Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni nie obradują, ale diety w normalnej wysokości pobierają

W związku z epidemią koronawirusa w kilku gminach powiatu wodzisławskiego zrezygnowano z przeprowadzenia obrad rad. Nie zwoływano sesji ani komisji, choć zazwyczaj w marcu się one odbywają. Nie obradowali radni Powiatu Wodzisławskiego, Gorzyc, Lubomi, Marklowic i Mszany. Mimo to zasiadający w tych radach radni otrzymali za marzec diety w normalnej wysokości. Bo jak tłumaczą urzędnicy, radni pracują nie tylko na komisjach i sesjach. W Marklowicach np. roznosili... gminną gazetkę.

Radni nie obradują, ale diety w normalnej wysokości pobierają
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

POWIAT Największe diety otrzymują radni powiatowi. Średnia dieta oscyluje między 1600 a 2560 zł. Wysokość wynagrodzenia konkretnego radnego zależy głównie od pełnionych przez niego funkcji. Radni powiatowi diety w normalnej wysokości otrzymali również za marzec. Choć nie obradowali. – Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym radni obradują na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego rady w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał. Według tych zasad radnym zostają wypłacone pełne diety, kiedy komisje i sesja nie zostały w danym miesiącu zwołane – tłumaczy Magdalena Spandel z wodzisławskiego starostwa. Również przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego, Adam Krzyżak wyjaśnia, że fakt, iż radni otrzymali diety, wynika z przepisów prawa. – Jak mamy to zrobić, żeby radni diet nie otrzymali, skoro tak stanowią przepisy? Nie możemy też mówić o tym, że radni, mimo braku obrad, nie pracowali. Każdy w taki sposób, w jaki uważa za słuszne. Myślę, że to są spotkania np. z mieszkańcami, to są telefony, rozmowy w różnych sprawach dotyczących mieszkańców. To są różne działania związane z epidemią np. radni szyjący maseczki, czy organizujący inną pomoc w czasie epidemii. Radni podejmują różne działania – mówi Adam Krzyżak.

Zaznaczmy, że dziesięciu radnych powiatowych zrzeszonych w Klubie Radnych Wspólnoty Samorządowej – tj. Robert Wala, Gabriela Kiełkowska, Leszek Bizoń, Adam Krzyżak, Roman Marcol, Kornelia Newy, Tadeusz Skatuła, Czesława Somerlik, Józef Sosnecki i Jan Zemło – z własnej inicjatywy zorganizowało w swoim gronie zbiórkę po 2 tys. zł i kilkanaście dni temu na rzecz szpitala w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. przekazali oni łącznie 20 tys. zł.

Pół miesiąca bez kwarantanny

Radnym gminy Gorzyce też za miesiąc marzec zostały wypłacone diety, choć tu również nie odbywały się ani posiedzenia komisji, ani sesja rady gminy. – Nie ma zapisów, z których wynikałoby, że jeśli sesja w danym miesiącu sie nie odbywa, to dieta nie będzie wypłacona. Dieta to wynagrodzenie nie tylko za udział w sesjach czy komisjach, ale za całokształt pracy radnego – mówi Beata Futerska z Urzędu Gminy w Gorzycach. Pytanie jaką pracę wykonywali radni w warunkach kwarantanny społecznej i ogólnie ograniczonej aktywności społecznej? – Kwarantanna społeczna nie obowiązywała przez cały marzec, a od jego połowy – odpowiada Futerska.

W gminie Lubomia w marcu też nie odbyły się komisje ani sesja. A mimo to radni otrzymali diety – od 550 do 800 zł w przypadku szeregowych radnych. – U nas obowiązuje system ryczałtowy. Dieta jest potrącana jedynie w przypadku kiedy komisje i sesje się odbywają, a radny w nich nie uczestniczy – tłumaczy Krzysztof Dubiński z biura rady gminy Lubomia. Podobnie jak w gminie Mszana, w której radni również w marcu nie obradowali. – U nas obowiązuje ryczałtowy system wypłacania diet. Uznajemy, że radni pracują nie tylko na sesjach – mówi krótko Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie.

Radni roznosili... gazetkę

Kolejną gminą, której radni w marcu nie obradowali są Marklowice. Teresa Skupień z marklowickiego biuro rady wyjaśnia, że marklowiccy radni otrzymali diety za marzec. – Mimo że sesja i komisje się nie odbyły, to radni pracowali, m.in. dostarczali mieszkańcom naszą gminną gazetkę – tłumaczy Teresa Skupień. Wynagrodzenie, jakie otrzymali waha się od 738 do 1342 zł. Wysokość diet zależy od pełnionych w radzie funkcji.

(art), (juk)

Ludzie

Adam Krzyżak

Radny Powiatu Wodzisławskiego IV kadencji.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KingMidas (188.146. * .20) 30.04.2020 14:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Może jeszcze 4 prezydenta powołać? Przecież może być prezydent od epidemii czy klęski.

~borok (85.14. * .114) 30.04.2020 11:50
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

tu jest podstawa do nie wypłacania diet
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2017 r. II OSK 2794/16

~borok (85.14. * .114) 30.04.2020 11:41
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

nie wiem dlaczego otrzymuja dietę jak ustawa dokładnie stanowi "dieta stanowi rekompensatę za utracone przez radnego zarobki i nie może być świadczeniem pracowniczym" to powinno byc zgłoszone do prokuratury i zabrac im tą kasę dalej "Radny pełni swoją funkcję społecznie, a pełnienie funkcji przewodniczącego czy wiceprzewodniczącego rady gminy jest dobrowolne"

~Pepe (83.7. * .91) 30.04.2020 11:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Przecież sami tych ludzi wybraliście a to że nie mają wstydu to już inna bajka!

~kiweLove (193.23. * .121) 30.04.2020 10:30
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

~KiedysToBylo (5.173. * .80)
Muł to Ty jesteś i zawsze nim byłeś

~KiedysToBylo (5.173. * .80) 30.04.2020 08:30
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Pytajnik (87.101. * .96) 29.04.2020 22:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A co z urzedasami?

Pokaż więcej