Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radlin dołączył do spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

W Radlinie powstaną mieszkania przeznaczone na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Rekomendowane w ramach tej inicjatywy grupy do podjęcia wynajmu to samodzielnie wychowujące co najmniej jedno dziecko oraz  seniorzy w wieku 65+. 

Radlin dołączył do spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej
W Radlinie powstaną mieszkania na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej lub nie chcą brać kredytu. Fot. Pixabay

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Radlinie zostały podjęte dwie istotne uchwały. Pierwsza z nich wyrażała zgodę na to, aby miasto przystąpiło do spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „Północ”. Druga z kolei dotyczyła uzyskania dotacji 3 mln zł na realizację tej inicjatywy mieszkaniowej na terenie Radlina. 

Gminy zyskały nowe narzędzia służące do pobudzania rynku nieruchomości w postaci Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, w skrócie SIM. To spółki celowe, których zadaniem jest wybudowanie mieszkań - budynków wielorodzinnych i administrowanie tym zasobem. W skład SIM-u wchodzi zawsze Krajowy Zarząd Nieruchomości i Banku Gospodarstwa Krajowego i co najmniej jedna gmina. Na Śląsku działają już dwa SIM-y. Jeden z nich to SMS (Śląskie Małopolskie Świętokrzyskie), który został utworzony przez gminy z pogranicza tych trzech województw. Drugi to SIM „Śląsk, który jest  zlokalizowany w okolicach Chorzowa i Rudy Śląskiej. - Nasz to będzie SIM „Śląsk Północ” - dodaje Zbigniew Podleśny. 

Nowy wymiar wynajmu

Mieszkania wybudowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej nie będą stanowiły mieszkaniowego zasobu gminy - nie będą przeznaczone na najem komunalny ani socjalny. Standard tych nieruchomości będzie wyższy niż w lokalach komunalnych, ale niższy niż deweloperski. Jak twierdzi wiceburmistrz Zbigniew Podleśny, usytuowanie tych mieszkań gdzieś pomiędzy komunalnymi a deweloperskimi będzie miało odzwierciedlenie w wysokości czynszu. Ta propozycja wynajmu skierowana jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale są zdolne do opłacania czynszu. Aby ubiegać się o przyznanie takiego mieszkania wymagane jest złożenie wniosku do SIM-u, a także  osoba brak posiadania nieruchomości na własność w danej gminie. 

- SIM-y zostały powołane kolejną nowelizacją ustawy z 1997 roku. Każda władza szuka sposobu na pobudzenie rynku mieszkaniowego. Obecnie mamy do czynienia z dyktatem deweloperów i nastawienie na sprzedaż mieszkań oraz domów. Tak jakby nie było innej drogi tylko wziąć pożyczkę na zakup nieruchomości i spłacać ją do końca życia - mówi wiceburmistrz Radlina. 

Są również inne powody, dla których nie wszyscy decydują się na zakup nieruchomości na własność - mowa o tych, których sytuacja zawodowa jest dynamiczna i nie chcą lub nie mogą osiąść w jednym miejscu, ponieważ praca wymaga od nich częstej zmiany miejsca zamieszkania. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jfjdvnj (95.40. * .59) 07.07.2021 16:22

A jaka bedzie kontrola miasta nad Simem, skoro oddaje grunt?