Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starosta zawnioskował o nagrodę dla dyrektora

W październiku rada społeczna raciborskiego szpitala opiniowała projekt uchwały w sprawie rocznej premii dla szefa jednostki. Tej nagrody Ryszard Rudnik nie miał w całej minionej kadencji za rządów starosty Ryszarda Winiarskiego, a ostatnie pieniądze wpływały na jego konto jeszcze za czasów, gdy Powiatem kierował Adam Hajduk.

Starosta zawnioskował o nagrodę dla dyrektora
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda (fot. arch. Nowiny.pl).

Uzasadnieniem dla nagrodzenia dyrektora jest jego praca w czasie pandemii. Starosta chce docenić Ryszarda Rudnika, argumentuje, że on jako jedyny z całego szpitala nie otrzymał jeszcze covidowych premii, które wypłacano zatrudnionym na Gamowskiej w tym roku. Podczas obrad rady społecznej wątpliwości zgłosił Tomasz Kusy, radny powiatowy i przedstawiciel wojewody śląskiego w tym gremium. Wskazał, że takie nagrody przyznaje się za poprzedni rok działalności szefa lecznicy, tymczasem obecna – w tłumaczeniu starosty, ma trafić do R. Rudnika za jego zasługi w 2020 roku. Kusy usłyszał od starosty, że to tylko formalność i choć oficjalnie nagroda dotyczy zeszłego roku, to faktycznie jest za obecny. Polityk PiS zażądał wpisania stanowiska starosty do protokołu z posiedzenia. Jego zdaniem, gdyby w jakiejkolwiek firmie jej prezes zakończył rok stratą, to nie byłoby tam mowy, żeby przyznawać mu nagrody. W odpowiedzi Kusy dowiedział się od starosty, że Powiatu nie powinno się porównywać z firmą bo ma swoją specyfikę działania.

Kusy i Roman Wałach (obaj klub PiS w radzie powiatu) byli przeciwni przyznawaniu nagrody dyrektorowi w formie zaproponowanej przez starostę. Reszta obecnych członków rady (Władysław Gumieniak, Ryszard Wolny, Tadeusz Wojnar, Tomasz Cofała, Marek Kurpis i sam starosta Grzegorz Swoboda) głosowała „za”. Członkowie rady społecznej nie poznali wysokości nagrody, ani terminu jej wypłaty. O tym zdecyduje zarząd powiatu.

W tym roku wynagrodzenia pracowników szpitala szacowane są o około 10,2 miliona złotych więcej niż planowano pierwotnie. Wyższa kwota wynika ze wzrostu wypłat za pracę w nadgodzinach z około 50 tys. za okres styczeń – luty – do około 250 tys. miesięcznie w okresach marzec – sierpień. Premia covidowa była płatna od kwietnia do sierpnia w wysokości 4,5 miliona złotych miesięcznie dla całej kadry szpitala. Aktualnie dyrekcja premiuje nią tylko medyków bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad chorymi na koronawirusa.

Na obradach rady społecznej obecna była przedstawicielka ratowników medycznych, którzy zwrócili się do dyrekcji o kontynuację wypłacania premii dla tej grupy zawodowej, która może mieć styczność z zakażonymi. Na poziomie rady tej kwestii nie rozstrzygano.

Ludzie

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Ryszard Wolny

Samorządowiec, sportowiec.

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Nowoczesna

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~januar (31.42. * .37) 30.10.2020 10:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

popieram nagrodę dla dyrektora szpitala ; ja na jego miejscu nie siedziałbym tam ani minuty

~Taak (46.204. * .30) 26.10.2020 09:19

Starosta + dyrektor = i wszystko wiadomo

~pisia (146.185. * .59) 25.10.2020 22:26

@~betka nie wiesz co piszesz, po ostatnim proteście Labusa w sprawie nagrody rocznej ( przyznanej niezgodnie z zasadami ustalonymi w uchwale zarządu powiatu) spryciule z zarządu powiatu w 2015 tak pozmieniały te zasady, ze własciwie nagrodę można dostać za trwanie na stanowisku, no i z poparciem spółdzielni.
jednak nagroda za rok 2019 uzasadniona walką dyrektora z covidem w 2020 to faktycznie osobliwość, ale przy tym jednokomórkowcu wszystkiego się spodziewać można

~betka (185.56. * .218) 25.10.2020 19:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ech pisiaki pisiaki, jakie wy jesteście olewaki przepisów, jak swoim dajecie to nie czytacie żadnych paragrafów,więc jak dają przeciwnikom..to też nie czytacie.i nie wiecie jak protestować.. coś kuso z myśleniem ...

ble 25.10.2020 17:59

Obaj panowie nieudacznicy powinni dawno ze stołków wylecieć! Ani grosza bym mu nie dał! Ba obciął bym mu pensję! Pielęgniarkom w końcu dać podwyżki na stałe (a nie w formie premii), bo to one są na pierwszej linii!

~zniesmaczona (88.156. * .53) 25.10.2020 15:46

A teraz za co?Za szczucie Nas?Kombinowanie przy premiach,i dodatkach.Jakos Starosta nie wspomina o nas,pielęgniarkach.Wszyscy jesteście dobrzy.Gdyby w prywatniej firmie,dyrektor wygenerowałby straty,około 6-7 milionów,to o premi i stanowisku,mógby sie pożegnać.Ale takie sztuczki,tylko w Raciborzu

~Pytanie (5.184. * .245) 25.10.2020 15:35

Nie otrzymywał premii covidowej ???

Pokaż więcej