Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rycka spytał jak PRD sobie radzi bez otaczarni. Konieczny: to maglowanie prezesa [SESJA]

Chociaż wytwórnia masy bitumicznej w Płoni nie wyprodukowała ani kilograma asfaltu, to Przedsiębiorstwo Robót Drogowych nie odnotowało straty finansowej na koniec roku. Radny Rycka przypomniał na majowej sesji szefowi miejskiej spółki, że ten w poprzedniej kadencji przekonywał rajców o niemożności jej funkcjonowania bez otaczarni.

Rycka spytał jak PRD sobie radzi bez otaczarni. Konieczny: to maglowanie prezesa [SESJA]
Radny z Płoni Paweł Rycka i prezes PRD Krzysztof Wrazidło dyskutowali na majowej sesji

Radny z Płoni dociekał na posiedzeniu czy wynik finansowy spółki nie jest efektem zmniejszenia zatrudnienia, ale obecny na sesji prezes Krzysztof Wrazidło podał, że nie zauważył radykalnego, a jedynie jakieś marginalne przypadki zwolnień z pracy.

Dobry bilans okupiony zwolnieniami?

Szef spółki zauważył przy tym, że zeszłoroczny przerób dla PRD był niższy niż w 2019, a przychody spółki spadły o 4 mln zł. - Zwolnienia miały miejsce, bo mieliśmy mniej zamówień - wytłumaczył niższy stan zatrudnienia. Ryckę ciekawiło czy redukcje dotknęły kogoś z ekipy obsługującej wytwórnię asfaltu.

- Nie zwolniłem nikogo z wytwórni mas bitumicznych. Tam pracowało wcześniej od 5 do 7 osób - wyjaśnił Wrazidło.

Rajca z Płoni drążył ten wątek funkcjonowania PRD. Przypomniał prezesowi, że ten pod koniec minionej kadencji samorządu przekonywał radę, że spółka nie jest wstanie funkcjonować bez wytwórni asfaltu i dlatego chciał ją przenieść, aby nadal korzystać z własnej, zamiast kupować asfalt od konkurencji.

Na każdej tonie własnej mieszanki, jak podał prezes raciborskiego przedsiębiorstwa, (dane z czasów, gdy otaczarnia w Płoni działała) różnica w cenie wynosi ok. 20 zł.

- Czy dalej pan uważa, że nie możecie funkcjonować bez wytwórni? - spytał Rycka prezesa PRD?

- Nie możemy się bez niej rozwijać. To postępowanie trzeba kontynuować, żeby wytwórnia działała w pełnym wymiarze czasu pracy. Nadal trzeba ją przenieść w odpowiednią lokalizację - odparł szef spółki. Przypomnijmy, że PRD chce zlokalizować otaczarnię na terenie gminy Lubomia, gdzie napotkano opór mieszkańców.

- Na jaki etapie są te przenosiny?

- Zaskarżyliśmy obecne postępowanie w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Powstał oficjalnie komitet pokrzywdzonych, ale wójt odmówił ich przyjęcia jako stronę. Sprawa jest w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

- Kiedy otaczarnia pojawi się w nowym miejscu?

- Zobowiązałem się już raz przed radą, że przenosiny nastąpią w ciągu 365 dni i wciąż jestem rozliczany z niedotrzymania tego terminu. Nie wiem kiedy, nie podam takiego terminu.

- Czyli jesteśmy w sprawie przenosin otaczarni nadal w roku 2017.

- Nie jesteśmy w tym samym miejscu, bo trwa postępowanie w tej sprawie. Zaangażowaliśmy duże siły, żeby być w tym miejscu i pańskie stwierdzenie jest dla nas przykre.

Paweł Rycka przypomniał jeszcze, że w dokumentacji, jaką PRD przedłożyło w sprawie przenosin, było kilkadziesiąt poprawek. Prezes Wrazidło oznajmił, że jego zdaniem 3/4 z nich były niezasadne.

To nie sesja, to przesłuchanie

Przysłuchująca się dyskusji Rycki z prezesem Anna Ronin uznała, że prezesi (bo wcześniej przepytywano szefa Unii Racibórz) są obrażani na sali sesyjnej. - Na poziom rady miasta nie przystoi, to jest przesłuchanie. Od dawna nie było takiego poziomu w tym miejscu - oceniła.

Zgodził się z nią wiceprezydent Dominik Konieczny. Merytorykę dyskusji uznał za słabą. - Chodziło chyba o to, że chodziło o maglowanie prezesów. Ja uważam, że prezes Wrazidło to świetny menadżer. PRD miało mało zamówień, był covid i mało przetargów. Świetnie sobie z tym poradził. Liczyłem, że będzie to docenione, bo pan prezes wynikami się broni. Może z jego piarem jest słabo, ale jeśli o chodzi o zarządzanie, to oceniam je dobrze - stwierdził D. Konieczny.

Paweł Rycka wyjaśnił, że nie oceniał prezesa i do niego jako menadżera nie ma pretensji.


Po publikacji artykułu z redakcją skontaktował się Czytelnik pan Grzegorz (nazwisko do wiadomości redakcji) przekazując dodatkowe informacje związane ze sprawą. To jeden z mieszkańców ziemi wodzisławskiej protestujących przeciw lokowaniu wytwórni asfaltu na terenie Gminy Lubomia. Przekazał, że z tego co wie, decyzja środowiskowa wydana odnośnie umieszczenia otaczarni została uznana za wadliwą prawnie (wskazano, że wójt gminy Lubomia naruszył prawo kiedy ją wydawał, bo był i stroną postępowania i wydającym decyzję). - To oznacza, że raciborskie PRD nie ma decyzji środowiskowej, a starostwo w Wodzisławiu jest również przeciwko tej inwestycji. Całe otoczenie w naszej gminie jest zdeterminowane - podkreślił w korespondencji z redakcją.

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~zmiasta (109.238. * .152) 27.05.2021 22:41

decyzja środowiskowa została uznana za nieważną , wskazano ,że Burek naruszył prawo kiedy ją wydawał ,był i stroną i wydającym decyzję. za to powinien odpowiedzieć!!! jak widać determinacja ludzi prostych powaliła nawet decyzje takiego tuza jak Burek.
asfaltowni w Lubomii nie będzie. szkoda kasy na adwokatów z Wrocka. i gratulacje dla radnej Kusy, bo nic bardziej nie wk..wiło i pobudziło do protestu niż gratulacje na sesji z powodu przenosin smrodu z Płoni do Bukowa.

~Bukowik (46.204. * .56) 27.05.2021 19:35

Oj Panie Wrazidlo jeśli uważa Pan ,że powstal jakiś komitet pokrzywdzonych to się grubo myli i w dodatku wprowadza radnych i opinie publiczna w błąd ,po prostu kłamie. A zaangażowane duże środki ( Kancelaria adwokacka z Wrocławia) można było przeznaczyć na inne cele albo pomyśleć o innej lokalizacji.

~Sledzacysytuacje (46.204. * .84) 27.05.2021 13:21

Widać że prezes albo nie jest w temacie albo nie che podać prawdy, sytuacja wygląda tak że, sąd uznał że trzeba na nowo przeprowadzić postępowanie i wydać nową decyzje środowiskowa.Mozna o tym przeczytać na BIP Gminy Lubomia od kilku miesięcy

~CzłowiekŚniegu (37.120. * .212) 26.05.2021 22:22

Pan prokurator o przepraszam radny Rycka przeszedł samego siebie.