Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wystawa unikatowych grafik na zamku w Raciborzu. Wśród nich praca nauczyciela Dürera

„Od Małych Mistrzów do Księcia Warszawskiego”, to tytuł nowej ekspozycji grafik, którą będzie można oglądać już od sierpnia w sali żyrandolowej, w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Tym razem nie na wernisaż, a na finisaż zapraszamy we wtorek 24 sierpnia o godz. 16:00. Wstęp na finisaż będzie bezpłatny.

Wystawa unikatowych grafik na zamku w Raciborzu. Wśród nich praca nauczyciela Dürera

Nowa wystawa, którą od sierpnia będzie można oglądać w dawnej siedzibie Piastów, to kolekcja grafiki europejskiej od XV do XIX wieku, z uwzględnieniem kilku najważniejszych artystów parających się tą sztuką i to niemalże od początku, kiedy dopiero powstawała gdy miała jeszcze charakter późnogotycki, poprzez czasy jej rozkwitu, aż do początków XIX wieku. Właścicielem prac jest raciborzanin Marian Józef Piela, urodzony w 1960 roku. Po ukończeniu studiów teologicznych na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, w 1989 roku wyjechał na stałe za granicę. Na co dzień kolekcjoner, historyk sztuki.

Najstarsze prace, które zobaczymy pochodzą z lat 70. XV wieku. To dwie karty, na których zobaczymy przedstawienie męczeństwa świętych. Na szczególną uwagę zasługuje przedstawienie Samuela ze Starego Testamentu, wykonane przez Michaela Wolgemuta, nauczyciela Albrechta Dürera z Norymbergi. Godną polecenia jest rycina anonimowego autora pt. „Opłakiwanie Chrystusa”, wykonana około 1500 roku. Na wystawie zobaczymy także kilka prac, wykonanych przez Jeana-Baptiste Le Prince. Nie zabraknie także ciekawych akwafort, z cyklu „Narodowości” czy „Życie Wieśniaków”. Obok walorów artystycznych, prace te zasługują jeszcze na uwagę ze względu na proweniencję, gdyż posiadają znaki świadczące o przynależności do kolekcji Fryderyka Augusta, księcia warszawskiego w latach 1807–1815.

Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Wejście co pełną godzinę z przewodnikiem. Bilety do kupienia w zamkowym Punkcie Informacji Turystycznej (parter - Budynek Bramny).

/Materiały prasowe/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].