Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Europejskie Forum Przyszłości już w październiku na Stadionie Śląskim

O barierach, wyzwaniach i celach, które stoją przed Starym Kontynentem będą dyskutować uczestnicy Europejskiego Forum Przyszłości, które odbędzie się na Stadionie Śląskim w dniach 6-8 października 2021 roku

Europejskie Forum Przyszłości już w październiku na Stadionie Śląskim
Konferencja zapowiadająca Europejskie Forum Przyszłości w Katowicach. fot. Tomasz Żak / UMWS

Europejskie Forum Przyszłości już w październiku na Stadionie Śląskim

Europejskie Forum Przyszłości to nowe wydarzenie w kalendarzu największych imprez społeczno-gospodarczych w Polsce, które po raz pierwszy odbędzie się w regionie. W konferencji dotyczącej programu forum wzięli udział wicemarszałek Wojciech Kałuża, Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego, Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Artur Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju i Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG.

Uczestników konferencji powitał Jakub Chełstowski za pośrednictwem nagranego z tej okazji wystąpienia.

„Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań. Województwo Śląskie, jako Europejski Region Przedsiębiorczości, stawia sobie ambitne cele w zakresie gospodarki i nowoczesnych technologii. Śmiało patrzymy w przyszłość, przygotowując się do transformacji. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian” – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

„Widzimy potrzebę szerokiej dyskusji o przyszłości gospodarki w województwie śląskim. Odpowiedzią na to jest organizacja Europejskiego Forum Przyszłości. Będzie to przestrzeń merytorycznej dyskusji z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i nauki. Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, którzy w przyszłości będą ten region kreować. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w Europejskim Forum Przyszłości. Zachęcam także do współdziałania w procesie przeobrażania naszego regionu, który posiada ogromny potencjał, aby konkurować z podobnymi regionami w skali Europy” – tłumaczy Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.

Przestrzeń dla wystawców i partnerów

Organizatorem Europejskiego Forum Przyszłości jest Śląski Fundusz Rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w nowoczesnej przestrzeni konferencyjnej Stadionu Śląskiego. Europejskie Forum Przyszłości to trzy dni debat w pięciu stadionowych przestrzeniach, w tym jednej zupełnie nowej.

„Wciąż rozwijamy naszą ofertę dla biznesu i niebawem oddamy do użytku nowe centrum konferencyjne, będące zapleczem do organizacji międzynarodowych eventów. Do dyspozycji będzie ponad 1,7 tys. mkw. w pełni wyposażonej powierzchni, z możliwością dowolnej aranżacji i podzielenia sali na trzy części. Wierzę, że mając tak rozbudowaną infrastrukturę będziemy liczącym się partnerem takich wydarzeń jak Europejskie Forum Przyszłości” – mówił Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Elektromobilność i technologie cyfrowe

Pierwszy dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, także w wymiarach cyfrowym oraz elektromobilności.

„Ważnym elementem pierwszego dnia będzie akcentowanie wymiaru współpracy transregionalnej: dwa jubileusze Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego oraz Strategia Karpacka, która ma stać się kolejną makrostrategią europejską, a tym samym przynieść ekstra środki finansowe dla trzech polskich województw, w tym śląskiego” – podkreślał Marcin Wilk.

Młode firmy z innowacjami

Drugi dzień forum upłynie pod znakiem przedsiębiorczości – to czas startupów i inwestorów, ale także 25-lecia stref ekonomicznych w Polsce. Z kolei w trzecim dniu zaproszeni goście będą rozmawiali o przemyśle czasu wolnego i turystyce.

Agenda wydarzenia powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie partnerów, takich jak Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

„Misją Europejskiego Forum Przyszłości jest stworzenie ram dla cyklicznego dialogu przedstawicieli środowisk politycznych, biznesowych oraz naukowych w sprawach fundamentalnych z punktu widzenia rozwoju regionu, w kontekście przemian zachodzących w Europie i na świecie” – mówi dr Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG i przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Forum Przyszłości.

Miejsce dla biznesu

Partnerem strategicznym forum jest też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, najlepsza strefa w Europie i druga na świecie.

„Nasze doświadczenie w transformacji przemysłowej i współpracy z sektorem automotive jest niebagatelne. Wspieramy rozwój nowoczesnych technologii, wyznaczamy nowe trendy, czego przykładem może być akcelerator biznesowy Kssenon. Dodatkowo wciąż pozyskujemy nowe obszary inwestycyjne, dzięki współpracy z Suez Canal Economic Zone powstaje obecnie Polski Park Przemysłowy w Ain Sokhna, w Egipcie” – mówił dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Ważnym partnerem Europejskiego Forum Przyszłości będzie także Plug and Play, akcelerator z Doliny Krzemowej, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów. To jeden z pierwszych inwestorów, który uwierzył w LendingClub, PayPala czy Dropboxa. Firma będzie współorganizatorem konkursu dla startupów.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BadSantanzx (37.19. * .27) 17.11.2022 18:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~LimaoAmops (5.62. * .93) 07.04.2022 08:12
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem