Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Drengowie zapraszają na 11. Raciborski Festiwal Średniowieczny. Impreza zapowiada się rekordowo

Piotr "Thorstein" Wideryński i Elżbieta "Sigrun" Noga dzielą się z Czytelnikami Nowin ciekawostkami na temat 11. Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego. Impreza zapowiada się imponująco.

Drengowie zapraszają na 11. Raciborski Festiwal Średniowieczny. Impreza zapowiada się rekordowo
Gród, ponad 400 odtwórców, średniowieczna kuchnia, dwie wielkie bitwy, turnieje walk, "szkółka miecza" dla dzieci - to tylko część atrakcji Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego, o których mówią Elżbieta "Sigrun" Noga i Piotr "Thorstein" Wideryński.

Będzie się działo, warto do nas przyjechać

- 11. Raciborski Festiwal Średniowieczny zapowiada się rekordowo. Dlaczego?

- Dlatego, że będzie wyjątkowa liczba uczestników. Zgłosiło się ponad 400 odtwórców. Ponadto mamy już gród, jakiego do tej pory nie było. Obozowisko będzie wyglądało naprawdę średniowiecznie. Poza tym zgłosiło się już ponad 1200 osób z Polski i zagranicy, które chcą przyjechać na naszym festiwal. Tak więc festiwal będzie rekordowy pod każdym względem - zarówno miejsca, jak i liczby uczestników oraz gości.

- Co przyciąga tak licznych odtwórców na festiwal organizowany, jakby nie patrzeć, na końcu Polski?

- Przede wszystkim to, że w końcu powstaje gród, coś się dzieje. Powstała palisada, kuchnia, miejsce na ognisko. Jest miejsce, gdzie można obozować. Sama reklama Raciborza, która już od półtora roku jest w mediach społecznościowych powoduje, że to miejsce staje się atrakcyjne i turystycznie, i dla odtwórców. Poza tym jest to pierwszy taki festiwal w roku.

- Jakie przewidujecie atrakcje dla mieszkańców Raciborza i okolic, którzy przyjadą zobaczyć, co się tu dzieje?

- Przede wszystkim oferujemy możliwość zobaczenia, jak żyli ludzie we wczesnym średniowieczu. Będzie można zobaczyć obozowisko, kramy rzemieślników, nabyć rzemiosło średniowieczne. Uruchamiamy kuchnię, więc będzie można skosztować średniowiecznych potraw, przekonać się jak wtedy jadano. Mamy też kilka punktów programu, które zainteresują widzów. Festiwal zaczynamy wieczorem poezji autorstwa Thorsteina. Oprócz tego będą dwie wielkie bitwy wojów - jedna w sobotę, druga w niedzielę. Będziemy mieli turnieje walk wojów. Będzie można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Dzieci będą mogły uczestniczyć w "Szkółce Miecza". Także będzie się działo. Warto do nas przyjechać.

Droga wojownika

11. Raciborski Festiwal Średniowieczny zostanie zorganizowany w dniach 18-20.06.2021 r. Impreza odbędzie się na grodzie przy Arboretum Bramy Morawskiej (Racibórz ul. Markowicka). Dzięki aktywności wojów w ostatnich miesiącach udało się tam wznieść palisadę oraz zaaranżować miejsce do biesiadowania. Jeśli połączymy to z budynkiem bramnym oraz chatą wybudowaną na wczesnośredniowieczną modłę, zyskamy scenerię festiwalu, jakiej dotychczas w Raciborzu nie było. Wkrótce więcej informacji na temat tego wydarzenia. Tymczasem polecamy również klimatyczną zapowiedź festiwalu:

Miłośnikom naszego regionu oraz historii polecamy artykuły na temat Drengów i grodu, który budują oni w Raciborzu:

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~btfg (89.25. * .176) 26.05.2021 17:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dobra impreza. Trzymam kciuki by wszystko się powiodło.

JanNiezbędny 25.05.2021 23:00
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do dziś jest średniowiecze u nas , wystarczy w niedziele popatrzeć przez okno jak owieczki leca do Pana :-(