Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Trwoga nad wodą w Odrze

Żeby rzeka była znowu rzeką zamiast straszyć płyciznami – to wspólne życzenie władz i opozycji w Raciborzu. – Ludzie wrócili nad Odrę, pokochali bulwary, a jak latem będzie tak sucho jak teraz, to nad rzeką będzie tylko śmierdziało – wieszczy ponuro radny Mirosław Lenk.

Trwoga nad wodą w Odrze

Rozmowę na forum komisji gospodarki rady miasta zainicjował radny Michał Szukalski. To strażak zawodowy, który z komendy przy ulicy Kowalskiej obserwuje na bieżąco jak ubywa wody w Odrze miejskiej. Przypomniał, że wcześniej mówiono, że niskie stany na rzece spowodowane są budową Zbiornika Racibórz. Ten – według Wód Polskich – jest już funkcjonalny, prace są na ukończeniu. – A stan Odry jest wciąż zatrważająco niski. Czy będzie kiedyś inny? – dopytywał wiceprezydentów Fitę i Koniecznego obecnych na posiedzeniu 20 lutego.

Nie poprawia humoru

Michał Fita uspokajał, że prace są jeszcze prowadzone na Zbiorniku i ten ma być ukończony w maju. – Nie są to prace wpływające na funkcjonalność zbiornika. Ochrona przeciwpowodziowa jest zapewniona – wyjaśniła zastępca Dariusza Polowego. Przyznał, że stan wody na Odrze jest katastrofalny i „nie poprawia nikomu humoru”. Fita umówił się z szefem Wód Polskich – dyrektorem Łukaszem Lange. – Będę rozmawiał z nim żeby w Odrze miejskiej było więcej wody. Może pomoże spiętrzenie wody na Odrze miejskiej? Może trzeba poprawić rozgałęzienie, gdzie Odra rozdziela się na Ulgę i Odrę miejską? – zastanawiał się głośno wiceprezydent.

Fita wspomniał, że stan wód w całej Polsce nie jest najlepszy. – Następują susze i mówi się, że sytuacja w naszym kraju jest zbliżona do Egiptu. Zdarzają się nagłe opady, a częstego kiedyś „kapuśniaczku” praktycznie nie ma – zauważył urzędnik.

Widziałem, ostrzegałem

Swoją opinią podzielił się także radny Mirosław Lenk, który w okresie projektowania i rozpoczęcia budowy Zbiornika był głową miasta. – Tzw. okular, który dzieli rzekę na Ulgę i Odrę miejską kwestionowałem od początku, sygnalizując jeszcze przez realizacją inwestycji, że nie sprawdzi się, że utracimy żeglowność Odry. Dyrektor Augustyn Bombała z RZGW uspokajał, że wszystko będzie w porządku. Teraz, gdy stan kanału Ulgi bywa nawet bardzo wysoki, nie ma to najmniejszego przełożenia na Odrę miejską, gdzie wody jest wciąż mało – stwierdził.

Były włodarz ubolewa nad tą sytuacją, bo od paru lat Miasto inwestuje w Bulwary. – Raciborzanie wrócili nad rzekę. Tymczasem jak przyjdzie lato i będzie sucho, to tam zrobi się dramat, smród i będzie pełno komarów – obawia się Lenk.

Pływadło nie ma sensu

Lider „Razem dla Raciborza” jest przeciwny organizowaniu Pływadła na Uldze. – To zawsze była wielka impreza, przyciągająca tysiące ludzi. Z miejsca tradycyjnego zostanie przeniesiona tam, gdzie nikt nie mieszka. To nie ma sensu. Jak tak to ma wyglądać, to nie róbmy w ogóle tej imprezy – skwitował Mirosław Lenk.

Michał Fita oznajmił, że także chce Pływadła w centrum Raciborza, ale ten rok jest szczególny, bo powstał Zbiornik Racibórz i „przepływ Pływadła przez kanał ma symboliczny wymiar”. – Wszystkim zależy na rekreacyjnej i turystycznej funkcji Odry. Mamy nadzieję, że Wody Polskie nam pomogą w tych planach – podsumował wiceprezydent.

(ma.w)


Korona dla turystyki

Wiceprezydent Fita naciska Wody Polskie do podjęcia wątku rekreacji na Zbiorniku Racibórz. – Wiemy, że trwa tam wydobycie żwiru, funkcjonują żwirowe kopalnie, ale trasy techniczne, po koronie wałów, chcielibyśmy wykorzystać dla celów turystyczno-rekreacyjnych. Są już wstępne rozmowy w tej sprawie. Trzeba koncepcję zagospodarowania przygotować i liczymy na jakąś pozytywną decyzję – Fita dzielił się swymi zamiarami z radnymi komisji gospodarki.

Ludzie

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Szukalski

Radny Raciborza, strażak zawodowy

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Nonie (89.151. * .151) 06.03.2020 11:38

Wam tylko durne pływadlo i zabawy w głowach panowie włodarze?! Spieprzyli budując zbiornik, a teraz nie ma winnych TAKIEGO STANU ODRY.
Panie Fita, nie zwalajcie winy na SUSZE. Ulga buzuje jakby miała wylać się na pola.

~Uyt (46.134. * .223) 05.03.2020 11:55

Przynajmniej nikt nie utonie.

~farbelerna (185.56. * .218) 04.03.2020 23:23

sucha odra, naczelnik z wagonowni,prezes od drukowania plakatów,album selfików,coraz głupsze odzywki i śmierdząca asfaltownia dalej na Płoni, to są szczególne osiągnięcia w drukowaniu popierdółek.

~lo (5.173. * .77) 04.03.2020 19:37

a Pan Fita w kółko te same dyrdymały że jest susza... Panie Fita to trza nie chcieć widzieć że w Uldze jest stan wyższy przez cały czas, a w Odrze miejskiej jest płycizna nie przez suszę tylko przez babol walnięty na zaporze

erwin 04.03.2020 18:14

Racibórz Wielki bez Odry, taki Racek zafundował nam prezydent o nieokiełznanym spojrzeniu!!!!!!