Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Racibórz znalazł się w niechlubnym rankingu miast charakteryzujących się największym zanieczyszczeniem powietrza. W 2020 roku jakość powietrza w naszym mieście nie spełniała zarówno norm WHO jak i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Racibórz w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy
Zdjęcie poglądowe (fot. arch. Nowiny.pl).

W portalu Gazety.pl ukazał się artykuł pt. "Smog w Europie. Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w polskim mieście". Redakcja portalu oparła publikację na badaniach opublikowanych w czasopiśmie Environmental Research oraz rankingu IQair, za który odpowiada szwajcarska firma specjalizująca się w systemach oczyszczania powietrza. W zestawieniu znalazły się miasta, w których norma zanieczyszczeń PM2,5 jest najbardziej przekroczona. Wśród europejskich miast na pierwszym miejscu znalazło się Orzesze w powiecie mikołowskim. 14. miejsce zajęła miejscowość Goczałkowice-Zdrój, 23. miejsce to Ksawerów, 37. miejsce - Racibórz, 38. miejsce - Bielsko-Biała, 40. miejsce - Zgierz, 44. miejsce - Olbrachcice, 49. miejsce - Dębica. W światowym rankingu prym wiodą miasta położone w Chinach, Indiach oraz Pakistanie. Całość dostępna jest TUTAJ.

W przypadku Raciborza średnioroczne stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu wyniosło 24,9 mikrogramów na metr sześcienny. Dane te pokrywają się z wynikami stacji monitorowania jakości powietrza, która działa w naszym mieście. Według jej wskazań średnioroczne stężenie pyłu PM 2.5 wyniosło w 2020 roku 25 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Dla porównania we wspomnianym wcześniej Orzeszu średnioroczne stężenie pyłu PM2.5 wyniosło 44 mikrogramy na metr sześcienny powietrza. 

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za stan pożądany i korzystny dla ludzkiego zdrowia, gdy średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM 2.5 nie przekracza 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (źródło: WHO). Według norm obowiązujących w Polsce, roczne stężenia pyłu PM2.5 nie powinno przekroczyć 20 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska).

Do źródeł emisji pyłów zawieszonych PM2.5 zalicza się spalanie paliw stałych, a także zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliwa w samochodach oraz działalność przemysłu. Naukowcy wskazują na zależność, jaka zachodzi pomiędzy ilością tych zanieczyszczeń a średnią długością życia mieszkańców danego miasta.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MizeriaMiejska (5.173. * .189) 13.04.2021 09:52

To samo jak radni wydadzą 3.5 mln na nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią ( bo im boisk ciągle mało) to nam się z pewnością poprawi powietrze. Ani lodowisko ani to boisko nie powinno mieć racji bytu aby je budować i finansować. Potrzeba nowych terenów zielonych a nie kolejnych boisk czy lodowiska.

~NowyPowiatowy (217.138. * .44) 13.04.2021 08:46

Jak wydamy 5 mln na lodowisko to miasto się oczyści. Ludzie zmienią auta na łyżwy.

~Mieszkaniec121212 (91.199. * .17) 12.04.2021 09:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jeśli obwodnica , rondo itp są zasługą polowego to dziękujemy również za najbardziej zanieczyszczone miasto .