Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Coś śmierdzi i psuje powietrze

Smród jest taki, że aż zatyka. O to oskarżana jest radlińska koksownia. Ta zaprzecza. – Nie jesteśmy źródłem tych uciążliwości zapachowych – stanowczo twierdzą przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Coś śmierdzi i psuje powietrze
Podczas jednej z ostatnich radlińskich sesji wzięli udział przedstawiciele JSW Koks, czyli dyrektor koksowni Krzysztof Gozdek, szef biura ochrony środowiska Marcin Walas oraz recznik prasowy Roman Brańka

RADLIN Nieprzyjemny zapach od dawna utrudnia życie mieszkańcom Radlina. Twierdzą oni, że emiterem smrodu jest miejscowa koksowania. Problemem zainteresowali się też radlińscy urzędnicy oraz radni, którzy zaniepokojeni doniesieniami mieszkańców, zaprosili przedstawicieli JSW Koks na jedną z ostatnich sesji.

Skargi mieszkańców

Na charakterystyczny, słodkawy smród mieszkańcy Radlina skarżą się od dawna. Również do radlińskiego magistratu. „Ostry zapach, który jest nie do zniesienia. Zaczyna się przeważnie po godz. 18.00, kończy nad ranem. Smród gazu latem czuć jak przy smogu zimą, wszelkie węglowodory, benzen, amoniak, siarkowodór i dioksyny unoszą się z parą z baterii koksowniczej” – wskazywali mieszkańcy w przesłanych do urzędu pismach. Pani Marta, która mieszka blisko koksowni twierdzi, że ten specyficzny zapach potrafił ją wybudzić ze snu nawet w nocy. – Jest na tyle drażliwy, że trzeba zamykać okna – mówi. – Zapach wydaje się chemiczny i dla mnie jest on w odbiorze drażniący, wręcz duszący – podkreśla.

Smród nie pochodzi od koksowni?

W trakcie sesji do zarzutów mieszkańców odnieśli się przedstawiciele JSW Koks – dyrektor koksowni Krzysztof Gozdek, szef biura ochrony środowiska Marcin Walas oraz rzecznik prasowy Roman Brańka. – Stoimy na stanowisku, że z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością źródłem uciążliwości zapachowych nie jest Koksownia Radlin – mówili zgodnie. Podkreślali, że do powyższego wniosku doszli po dogłębnej analizie treści nadesłanych skarg i opinii mieszkańców oraz faktów dotyczących technologii prowadzenia procesu koksowania węgla i oczyszczania produktów ubocznych jego przerobu. – Koksownia prowadzi działalność zgodnie z wymaganiami Ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz innych aktów prawnych z nią związanych – mówił rzecznik Brańka. Dodał, że organy ochrony środowiska nie stwierdziły potrzeby dostosowania instalacji zakładu do wymogów unijnych, ponieważ wszystkie najlepsze dostępne techniki są od lat stosowane w jej układach technologicznych.

Brak przekroczeń dopuszczalnych wielkości emisji

Dyrektor Gozdek zauważył, że źródłem zapachów nie może być koksownia z uwagi na ciągły i nieprzerwany charakter procesu technologicznego. – Każda koksownia pracuje w trybie ruchu ciągłego, a to oznacza, że proces produkcyjny trwa nieprzerwanie przez 365 dni w roku i przez 24 godziny na dobę – mówił. Dodał, że nie wystąpiły w ostatnim roku, żadne przeszkody ruchowe, które skutkowały nadmierną emisją pyłowo-gazową. – Z tego więc względu stwierdzenia o ponadnormatywnych emisjach z baterii nie znajduje potwierdzeniach w faktach – zauważył. Dyrektor dodał, że zakład prowadzi obowiązkowy monitoring parametrów technologicznych procesów produkcyjnych oraz monitoring środowiskowy. Na przestrzeni wielu ostatnich lat nie odnotowano przekroczeń dopuszczalnych wielkości emisji do środowiska. Oprócz tego prowadzony jest stały oraz okresowy, nieobowiązkowy monitoring emisji do powietrza z instalacji koksowni oraz w jej sąsiedztwie. Krzysztof Gozdek zauważył, że również te wyniki pomiarów nie wskazują na ponadnormatywną emisję.

