Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niebezpieczne przejście dla pieszych będzie bezpieczniejsze? Na to wygląda!

Przejście dla pieszych w Kuźni Raciborskiej przy ulicy Kościelnej w ciągu drogi wojewódzkiej numer 425 zostanie przesunięte o kilka metrów oraz zamontowana zostanie tam sygnalizacja świetlna. To efekt starań Zarządu Osiedla Stara Kuźnia.

Niebezpieczne przejście dla pieszych będzie bezpieczniejsze? Na to wygląda!

Ważne pisma

W drugiej połowie marca 2019 roku Zarząd Osiedla Stara Kuźnia zwrócił się z oficjalnym pismem do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach (ZDW), prosząc w nim m.in. o montaż przy przejściu dla pieszych, znajdującym się w rejonie kościoła w Kuźni Raciborskiej przy ulicy Kościelnej, sygnalizacji świetlnej. – Przejście dla pieszych znajdujące się na drodze wojewódzkiej nr 425, to jedno z najbardziej uczęszczanych i niebezpiecznych przejść w całej gminie Kuźnia Raciborska. Usytuowane jest na drodze wojewódzkiej, która jest drogą tranzytową w kierunku Kędzierzyna-Koźla, Rybnika, Gliwic oraz Raciborza, dlatego też charakteryzuje się bardzo dużym natężeniem ruchu – napisano w piśmie.

Zarząd przypomniał również tragiczny w skutkach wypadek, do którego doszło na tym przejściu w 2016 roku. Wówczas śmierć poniosła kobieta przechodząca przez nie. Działo się to w warunkach ograniczonej widoczności. – Po zdarzeniu zostały podjęte czynności, które doprowadziły do zamontowania dodatkowego oświetlania, jednak nie jest to w naszej ocenie wystarczające rozwiązane. Przejście nadal nie jest oświetlone, a jedynie częściowo oświetlony jest chodnik po jednej stronie przejścia – czytamy w dokumencie.

Zarząd Osiedla Stara Kuźnia w piśmie podkreślał skalę niebezpieczeństwa w tym miejscu. – Wielokrotnie kierowcy samochodów, aby uniknąć potrącenia pieszych korzystających z przejścia, zjeżdżają na pobliski chodnik, powodując zagrożenie dla osób znajdujących się na nim. Kierowcy z uwagi na ograniczoną widoczność w tym miejscu, nie są w stanie dostrzec wkraczających na w/w przejście, co powoduje zagrożenie życia pieszych – brzmi dalszy fragment pisma. W dokumencie podano również, że zarząd zwrócił się do z wnioskiem do Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powołanej przez starostę raciborskiego o przeprowadzenie wizji lokalnej i wydanie opinii w sprawie oświetlenia tego miejsca, na co komisja przystała.

O pomoc w rozwiązaniu problemu zwrócono się wówczas również do raciborzanina Michała Wosia, będącego wtedy członkiem zarządu województwa śląskiego, odpowiedzialnym m.in. za komunikację i transport. – Jako że jest pan przedstawicielem naszego powiatu, któremu mocno zależy na bezpieczeństwie i poprawie życia mieszkańców całego województwa śląskiego, w tym powiatu raciborskiego, zwracamy się do pana jako przedstawiciela w województwie z prośbą o pomoc i interwencję w tej sprawie – podkreślała Maria Wyszomierska, przewodnicząca Zarządu, przedstawiając w liście problem miejscowych.

Pozytywna reakcja

Wówczas Michał Woś poinformował, że przejście zostanie nie tylko wzbogacone o sygnalizację świetlną, ale zostanie przesunięte. – Informuję, że polecono Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Katowicach dokonanie koniecznego przesunięcia istniejącego przejścia dla pieszych dalej od skrzyżowania tak, aby przejście nie zachodziło na istniejący wjazd na plac kościoła oraz budowę na tym przejściu wzbudzanej sygnalizacji świetlnych dla pieszych – czytamy w odpowiedzi Wosia, do której otrzymaliśmy wgląd.

Przetarg na wiosnę

Zapytaliśmy w ZDW, na jakim etapie są prace. – Informuję, że odebraliśmy projekt organizacji ruchu przesunięcia przejścia. Przejście będzie przesunięte ok. 6 m w kierunku Solarni od dotychczasowej lokalizacji wraz z budową wzbudzanej sygnalizacji świetlnej. Termin wykonania po zabezpieczeniu środków finansowych oraz po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego, które ogłosimy wiosną 2020 r. Koszt wykonania około 320 tys. zł – poinformował nas naczelnik Wydziału Dróg, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Ryszard Rzepecki.

Radość w Kuźni

Maria Wyszomierska nie kryje radości z takiego rozwiązania tej sprawy. W rozmowie z nami przyznała, że to zadanie stawiała sobie, jako jedno z ważniejszych kandydując na stanowisko przewodniczącej Zarządu, które objęła w ubiegłym roku, w chwili wyborów sołeckich w Kuźni Raciborskiej.

(mad)

Ludzie

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
JanNiezbędny 05.02.2020 08:11

Światła nie są tam potrzebne, problem jest tylko w niedzielę jak owieczki idą się modlić ale w tym czasie są pod opieką Boga i nic im nie grozi. Światła jak w pobliżu starej szkoły tyłka szkodzą bezpieczeństwu i zwiększają smog poprzez nierówna jazdę.