Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wszystkie ręce na pokład. Senator, marszałek i włodarze wskrzesili grupę ds. budowy RDRP

Władze gmin zainteresowanych kontynuacją budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna (RDRP) spotkały się w Rydułtowach z senator Ewą Gawędą i wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą. Rozmowy dotyczyły m.in. lobbingu o środki na dalszą budowę RDRP.

Wszystkie ręce na pokład. Senator, marszałek i włodarze wskrzesili grupę ds. budowy RDRP
Reaktywowana grupa ds. budowy RDRP. Stoją od lewej: Dominik Konieczny, Piotr Rybka, Grzegorz Gryt, Grzegorz Swoboda, Ewa Gawęda, Wojciech Kałuża, Grzegorz Niestrój, Dariusz Polowy, Marcin Połomski i Paweł Bugdol

Ustalono, że reaktywuje się grupa robocza d/s Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna przy marszałku województwa śląskiego.

Wicemarszałek Wojciech Kałuża będzie pełnił osobisty nadzór nad pracami grupy.

Senator Ewa Gawęda z poziomu centralnego deklaruje lobbować o środki na budowę kolejnych etapów drogi. Jedną z szans na ich pozyskanie ma być Krajowy Plan Odbudowy.

Jak zapewnia Lucyna Siwek rzeczniczka prasowa urzędu miasta w Raciborzu to najważniejsze z ustaleń wczorajszego (z 5 maja) spotkania grupy interesariuszy budowy RDRP.

Odbyło się ono Rydułtowach, a udział w nim oprócz marszałka Wojciecha Kałuży, senator Ewy Gawędy, prezydenta Dariusza Polowegoi starosty raciborskiego Grzegorza Swobody wzięli także burmistrzowie i wójtowie:

  • Rydułtów - Marcin Połomski,
  • Gaszowic - Paweł Bugdol,
  • Lysek - Grzegorz Gryt,
  • Kornowaca - Grzegorz Niestrój,
  • i Rudnika - Piotr Rybka.

W lutym gotowa będzie wschodnia obwodnica Raciborza

Trwająca budowa raciborskiego niespełna 8-kilometrowego odcinka drogi od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu to tylko jeden z kilku etapów pozostałych do realizacji w ramach większego zadania, jakim jest budowa Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.

Budowa naszego odcinka, będącego jednocześnie wschodnią obwodnicą Raciborza zakończy się już w lutym przyszłego roku. Wartość zadania to niemal 300 mln zł.

Trzy etapy z Rybnika do Raciborza

Kolejnym przewidzianym do realizacji etapem ma być ponad 2-kilometrowy odcinek od ul. Sportowej w Rybniku do Radoszów w ciągu DW 935 (gm. Rydułtowy). Następnie odcinek do ul. Pstrązkiej ( gm. Kornowac), a w ostatniej kolejności niespełna 10 km odcinek łączący Kornowac z ul. Piaskową w Raciborzu.

Trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla tych odcinków. Wykonano już m.in. wielowariantową koncepcję przebiegu całej trasy, raport o oddziaływaniu na środowisko i audyt bezpieczeństwa ruchu. Gotowe są projekty budowlane, w trakcie opracowywania jest dokumentacja geodezyjna i projekty wykonawcze.

Rozwiązania wymaga m. in. problem kolizji przebiegu drogi z linią kolejową 176 relacji Markowice - Olza - przekazuje Lucyna Siwek.

Wartość etapów, które czekają jeszcze na realizację, szacuje się na blisko 700 milionów złotych (poziom cen z 2016 r.). Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania.

Jeszcze w maju odbędzie się spotkanie grupy roboczej, o której reaktywacji postanowiono w czasie wczorajszego spotkania.

Marszałek Wojciech Kałuża przyjął także zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego do Raciborza. Celem planowanego w najbliższym czasie spotkania będzie wizytacja na budowie raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Samorządowcy spotkali się 5 maja i zamierzają wrócić do rozmów jeszcze w tym samym miesiącu

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Benek3 (188.147. * .207) 07.05.2021 06:54

Fakt, że głupi pomysł PO to był, lepiej było skomunikować Racibórz z A1. Ale teraz to już nie ma co mendzić tylko to dokończyć a nie zostawić rozgrzebane i kupę kasy w błocie.

~Hetman56 (196.240. * .116) 07.05.2021 00:08

Tak trzymać panie Polowy. Walczyć nie odpuszczać.

~Kuk (195.242. * .120) 07.05.2021 00:07

Dobra współpraca na trzech poziomach centralnym, wojewódzkim i gminnym. Trzeba walczyć o swoje i wykorzystywać szanse.

~won (5.184. * .67) 06.05.2021 23:14

Realizując najgłupsze projekty PO jesteście jeszcze gorszymi szkodnikami niż oni! Kogo chcecie uszczęśliwić tą niepotrzebną drogą, bo na pewno nie mieszkańców!

~UpadłeJAJO (83.4. * .107) 06.05.2021 19:54

Łoo matko, a ten Gryt tam po co? Ten to tam najwięcej podoradza...

~perspektywakałuży (83.7. * .125) 06.05.2021 19:10

Gawedy w kałuży

~ciekawy (188.137. * .185) 06.05.2021 17:48

Kałuża to ten co ? wiadomo co zrobił