Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak długo potrwa walka ze smogiem?

O przewidywane terminy pozbycia się niskiej emisji w naszym regionie pytał na ostatniej sesji rady powiatu radny Roman Wałach. Skorzystał wtedy z obecności posłanki Gabrieli Lenartowicz, której zadał to pytanie.

Jak długo potrwa walka ze smogiem?
Roman Wałach radny PiS

- W jakim czasie można się pozbyć niskiej emisji? - zwrócił się do polityczki powiatowy radny. Ta odparła, że z rządu Mateusza Morawieckiego płyną informacje o okresie 10-letnim, ale fachowcy twierdzą, że będzie to dłuższy, 15-letni okres. - Takie są oczekiwania i ambicje w tym zakresie - nadmieniła G. Lenartowicz, która od dłuższego czasu zwraca uwagę, że rządowy program walki ze smogiem - „Czyste Powietrze” - jest niewydolny.

Wałach poruszył też kwestię przyszłości ciepłowni dostarczających energię miastom i osiedlom. Interesowało go czy i one będą poddane zmianom i przestaną opierać się na technologiach węglowych. Lenartowicz stwierdziła, że w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska nie ma na to pieniędzy. Są za to „duże pieniądze” w programie europejskim zarządzanym przez NFOŚ, tylko z ciepłowniami jest pewien problem. Unia daje pieniądze tylko na projekty uzyskujące najwyższą efektywność ekologiczną i wiele ciepłowni nie spełnia odpowiednich warunków. Według posłanki potrzebna jest wspólna praca samorządów i spółek ciepłowniczych „co da duży impuls do poprawy powietrza”. - Wtedy jest szansa byśmy byli do przodu w walce ze smogiem - uważa Gabriela Lenartowicz. Pani poseł uspokajała radnego Wałacha, dopytującego czy Polsce grożą unijne kary za niespełnianie norm emisyjnych w Europie.

- W tej chwili nie ma zagrożenia o spełnienie europejskich standardów jeśli chodzi o ciepłownie - odparła mu G. Lenartowicz.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].