślub zawarli 18 listopada 1971 roku, doczekali się troje wnucząt oraz sześcioro wnucząt).
 • Ruta i Maksymilian Franiowie z Szymocic (ślub zawarli 20 listopada 1971 roku, doczekali się dwoje dzieci i dwoje wnucząt).

Nieobecni:

 • Małgorzata i Jan Kłoskowie z Nędzy (ślub zawarli 17 kwietnia 1971 roku).

W 1961 roku w Urzędzie Gminy w Nędzy związek małżeński zawarło 107 par. Na terenie gminy jubileusz świętuje 7 małżeństw, z tego pięć par pojawiło się na uroczystości.

 • Alicja i Erhard Badurowie z Górek Śląskich (ślub zawarli 22 kwietnia 1961 roku, doczekali się czworo dzieci, pięcioro wnucząt i jednego prawnuczęcia).
 • Łucja i Alfons Nowakowie z Zawady Książęcej (ślub zawarli 13 maja 1961 roku, doczekali się czworo dzieci, jedenaścioro wnucząt i dziesięcioro prawnucząt).
 • Elżbieta i Jan Sorokowie z Górek Śląskich (ślub zawarli 3 czerwca 1961 roku, doczekali się dwoje dzieci, sześcioro wnucząt i pięcioro prawnucząt).
 • Gertruda i Jerzy Lukaszkowie z Nędzy (ślub zawarli 4 listopada 1961 roku, doczekali się jednego dziecka oraz troje wnucząt).
 • Regina i Wojciech Kruegerowie z Górek Śląskich (ślub zawarli 16 grudnia 1961 roku, doczekali się troje dzieci, troje wnucząt i sześcioro prawnucząt).

Nieobecni

 • Regina i Adolf Richterowie z Nędzy (ślub zawarli 15 kwietnia 1961 roku).
 • Eryka i Józef Kuźnikowie z Nędzy (ślub zawarli 16 września 1961 roku).

Ludzie

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].