Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Minister Adam Niedzielski na czepkowaniu pielęgniarek w Raciborzu [LIVE][ZDJĘCIA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Trudny i często niedoceniony jest zawód pielęgniarki - stwierdził rektor PWSZ Paweł Strózik podczas zorganizowanej 8 czerwca uroczystości.

Minister Adam Niedzielski na czepkowaniu pielęgniarek w Raciborzu [LIVE][ZDJĘCIA]
W zeszłym roku uroczystość czepkowania została odwołana z powodu pandemii. Dlatego w tym roku wzięły w niej udział pielęgniarki z I i II roku.

Nie idą na skróty

- Czeka was trudna praca. To nie jest łatwa ścieżka życiowa - wymaga pracy, wymaga wysiłku, wymaga zaangażowania. Ta decyzja świadczy o państwa ogromnej odpowiedzialności, o ogromnej dojrzałości, o tym, że nie wybieracie w życiu drogi na skróty, bo bardzo łatwo jest zająć się zarządzaniem i marketingiem, czy iść na studia sprzedażowe - powiedział minister Adam Niedzielski do studentów pielęgniarstwa I i II roku na PWSZ w Raciborzu tuż przed czepkowaniem.

Przemowa ministra Adama Niedzielskiego.mp3

Czepkowanie to uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo oraz położnictwo otrzymują białe czepki i symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek. Od tej pory mogą praktykować w placówkach medycznych. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanego zawodu.

Minister mówi, że przypilnuje wynagrodzeń

- Moją rolą będzie pilnowanie tego, aby gratyfikacja finansowa odpowiadała skalą dojrzałości państwa wyboru - dodał minister i przedstawił główne założenie nowej ustawy regulującej wynagrodzenia pielęgniarek i położonych, czyli połączenie wynagrodzenie osób wchodzących do zawodu ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

- To oznacza, że wynagrodzenie będzie się zwiększało w każdym roku, w którym wynagrodzenie w gospodarce będzie rosło - zapewnił minister.

Średnia wieku w zawodzie zbliża się do 60-tki

Czas pandemii pokazał, jak kluczowa jest rola pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej - kontynuował Adam Niedzielski. Tymczasem średnia wieku w tej grupie zawodowej przekracza 50 lat, a w kolejnych latach będzie zbliżać się do 60. Dlatego tak ważne jest kształcenie nowych kadr. W ostatnich latach w Polsce otwarto 30 nowych kierunków kształcenia pielęgniarek, m.in. w Raciborzu.

- To jest odwrócenie złego trendu, gdy te zasoby kadr malały. Te złe trendy odwracają się, ale nadal jest wiele do zrobienia - powiedział minister Niedzielski, jednocześnie dziękując rektorowi oraz pracownikom PWSZ w Raciborzu zaangażowanym w proces tworzenia oraz akredytacji tego nowego kierunku na raciborskiej uczelni.

Czepkowanie pielęgniarek kształcących się na PWSZ w Raciborzu.

- Z punktu widzenia Ministra Zdrowia i państwa polskiego to jest realna pomoc. To jest przygotowanie na kolejne pandemie. Kolejne, bo musimy się liczyć z tym, że to nie jest ostatnie doświadczenie tego typu w naszym życiu

- powiedział w Raciborzu minister Adam Niedzielski.

Sam rektor Paweł Strózik dodał, że pielęgniarstwo na PWSZ w Raciborzu rozwija się dynamicznie. Aktualnie trwa budowa centrum symulacji medycznej. Oddanie do użytku tego obiektu wraz z początkiem nowego roku akademickiego pozwoli na kształcenie pielęgniarek i położonych w pracowniach wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. - Drugiego takiego centrum nie ma w promieniu 80 kilometrów - podkreślił rektor Strózik.

Zostańcie w Polsce

Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer życzyła studentkom pielęgniarstwa społecznego szacunku i uznania, wdzięczności pacjentów, zdrowia oraz hartu ducha.

- Tylko to się liczy, gdy jesteśmy w stanie dać coś drugiemu człowiekowi. Ten zawód daje tę szansę. Wiem, że mimo wielu ciężkich chwil właśnie w tych momentach moja żona cieszyła się, że jest pielęgniarką. Życzę, abyście tych momentów mieli jak najwięcej

- powiedział z kolei prezydent Raciborza Dariusz Polowy, którego żona jest pielęgniarką.

Przemowa prezydenta Dariusza Polowego.mp3

Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach Anna Janik przypomniała przyszłym pielęgniarkom, że wchodzą w zawód medyczny, w którego specyfikę wpisane jest ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji. Prosiła pielęgniarki, aby zostały i pracowały w Polsce.

Hymn pielęgniarek.mp3

Kto przybył na uroczystość?

W uroczystości czepkowania pielęgniarek kształcących się na PWSZ w Raciborzu uczestniczyli m.in. Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, starosta raciborski Grzegorz Swoboda, prezydent Raciborza Dariusz Polowy, dyrektor szpitala w Raciborzu Ryszard Rudnik, przedstawiciele organizacji zawodowych oraz związków zawodowych pielęgniarek z regionu.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Zdjęcie grupowe na koniec uroczystości

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jaja (5.173. * .120) 08.06.2021 18:27

Fatalne zdjęcia, kiepski fotograf.

~Gość6383838u (83.26. * .229) 08.06.2021 12:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Celownik od pielęgniarki to PIELĘGNIARKOM
Niech ktoś redaguje te teksty

~Werto (5.184. * .241) 08.06.2021 12:09

Dobrze że minister docenia Racibórz i raciborski PWSZ.