Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z hukiem otworzyli Browar Jastrzębie - owoc zbiórki crowdfoundingowej [ZDJĘCIA BROWARU I FESTIWALU PIWA]

Cały proces powstania Browaru Jastrzębie rozpoczął się w 2017 roku, kiedy inicjatorzy rozpoczęli przygotowania do stworzenia lokalnego browaru. W 2018 roku uruchomiona została zbiórka crowdfoundingowa w internecie, a dziś, dzięki zaufaniu ponad 4500 tys. akcjonariuszy, browar otwiera się w Jastrzębiu-Zdroju. 

Z hukiem otworzyli Browar Jastrzębie - owoc zbiórki crowdfoundingowej [ZDJĘCIA BROWARU I FESTIWALU PIWA]
12 czerwca w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się oficjalne otwarcie Browaru Jastrzębie oraz Festiwal Piwa, który potrwa jeszcze do niedzieli.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Z hukiem otworzyli Browar Jastrzębie - owoc zbiórki crowdfoundingowej [ZDJĘCIA BROWARU I FESTIWALU PIWA]

Otwarcie Browaru Jastrzębie odbyło się z hukiem i to dosłownie, bo wydarzenie uświetnił wystrzał z armaty. Było także oficjalne przecięcie wstęgi, którego dokonał prezes spółki Browar Jastrzębie SA Piotr Piekarski. Wstęga zawisła na tablicy z nazwiskami akcjonariuszy, którzy w pierwszej edycji zbiórki zakupili co najmniej 4400 akcji. 

- Na początku pragnę podziękować wszystkim naszym akcjonariuszom, którymi jest większość z państwa, bo gdyby państwo nie zaufali nam i nie powierzyli własnych pieniędzy, dzisiaj nie byłoby tego otwarcia browaru. Chcę też bardzo mocno podziękować całemu mojemu zespołowi, bo ja jestem twarzą, spinam całość, ale tak naprawdę to oni zrobili kawał dobrej roboty i nie byłoby bez nich tego browaru - powiedział Piotr Piekarski, prezes zarządu Browaru Jastrzębie SA. 

Browar w Jastrzębiu-Zdroju powstał z pasji. Kilkoro piwowarów domowych, w tym Piotr Piekarski, uznało, że żeby napić się piwa muszą postawić swój browar. - Kupiliśmy nieruchomość, później przekonano nas, że budowa browaru to świetny pomysł na crowdfounding. Ja wówczas nie do końca byłem przekonany do zbiórki, ale na szczęście się myliłem. Udało nam się zebrać prawie 3,9 mln zł od około 4300 akcjonariuszy - wspomina prezes Browaru Jastrzębie. 

W międzyczasie, kiedy budowa browaru już ruszyła, piwowarzy już zaczęli warzenie swojego piwa craftowego w browarzew Bytomiu, jednak już pod nazwą Browar Jastrzębie. Dzięki temu teraz, kiedy oficjalnie otwarto budynek po wszystkich odbiorach technicznych i celnych, piwo będzie warzone już w Jastrzębiu przy Leśnej, natomiast już w tym momencie firma może pochwalić się podpisanymi umowami w kilkoma sieciami dyskontowymi oraz restauracjami, gdzie będzie można kupić (i można było kupić już wcześniej) jastrzębskie piwo. 

Obecnie również można zostać akcjonariuszem Browaru Jastrzębie, bo chcąc stworzyć swoją sieć sprzedaży ponownie piwowarzy poprosili o pomoc internautów. - Rozpoczyna się drugi etap, który wcale nie jest łatwiejszy niż pierwszy, bo to co wyprodukujemy, będziemy musieli sprzedać - podkreśla prezes browaru, zaznaczając, że jedną z form sprzedaży będzie możliwość zamówienia piwa przez firmy, które będą mogły zamówić własne etykiety. Z tego skorzystała w ubiegłym roku m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa. U ubiegłym roku również powstałą Fundacja Browaru Jastrzębie, której celem jest animacja społeczna, promowanie wiedzy o piwie oraz budowa społeczności wokół browaru lokalnego. 

W planach spółki jest również uruchomienie na przełomie czerwca i lipca drugiego, małego browaru "Sztos" w restauracji Ruptawianka w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie tworzone będą piwa premium, tzw. sztosy. - To piwa bardzo wybitne, leżakowane w beczkach po whisky, rumie. Tam także będzie można napić się naszego piwa z kija - zapowiadają piwowarzy, podkreślając, że takie pomysły były już w ubiegłym roku, jednak pandemia i lockdown pokrzyżowały te plany. 

