Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Drengowie w pocie czoła budują gród w Raciborzu. Zobaczcie, jak będzie wyglądał [ZDJĘCIA]

Zaczęło się od bramy, później przyszła pora na chatę, teraz trwa budowa palisady. Co będzie dalej?

Drengowie w pocie czoła budują gród w Raciborzu. Zobaczcie, jak będzie wyglądał [ZDJĘCIA]
Gród Drengów powstaje przy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Na Zamku Piastowskim w Raciborzu można zobaczyć makietę, która przedstawia jego docelowy kształt. Wykonał ją wódz Drengów Marek "Ragnald" Mansz.

Możemy uczyć się od Drengów, jak przekuć marzenia w rzeczywistość. Nie zraziły ich hejty. Nie dali się zmielić urzędniczej maszynie. Nigdy nie stracili zapału. Małymi krokami i z żelazną konsekwencją dążą do celu. Budują w Raciborzu wczesnośredniowieczny gród z prawdziwego zdarzenia, którzy stanie się bazą ich stowarzyszenia oraz magnesem przyciągającym turystów do Raciborza.

Od bramy, przez chatę, po palisadę

W 2015 roku dzięki wsparciu Miasta Racibórz oraz Powiatu Raciborskiego wzniesiono budynek bramny. Budowla była jedynie namiastką tego, o co starali sie Drengowie. W samorządzie zabrakło determinacji do kontynuacji inwestycji.

Nadzieje Drengów odżyły wraz z powstaniem raciborskiego budżetu obywatelskiego. Tą drogą udało się pozyskać dwieście tysięcy złotych na budowę chaty o konstrukcji przysłupowej. To architektura najczęściej spotykana tysiąc lat temu na ziemiach słowiańskich oraz w Skandynawii. Wraz z powstaniem chaty i użyczeniem im terenu pod lasem Obora, w Drengów wstąpiły nowe siły. Wkrótce zebrali pieniądze na zakup drewna potrzebny do budowy części palisady. Materiał trzeba było jeszcze obrobić, co Drengowie zrobili, nie szczędząc czasu i sił.

Tak będzie wyglądał gród Drengów w Raciborzu. Widoczna na zdjęciu makieta znajduje się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. - Mamy nadzieję, że już niedługo udostępnimy tę makietę do oglądania „na żywo”! Wszystko będzie zależało od zniesienia obostrzeń sanitarnych - informuje Grzegorz Nowak z Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Pierwsza część palisady jest już gotowa, wkrótce powstanie kolejna. Jednak na tym plany Drengów się nie kończą. Chcą zbudować jeszcze chaty rzemieślników, krąg ogniskowy (powstanie już niebawem!), tory do łucznictwa i rzutów toporem, miejsce kultu. Drengowie są gotowi sami wykonać większość prac, jednak potrzebują pieniędzy na zakup materiałów. Zbiórka na ten cel jest prowadzona tutaj: pomagam.pl/drengowie.

Kim są Drengowie?

Stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry w Raciborzu działa od 2008 roku. Jego członkowie pasjonują się historią wczesnego średniowiecza oraz odtwórstwem historycznym. Drengowie są organizatorami Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego, którego 11. edycja odbędzie się jeszcze w tym roku (19-20 czerwca 2021 r.). To impreza, która z biegiem lat stała się marką samą w sobie. W kolejnych edycjach brało udział nawet kilkuset miłośników historii. Widzowie mogli podziwiać wykonany z wielką precyzją i dbałością o szczegóły rynsztunek dawnych wojów, oklaskiwać efektowne walki turniejowe oraz obserwować przebieg słowiańsko-skandynawskich bitew, w których trup ścielił się gęsto.


Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~robot (78.31. * .60) 22.04.2021 14:40
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Doczytałem do ".. trwa budowa palisy". Ogarnij się chłopie! Już tyle lat robisz błędy, nawet w tytułach. Niech Ci zasponsorują jakiś kurs językowy. Będzie lepiej, zobaczysz.