Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starosta zawnioskował o nagrodę dla dyrektora

W październiku rada społeczna raciborskiego szpitala opiniowała projekt uchwały w sprawie rocznej premii dla szefa jednostki. Tej nagrody Ryszard Rudnik nie miał w całej minionej kadencji za rządów starosty Ryszarda Winiarskiego, a ostatnie pieniądze wpływały na jego konto jeszcze za czasów, gdy Powiatem kierował Adam Hajduk.

Starosta zawnioskował o nagrodę dla dyrektora
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda (fot. arch. Nowiny.pl).

Uzasadnieniem dla nagrodzenia dyrektora jest jego praca w czasie pandemii. Starosta chce docenić Ryszarda Rudnika, argumentuje, że on jako jedyny z całego szpitala nie otrzymał jeszcze covidowych premii, które wypłacano zatrudnionym na Gamowskiej w tym roku. Podczas obrad rady społecznej wątpliwości zgłosił Tomasz Kusy, radny powiatowy i przedstawiciel wojewody śląskiego w tym gremium. Wskazał, że takie nagrody przyznaje się za poprzedni rok działalności szefa lecznicy, tymczasem obecna – w tłumaczeniu starosty, ma trafić do R. Rudnika za jego zasługi w 2020 roku. Kusy usłyszał od starosty, że to tylko formalność i choć oficjalnie nagroda dotyczy zeszłego roku, to faktycznie jest za obecny. Polityk PiS zażądał wpisania stanowiska starosty do protokołu z posiedzenia. Jego zdaniem, gdyby w jakiejkolwiek firmie jej prezes zakończył rok stratą, to nie byłoby tam mowy, żeby przyznawać mu nagrody. W odpowiedzi Kusy dowiedział się od starosty, że Powiatu nie powinno się porównywać z firmą bo ma swoją specyfikę działania.

Kusy i Roman Wałach (obaj klub PiS w radzie powiatu) byli przeciwni przyznawaniu nagrody dyrektorowi w formie zaproponowanej przez starostę. Reszta obecnych członków rady (Władysław Gumieniak, Ryszard Wolny, Tadeusz Wojnar, Tomasz Cofała, Marek Kurpis i sam starosta Grzegorz Swoboda) głosowała „za”. Członkowie rady społecznej nie poznali wysokości nagrody, ani terminu jej wypłaty. O tym zdecyduje zarząd powiatu.

W tym roku wynagrodzenia pracowników szpitala szacowane są o około 10,2 miliona złotych więcej niż planowano pierwotnie. Wyższa kwota wynika ze wzrostu wypłat za pracę w nadgodzinach z około 50 tys. za okres styczeń – luty – do około 250 tys. miesięcznie w okresach marzec – sierpień. Premia covidowa była płatna od kwietnia do sierpnia w wysokości 4,5 miliona złotych miesięcznie dla całej kadry szpitala. Aktualnie dyrekcja premiuje nią tylko medyków bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad chorymi na koronawirusa.

Na obradach rady społecznej obecna była przedstawicielka ratowników medycznych, którzy zwrócili się do dyrekcji o kontynuację wypłacania premii dla tej grupy zawodowej, która może mieć styczność z zakażonymi. Na poziomie rady tej kwestii nie rozstrzygano.

Ludzie

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Ryszard Wolny

Samorządowiec, sportowiec.

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Nowoczesna

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~januar (31.42. * .37) 30.10.2020 10:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

popieram nagrodę dla dyrektora szpitala ; ja na jego miejscu nie siedziałbym tam ani minuty

~Taak (46.204. * .30) 26.10.2020 09:19

Starosta + dyrektor = i wszystko wiadomo

~pisia (146.185. * .59) 25.10.2020 22:26

@~betka nie wiesz co piszesz, po ostatnim proteście Labusa w sprawie nagrody rocznej ( przyznanej niezgodnie z zasadami ustalonymi w uchwale zarządu powiatu) spryciule z zarządu powiatu w 2015 tak pozmieniały te zasady, ze własciwie nagrodę można dostać za trwanie na stanowisku, no i z poparciem spółdzielni.
jednak nagroda za rok 2019 uzasadniona walką dyrektora z covidem w 2020 to faktycznie osobliwość, ale przy tym jednokomórkowcu wszystkiego się spodziewać można

~betka (185.56. * .218) 25.10.2020 19:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ech pisiaki pisiaki, jakie wy jesteście olewaki przepisów, jak swoim dajecie to nie czytacie żadnych paragrafów,więc jak dają przeciwnikom..to też nie czytacie.i nie wiecie jak protestować.. coś kuso z myśleniem ...

ble 25.10.2020 17:59

Obaj panowie nieudacznicy powinni dawno ze stołków wylecieć! Ani grosza bym mu nie dał! Ba obciął bym mu pensję! Pielęgniarkom w końcu dać podwyżki na stałe (a nie w formie premii), bo to one są na pierwszej linii!

~zniesmaczona (88.156. * .53) 25.10.2020 15:46

A teraz za co?Za szczucie Nas?Kombinowanie przy premiach,i dodatkach.Jakos Starosta nie wspomina o nas,pielęgniarkach.Wszyscy jesteście dobrzy.Gdyby w prywatniej firmie,dyrektor wygenerowałby straty,około 6-7 milionów,to o premi i stanowisku,mógby sie pożegnać.Ale takie sztuczki,tylko w Raciborzu

~Pytanie (5.184. * .245) 25.10.2020 15:35

Nie otrzymywał premii covidowej ???

~brrr (10.0. * .164) 25.10.2020 14:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

szok wy wstydu nie macie

~Taak (46.204. * .30) 25.10.2020 13:56

No tak- premia za ten rok 2020. Ale czy czasem w 2021roku starosta hojnie drugi raz premie da? Bo, wicie, pamięć już nie ta... Więc ZA PROTOKOŁOWAĆ ten fakt, by nie było żadnych podobnych premii.
Za minione lata premia dyrektorowi nie należała, bo same straty przysporzył szpitalowi.