- Chciałem pogratulować Piotrowi konsekwencji, bo od tych kilku litrów, które tworzyliście jako sympatycy i koneserzy, postanowiliście zrobić coś wielkiego i myślę, że wszyscy jesteśmy tego świadkami, że powstaje w Jastrzębiu kolejna marka. Jestem przekonany, że będzie osławiała Jastrzębie-Zdrój nie tylko lokalnie, ale także wejdzie na rynek krajowy i może zagraniczny - powiedział podczas otwarcia poseł Krzysztof Gadowski

Warto dodać, że od 11 do 13 czerwca przed Kinem Centrum odbywa się Festiwal Piwa w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie skosztować można różnych piw craftowych, także lanego piwa Browaru Jastrzębie. Zdjęcia z Festiwalu Piwa również znajdziecie w galerii załączonej do tego artykułu. 

Ludzie

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

43 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ja11 (84.234. * .121) 20.06.2021 10:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

O żelaznym szlaku to ty pojęcia nie masz, tak samo jak i sporcie. To z czego siey miasta według Ciebie szczycą nie występuje u również w Rybniku, czyli architektura , turystyka. Prowincja to prowincja.

~bezproblemu (188.137. * .64) 20.06.2021 00:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks, skoro jesteś zaradny, to zapewne już rozwiązałeś problem komunikacyjny z dostaniem się do Jastrzębia, więc gdzie widzisz inne problemy z Jastrzębiem?

Arteks 19.06.2021 23:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@conqueror - myślę, że to wynika albo z jakieś niebywałej zaściankowości albo frustracji. Bo nawet ta dyskusja uzmysławia, że niektórzy chcą budować prestiż miasta na... zrzutkowym browarze i hejcie na sąsiadów. Zamiast wykorzystać takie wady miasta do tego aby próbować coś z tym robić. @ja11 - moim zdaniem Jastrzębie w Polsce jest znane tylko z tego, że jest największym miastem bez kolei. Co do sportu to w każdym mieście znajdziesz jakieś specjalizacje, a kopalnie są nawet w tak małych miejscowościach jak Brzeszcze czy Pawłowice. Warto również zwrócić uwagę, że górnictwo jest już w fazie schyłkowej. To z czego się normalne miasta szczycą to np. architektura, centra, rozwój turystki, rewitalizacje - a tego przecież w Jastrzębiu nie można uświadczyć. @ciuf-ciuf - no nie bądź zabawny. Jak problem komunikacyjny jest rozwiązany jak na razie nie wiadomo kiedy pociągi wrócą, w jakiej formie i czy w ogóle... Z prawdziwych miast pociągi nigdy nie zniknęły, a kolej święci triumfy i przewozi co raz więcej pasażerów. @bezproblemu - jestem bardzo zaradny ale podałem przykład jak fatalna komunikacja spowoduje brak zainteresowania tą inicjatywą mieszkańców regionu podobnie zresztą jak "żelazny szlak". Miejsce bez dobrej komunikacji nie istnieje na mapie atrakcji regionu.

~ciufciuf (5.184. * .194) 19.06.2021 19:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks
ale napisałem
"arteks problem komunikacyjny jest już rozwiązany.....
...."
przedstawiłem link do informacji że coraz bliżej szybkiego połączenia Jastrzębia z Katowicami
a ty już biletu szukasz ?
już teraz ?
ty normalny jesteś ?
ty myślisz
czy tylko udajesz że takie połączanie wybudować to czary mary ?
a z drugiej strony nie lubisz Jastrzębia ...
po co szukałeś połączenia i możliwości zakupu biletu do Jastrzębia?
ty nie masz rodziny znajomych przyjaciół ?
aby ciebie podwieźli samochodem ?
na piwo do Jastrzębia ?
oj biedny człowiek z ciebie :(
tak sam ..

~Garscprawdy (87.101. * .96) 19.06.2021 19:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#Ja11- troll Arteks czuje że rybniczek się kończy stąd atakuje kogo się da wokół czyli sąsiadów.Tymczasem sąsiedzi będą rosnąć w siłę wprost proporcjonalnie do upadku rybniczka.

~Ja11 (84.234. * .121) 19.06.2021 14:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Możecie sobie pisać co chcecie, prawda jest taka że Jastrzębie jest znane, po pierwsze że sportu ma mistrzowskim poziomie po drugie ze znanych zakładów pracy, JSW, Prymat. Normalny człowiek ma tego świadomość.

~bezproblemu (188.137. * .64) 19.06.2021 11:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

conqueror, Mnóstwo ludzi dzień w dzień, jedzie do Jastrzębia do pracy, więc na stan obecny jest bardziej znaczącym miastem od Rybnika. Podobnie jak w sporcie, Jastrzębie się w sporcie liczy w całym kraju. Bądźmy obiektywni, że Jastrzebia można nie lubieć, można nazywać ich "gorolskie miasto", ale pisanie "Jastrzębie jest mało znaczącą miejscowością." jest po prostu oczywistym kłamstwem.

Pokaż więcej