Modernizacja zakładu

Przedstawiciele radlińskiej koksowni podkreślali, że zakład od szeregu lat jest konsekwentnie modernizowany. Z ostatnio zrealizowanych inwestycji wymienili m.in.: nową instalację benzolowni wraz z nowoczesnym układem hermetyzacji, kapitalny remont pompowni ługu sodowego wraz z rurociągami i układem pompowym oraz budowę dwóch nowych odstojników zmechanizowanych smoły. – W latach kolejnych oprócz powszechnie znanej budowy nowej Elektrociepłowni, koksownia wzbogaci się o rezerwowy ciąg katalitycznego rozkładu amoniaku i przerobu siarki metodą Clausa oraz nową odmrażalnię węgla w wagonach, ogrzewaną parą zamiast spalinami z gazu koksowniczego – wymienił Marcin Walas.

Winny smog?

– Pamiętać też należy, że obszar Radlina i okolic to jeden z najbardziej dotkniętych zjawiskiem smogu terenów Polski – mówił podczas obrad Roman Brańka. Dodał, że z informacji prasowych oraz opierając się na wynikach prowadzonych kontroli spalanych paliw w gospodarstwach indywidualnych, nadal można spotkać się ze spalaniem śmieci w domowych instalacjach grzewczych, co drastycznie wpływa na stan zanieczyszczenia powietrza oraz emisję szczególnie szkodliwych związków, w tym rakotwórczych. – Znaczącą część smogu stanowią też spaliny wydzielane przez środki transportu. Pamiętajmy, że w smogu zawarte są szkodliwe substancje, a przekroczenie ich norm nierzadko sięga kilkuset procent – mówił rzecznik prasowy radlińskiej koksowni. Tyle tylko, że te same problemy ze smogiem dotykają również inne miejscowości. A na tak specyficzne zapachy, jak w Radlinie, ich mieszkańcy się nie skarżą.

(juk)

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Blodek 04.12.2020 16:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Klasycznie nikt nic nie wie, nikt nie jest odpowiedzialny XDD ręce umyte. Jestem fest wrażliwy na zapachy, mieszkam w tym pierdolniku całe życie i nigdy nie waliło kwasem jak w tym roku.

~Ech_ludzie_ludzie (5.173. * .216) 30.11.2020 15:46
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Racja. Małe miesciny na wschodzie Polski , które dorżnięto po likwidacjach PGRów nie narzekają na smog. Narzekają na nędzę.
To utyskiwania na koksy brzmią jak rozterki hrabianki, że takie przeciągi w tych wielkich korytarzach pałacowych. Mieszkacie na terenie przemysłowego miasta. Przemysl definiuje to miasto, jest powodem jego powstania i istnienia. Nawet jesli nikt z Was nie pracuje na kopalni czy koksowni, to mieszkacie w mieście przemysłu. Ciężkiego. Wiążą sie z tym profity ale trzeba za to placic tez cenę To nie jest nadmorski kurort, a pobliski park - choć urokliwy - nie jest Białowieżą. PoPGRowskie pustynie zapraszają -szybciej niz sadzicie zatęsknilibyscie za koksownią, hałdą a nawet za nieczynnym wiaduktem.

Objektywny 29.11.2020 15:43
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Dziwi mnie tylko że dopiero po przeszło 100 latach koksownia w Radlinie wam zaczęła śmierdziieć ????? A może tak prościej , dlaczego dopiero teraz wam - MUSI- śmierdzieć ? Czy nie zastanowić się dlaczego miasta które mają na swoich terenach jeszcze fabryki czy zakłady pracy lub kopalnie są zawsze w dużo lepszej kondycji i sytuacji niż miasta w których zostało to zlikwidowane i które niestety musiały przejść na obcy garnuszek??????.... Tak z ciekawości zapytam —ile ta koksownia odprowadza podatku do miasta Radlin rocznie ?????

~Walerian (193.176. * .16) 29.11.2020 15:09
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Takie sprawy załatwia się z telewizją TVP. Absolutnie nie z miejscowymi władzami.

~Dziadol (87.101. * .154) 29.11.2020 11:44
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

No còż....hmmmm. Trzeba coś z tym zrobić.
Ale co? Może jak się burmistrz zmieni,to dupnie ręką w stòł,i pomoże swoim wyborcą. Zasiedziały się co poniektòrum.

~Kasto (87.207. * .179) 29.11.2020 11:32
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Wszyscy co tu mieszkają wiedzą że przyczyną trucia nas jest koksownia i to jest pewne , pewne jest też to że chodzi tam o duże pieniądze bo nasz rząd nic z tym nie robi

~Uta (91.192. * .92) 29.11.2020 04:50
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Nieprzyjemny zapach ewidentnie pochodzi z koksowni. Ludzie mieszkający w jej okolicach doskonale znają ten wstrętny zapach, a zarząd zwalający winę na smog po prostu obraża naszą inteligencję.