Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborszczyzna po nawałnicy. Ponad 40 interwencji strażaków, trwa szacowanie strat

Zalane drogi, piwnice i posesje - to skutki nawałnicy, która 12 maja przeszła nad powiatem raciborskim. Najbardziej dotknięte są gminy Krzanowice i Krzyżanowice. Szereg interwencji odnotowano również w gminie Rudnik.

Raciborszczyzna po nawałnicy. Ponad 40 interwencji strażaków, trwa szacowanie strat
Borucin po raz kolejny znalazł się pod wodą. Gmina stara się o budowę zbiorników, które mają zapobiec takim sytuacjom, jednak ie wszyscy właściciele gruntów chcą sprzedać ziemię pod ich budowę (fot. Potępia Iskierka).

Wciąż wpływają kolejne zgłoszenia

- Po godzinie 20.00 rozpoczęliśmy działania po przejściu frontu atmosferycznego. Głównie gminy Krzanowice i Krzyżanowice zostały dotknięte - w działania na terenie tych dwóch gmin zaangażowano niemal całe siły ochotników. Do tej pory odnotowaliśmy 42 interwencje. Polegały one na pompowaniu wody z zalanych piwnic i posesji, usuwaniu błota z dróg, tak aby przywrócić ich przejezdność. Dotyczyło to drogi krajowej oraz dróg powiatowych i gminnych - relacjonuje kpt. Mateusz Wyrba, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Najwięcej interwencji odnotowano w Borucinie (zobacz również: Borucin znowu zalany. "Tak źle jeszcze nie było" [RELACJA NA ŻYWO]), Krzanowicach, Nowej Wiosce, Owsiszczach i Krzyżanowicach. Ze skutkami burzy zmagali się również mieszkańcy Bieńkowic, Bolesławia, Grzegorzowic, Raciborza, Roszkowa, Rudnika, Rudyszwałdu, Strzybnika oraz Zabełkowa.

Oprócz miejscowych ochotników oraz zawodowców z Raciborza, w działania zaangażowano również ochotników z gminy Pietrowice Wielkie.

Robi się widno, ludze szacują straty, pewnie kolejne zgłoszenia będą do nas napływać

- dodaje kpt. Mateusz Wyrba.

Grad o średnicy 4,5 cm

Na północnym wschodzie powiatu, m.in. w Nędzy oraz Budziskach, doszło do gradobicia. - Gradobicie w Budziskach... lodowe kuleczki przekraczały 4,5 cm. Poniszczone słabsze dachy, rynny, rośliny ogrodowe i uprawy rolne - poinformował Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej.

Po południu i w nocy następna ulewa

Synoptycy spodziewają się kolejnych intensywnych opadów deszczu połączonych z burzami.

- Przewiduje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym od 30 mm do 50 mm, punktowo do około 60 mm. Okresami występować będą burze z porywami wiatru do 60 km/h. Lokalnie możliwy grad - informuje Meteo Project Racibórz.

Ostrzeżenie przed niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym obowiązuje od godz. 15.00 (13 maja) do godz. 2.00 (14 maja).

Żmija i pożar

Dodajmy, że 12 maja strażacy z powiatu raciborskiego interweniowali jeszcze w związku z kolizją drogą na ulicy Głubczyckiej w Raciborzu, a także: dowozem osób na szczepienie (Racibórz), żmiją na podwórku (Rudy ul. Kolonia Renerowska), tlenkiem węgla w mieszkaniu (Racibórz ul. Rudzka) oraz pożarem śmietnika (Racibórz ul. Ogrodowa, wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 2 tys. zł).


Zobacz również:

Ulewy w regionie. Walka z żywiołem i szacowanie strat 68 wiadomości, 143 komentarze w dyskusji, 490 zdjęć
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].