Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od jutra ruszają wypłaty pomocy dla powodzian w gminie Lubomia. Do podziału 918 tys. zł

Na konto Urzędu Gminy w Lubomi trafiły już pierwsze środki od wojewody, które zostaną przekazane właścicielom budynków mieszkalnych najbardziej dotkniętych powodzią błyskawiczną z 13 maja. W sumie na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych rozdysponowane zostanie 918 tys. zł. 

Od jutra ruszają wypłaty pomocy dla powodzian w gminie Lubomia. Do podziału 918 tys. zł
Straty poszkodowanych przez wodę mieszkańców gminy Lubomia są ogromne. Pomoc państwa wszystkich ich nie pokryje, ale też nie taki jest jej cel - przyznawana jest na na zabezpieczenie podstawowych potrzeb

- Jesteśmy gminą, która 13 maja odniosła największe szkody w całym powiecie wodzisławskim. Pomoc, która do nas trafi, jest wyższa od pomocy, którą otrzymają od wojewody wszystkie pozostałe gminy naszego powiatu razem wzięte - podkreśla Czesław Burek, wójt gminy Lubomia. 

Pomoc z rezerwy celowej budżetu państwa na częściowe pokrycie szkód w gospodarstwie domowym (także inwentarskim) powstałych na skutek zalania gospodarstw 13 maja ruszy od piątku 27 maja. - W pierwszej kolejności rozpoczniemy wypłatę pomocy dla 110 gospodarstw, najbardziej poszkodowanych, wobec których wydaliśmy decyzje administracyjne. Pozostałe ponad 100 gospodarstw otrzyma pieniądze do Bożego Ciała, po wydaniu decyzji administracyjnych - wyjaśnia Czesław Burek.

Doraźna pomoc dla mieszkańców na zabezpieczenie podstawowych potrzeb

Ogółem pomoc w wysokości do 6 tys. zł otrzyma 219 właścicieli gospodarstw. Z tego 121 gospodarstw otrzyma pomoc w wysokości do 1900 zł - głównie na osuszanie piwnic, to gospodarstw bez większych strat w urządzeniach. Kolejne 35 gospodarstw otrzyma pomoc w wysokości od 2000 do 3400 zł. To gospodarstwa domowe, w których zalane były piwnice do wysokości 0,5 m, uszkodzone zostały urządzenia grzewcze, uszkodzony został sprzęt AGD, meble robocze w piwnicach. 20 gospodarstw otrzyma pomoc w wysokości od 3500 zł do 4900 zł. To gospodarstwa z piwnicami zalanymi do wysokości 1,5 m, z uszkodzonymi urządzeniami grzewczymi, uszkodzonymi w piwnicach pralkami, lodówkami, meblami roboczymi (w zależności czy był to sprzęt pierwszej potrzeby), uszkodzonymi lub porwanymi przez wodę płotami. 44 gospodarstwa otrzymają pomoc w  wysokości od 5000 do 6000 zł. To te, w których zalane zostały pomieszczenia mieszkalne (pokoje, kuchnie, łazienki), zniszczone podłogi, ściany, meble, sprzęt AGD, RTV, zalane piwnice powyżej 0,5 m, uszkodzone piece CO i/lub inne urządzenia grzewcze, uszkodzone lub porwane przez wodę płoty. To pomoc doraźna na zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych. 

Możliwe wyższe wsparcie

Ponadto część właścicieli tych gospodarstw może ubiegać się o pomoc na odbudowę w wysokości do 20 tys. zł, lub w szczególnych przypadkach w wysokości do 200 tys. zł. Według szacunków urzędników kilkadziesiąt mocniej poszkodowanych gospodarstw będzie mogło liczyć na wyższą pomoc w celu odbudowy gospodarstw, w wysokości do 20 tys. zł, a niektóre o pomoc w wysokości do 200 tys. zł. W tym celu jednak będą musieli złożyć oddzielne wnioski. 

Gmina też liczy na pomoc

28 maja gmina wysyła do Wojewody również protokół szkód poniesionych w mieniu gminnym. Wstępnie gmina szacowała szkody na kwotę około 3 mln zł. Po weryfikacji szkód przez specjalistów mostowych kwota ta została zweryfikowana do 2 mln 25 tys. zł

Ludzie

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].