Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krowiarki edukują społeczeństwo

Samorząd Pietrowic Wielkich, przy wsparciu środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wykonał w Krowiarkach, wokół tamtejszego stawu, ścieżkę edukacyjną. Co to za miejsce?

Krowiarki edukują społeczeństwo
Jedno z kilku proekologicznych haseł, które pojawiło się na ławkach w tzw. Zielonym Centrum Krowiarek.

Ścieżka edukacyjna została ukończona kilka tygodni temu. Wokół stawu, który znajduje się na tzw. Zielonym Centrum, pojawiło się 10 dwustronnych tablic edukacyjnych. Z kolei na ławkach umieszczono tabliczki z hasłami zachęcającymi do działań proekologicznych. Pomysłodawcą tego zamierzenia jest pochodzący z Krowiarek radny powiatowy Szymon Bolik. – Od jakiegoś czasu obserwujemy degradację naszej planety. Pomyślałem, że chociaż przez taki drobny element, który pozwoli edukować społeczeństwo, będziemy mogli wywrzeć wpływ, aby zmienili podejście do środowiska naturalnego, aby utrzymać tę różnorodność dla przyszłych pokoleń – mówi Nowinom Sz. Bolik. W ocenie radnego, każde dodatkowe działanie wpływa na atrakcyjność miejscowości. – Obok pałacu jest to niewielka atrakcja, ale na pewno urozmaici to pobyt ludzi, którzy chcą przybyć do Krowiarek – dodaje radny Bolik.

To jedna z tablic, którą zamontowano w Krowiarkach. Przedstawiono na niej metodę rozpalania pieca od góry.

Wójt Andrzej Wawrzynek przyznaje, że podoba mu się zadanie wykonane w Krowiarkach. – Ważną sprawą jest dbanie o środowisko, z tym mamy najwięcej problemów. Wiemy, jakie są zmiany klimatyczne i jeśli od podstaw nie edukuje się młodych ludzi, to później są niepowetowane straty – wskazuje włodarz.

Gmina na zadanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pozyskała 25 tys. złotych. Początkowo mówiło się również o umieszczeniu w ramach ścieżki edukacyjnej dodatkowych elementów, plany zweryfikowały jednak dostępne środki na ten cel.

(mad)

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].