Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

332 raciborzan w kolejce po mieszkanie. Rada znosi próg metrażowy

Kolejka jeszcze wzrośnie, wielu mieszkańców czeka na nowe przepisy – usłyszeli radni Raciborza na sesji lutowej, gdzie przyjęto nowe zasady wynajmu lokali komunalnych i socjalnych.

332 raciborzan w kolejce po mieszkanie. Rada znosi próg metrażowy
Anna Ronin była wśród radnych, którym najbardziej zależało na wdrożeniu w życie nowych zasad wynajmu mieszkań od miasta.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Projekt uchwały ma długą historię, pierwotną wersję konsultowano jeszcze pod kierunkiem wiceprezydenta Michała Fity. Uwagi nadzoru prawnego wojewody zmusiły samorząd do ponownych prac nad projektem uchwały. Pandemia i problemy kadrowe w wydziale lokalowym były dodatkowymi przyczynami opóźnień w procedowaniu nowelizacji zasad wynajmu. Radni dopytywali czy nadzór prawny i tym razem nie zgłosi obiekcji. Choć urzędnicy z Raciborza konsultowali treść dokumentu z prawnikami wojewody, to w ostatniej fazie doszło w Katowicach do zmiany osoby zajmującej się dotąd m.in. samorządem raciborskim i w magistracie usłyszeli, że nadzór odniesie się dopiero do podjętej uchwały.

Najważniejszą zmianą w zasadach jest rezygnacja z progu metrażowego w staraniach o lokal. Dzięki poprawce Anny Szukalskiej, wprowadzonej na sesji lutowej, większe szanse na przydział będą miały samotne matki. Łatwiej o lokal od Miasta będzie również niepełnosprawnym. Na te zmiany czeka wielu raciborzan. Kolejka po lokale komunalne i socjalne sięga już ponad 300 mieszkańców, a jak twierdzą w wydziale komunalnym, po zniesieniu progu metrażowego jeszcze wzrośnie.

(ma.w)


Oto nowe kryteria dochodowe obowiązujące od marca 2021 r. przy ubieganiu się o mieszkanie z zasobów gminy Racibórz:


Historie raciborzan ujęte w przepisach

Radna Anna Ronin przypomniała, że w 2016 roku składała pierwszą interpelację dotyczącą zmian w zasadach wynajmowania lokali komunalnych w Raciborzu. – Nowelizacja miejskich przepisów to historie mieszkańców, ich propozycje zmian – mówiła na sesji, dziękując radnym za poparcie dla uchwały. Ma nadzieję, że tym razem prawnicy wojewody nie będą mieli uwag do dokumentu z Raciborza. W magistracie oparto się na wzorcach z samorządu w Bielsku-Białej, gdzie uchwała nie napotkała przeszkód prawnych w Katowicach.

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~annia (91.199. * .17) 04.03.2021 10:42

Bedzie pozew, za nie wybudowanie fabryki BMW.

~politycznyzanawca (188.146. * .2) 04.03.2021 07:32

Brawo Pani Aniu, nareszcie. Tyle wolnych mieszkań, które mogą trafić do normalnych ludzi, którzy je wyremontują i będą opłacać czynsze. Te poprzednie kryteria od wielu lat były oderwane od rzeczywistości

~paragrafka (162.220. * .61) 03.03.2021 21:04

jakoś mało interesująca ta kadencja.ani jednego pozwu z sądu pracy pani radna nie zaprezentowała na sesji oraz w mediach. może przynajmniej jakiś zlocik na przystani z alarmem smogowym by sie przydał plus krokodyl z paczką papierochów.