Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polski Ład dla Raciborza. Miasto wnioskuje o ponad 45 milionów złotych

TEKST AKTUALIZOWANY

Sprawdź, jakie inwestycje miasto zamierza zrealizować w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Polski Ład dla Raciborza. Miasto wnioskuje o ponad 45 milionów złotych
Decyzje o dofinansowaniu inwestycji samorządowych będzie podejmował premier. Na zdjęciu prezydent Raciborza Dariusz Polowy i premier Mateusz Morawieckie (arch. Nowiny.pl, czerwiec 2020 r.).

Ile Racibórz chce dostać?

Oto przedsięwzięcia, które Miasto Racibórz zamierza zrealizować w oparciu o środki pozyskane w ramach Polskiego Ładu.

  • 19 mln zł na przebudowę DW 935 w Raciborzu (ul. Bosacka od skrzyżowania z ulicą Jana do mostu na Uldze). Mowa o przebudowie 1,4 km drogi wraz z chodnikami, ścieżkami pieszo-rowerowymi, zatokami autobusowymi, oświetleniem.
  • 22,3 mln zł na przebudowę i budowę dróg publicznych w Raciborzu. Plan zakłada przebudowę ulic: Babickiej, ks. Gadego, Węgierskiej, Kochanowskiego, Myśliwskiej, Śląskiej, Waryńskiego, Odpoczynkowej, Pod Lasem, Leczniczej, Staszica, Tarnowskiej, a także o budowie dwóch dróg: ul. Greckiej i ul. Mikołowskiej.
  • 4 mln zł na budowę instalacji OZE oraz utworzenie dwóch punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Przedsięwzięcie zakłada m.in. budowę zadaszenia parkingu przy krytej pływalni H2Ostróg z paneli fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Pozyskana w ten sposób energia elektryczna i cieplna zasilałaby H2Ostróg.

Łącznie Miasto Racibórz wnioskuje o 45,3 mln zł. Jest mało prawdopodobne, aby samorząd otrzymał aż tyle pieniędzy. Według naszych nieoficjalnych ustaleń miasto może otrzymać około 30 mln zł.

To nie nasza droga, ale trzeba ją wyremontować

O Polskim Ładzie rozmawialiśmy również z Dariuszem Polowym. Prezydent Raciborza przyznał, że pierwszy wniosek dotyczy drogi wojewódzkiej (jej właścicielem jest samorząd województwa śląskiego, a nie miasto), jednak z perspektywy mieszkańca Raciborza, który korzysta z tej drogi, kwestia własności drogi nie jest istotna. Dlatego lepiej postarać się o jej przebudowę, gdy nadarza się taka okazja (w oparciu o Polski Ład), niż czekać nie wiadomo jak długo na powzięcie decyzji o jej przebudowie przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Prezydent odniósł się również do drugiego wniosku, w którym wymieniono szereg dróg gminnych. - Jest tam też fragment ulicy księdza Gadego, ale to nie ten odcinek, przy którym ja mieszkam - podkreślił D. Polowy.

Czym jest Polski Ład?

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez samorządy. Termin pierwszego naboru wniosków minął 15 sierpnia 2021 r.

Obszary inwestycyjne zostały ujęte w czterech priorytetach. Wysokość dofinansowania z programu oraz wielkość wkładu własnego samorządu zależą od priorytetu, w którym mieści się planowana inwestycja. Pierwszy priorytet to 95% dofinansowania oraz 5% wkładu własnego. W kolejnych obszarach priorytetowych wysokość wkładu własnego rośnie o 5% (a dofinansowanie odpowiednio maleje o 5%), aż do 20% wkładu własnego i 80% dofinansowania w 4. priorytecie.

W tym miejscu dodajmy, że wnioski złożone przez Racibórz mieszczą się w pierwszym priorytecie programu.

Decyzję o dofinansowaniu danej inwestycji z programu podejmuje Prezes Rady Ministrów. Program ma być realizowany poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Inwestycje powinny być zaplanowane w taki sposób, aby 6 miesięcy od otrzymania promesy możliwe było ogłoszenie przetargu na jej realizację (źródło: BGK).

Dotychczas rząd nie wskazał dokładnych źródeł finansowania Polskiego Ładu. Premier zapowiedział jedynie, że mają to być środki krajowe (informowało o tym m.in. Radio Zet).

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Slamdunk (89.249. * .102) 25.08.2021 17:08

To jest dobre podejście. Dla mieszkańca Raciborza nie ma znaczenia czy droga jest pod zażądam miasta czy województwa. Ma być naprawiona i koniec kropka

~Zniesmaczonyalezadowolony (185.59. * .100) 25.08.2021 16:36

No i prawidłowo. Składać wniosków ile wlezie. Co się uda wyszarpnąć dla miasta to plus dla jego mieszkańców

~KoniecPisuBliski (84.131. * .252) 25.08.2021 15:57

polski wał?

~54trg (46.134. * .48) 25.08.2021 13:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

sejm i senat to pikuś
episkopat nie zgadza się z tym ładem
tu rządzący maja problem

~grt45 (178.255. * .109) 25.08.2021 12:25
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

polski ład nie przejdzie w sejmie i senacie,tyle w temacie