Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Mniej niż połowa mieszkańców Rydułtów spisała się w Narodowym Spisie Powszechnym

22.07.2021 08:59 | 0 komentarzy | apa

Narodowy Spis Powszechny będzie trwał jeszcze ponad dwa miesiace, a jak donosi Urząd Miasta, spisało się dopiero 43,71% mieszkanców. 

Mniej niż połowa mieszkańców Rydułtów spisała się w Narodowym Spisie Powszechnym
Spisu można dokonać samodzielnie poprzez stronę internetową: spis.gov.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Spisie jest obowiązkowy. Formalnie miał potrwać do końca czerwca, jednak ze względu na pandemię został wydłużony do 30 września 2021 roku. 

Obowiązek spisowy

Obowiązkiem spisowym są objęte: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Aby pomóc osobom, które nie mają możliwości samodzielnego spisania się ze względu na brak sprzętu bądź dostępu do internetu, ustawa zobowiązuje następujące instytucje do udostępnienia sprzętu i koniecznego wsparcia:  urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej, urzędy wojewódzkie, urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

W kwestionariuszu znajdują się pytania o dane osobowe, adres, osoby mieszkające w mieszkaniu, a także osoby przebywające za granicą. Będzie również do wypełnienia kwestionariusz mieszkaniowy i osobowy. W tym pierwszym rachmistrz zapyta o to, ile pokoi mamy w mieszkaniu, jak dawno budynek został oddany do użytku oraz jakim paliwem jest ogrzewany dom. Do tego wszystkie kwestie właścicielskie, doprowadzenie kanalizacji czy instalacji gazowej oraz liczba osób mieszkających pod danym adresem. Kwestionariusz osobowy z kolei porusza kwestia relacji rodzinnych, wykształcenia, wykonywanego zawodu, narodowości, wyznawanej religii czy migracji. 

Spisu za wszystkich domowników może dokonać jedna osoba, musi jednak posiadać ich numery PESEL. Za dzieci spisu dokonują ich opiekunowie. 

Jak jeszcze można się spisać?

Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem.

Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Po odebraniu takiego telefonu, nie można już odmówić realizacji spisu. 

Gdzie i kiedy można spisać się w Rydułtowach

Spisać można się internetowo lub odwiedzając jeden z punktów spisowych w mieście: w Urzędzie Miasta, RCK i Bibliotece.

Zapraszamy również do mobilnego punktu spisowego, który będzie ustawiony w najbliższą sobotę 24.07 na rydułtowskim rynku w godz. 15:00-20:00. 

O tym, jak przygotować się do wypełnienia formularza pisaliśmy TUTAJ.