Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Płacili za wodę, którą nielegalnie pobierali ich sąsiedzi

Raciborzanin płacił za wodę więcej niż jej zużywał. W ciagu kilku miesięcy doliczono mu do rachunków opłatę za dwanaście kubików. W podobnej sytuacji byli najemcy jeszcze czterech mieszkań w kamienicy na Nowych Zagrodach w Raciborzu. Okazało się, że przyczyną doliczeń było podłączenie wody "na lewo" w siąsiednim lokalu. Mieszkało w nim... siedem osób.

Płacili za wodę, którą nielegalnie pobierali ich sąsiedzi

Do redakcji Nowin zgłosi się Piotr Nagłowski z Raciborza. Opowiedział nam o swoim problemie, który dotyczył doliczeń do rachunków za wodę. Z przedstawionych przez niego faktur wynikało, że doliczenia są znaczne i wyniosły 3 m3 w maju, 5 m3 w lipcu, 1 m3 w sierpniu oraz 3 m3 we wrześniu. W sumie 12 m3 na czterech fakturach. Problem dotyczył również jego sąsiadów z kamienicy przy ul. Skłodowskiej. – Wiem na pewno o czterech mieszkaniach, których lokatorzy tak jak i ja mają już tego serdecznie dość. Po co kupujemy liczniki na wodę, skoro i tak cały czas doliczają nam zużycie wody? – powiedział nam pan Piotr.

Takie doliczenia do rachunków za wodę dotyczą sytuacji, gdy stan licznika głównego dla klatki schodowej nie zgadza się z sumą wskazań w poszczególnych mieszkaniach. Zazwyczaj nie generują one większych kosztów. Jednak w przypadku pana Piotra było to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. To kwota, obok której trudno przejść obojętnie.

Postanowiliśmy wyjaśnić problem mieszkańców kamienicy przy ul. Skłodowskiej. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiego Zarządu Budynków. Interesowały nas potencjalne przyczyny tak dużych doliczeń. Być może liczniki w niektórych mieszkaniach uległy awarii? A może w grę wchodziło nielegalne podłączenie do sieci któregoś z mieszkań? Oto czego się dowiedzieliśmy.

Z czego biorą się doliczenia

Prezes ZWiK w Raciborzu Michał Ziółkowski przyznaje, że doliczenia spowodowane są różnicą jaka występuje pomiędzy zużyciem wody wskazanym na wodomierzu głównym i sumą zużycia wody wskazaną przez wodomierze zabudowane przy punktach czerpalnych wody w budynku wielolokalowym. – Takiego zjawiska nie da się całkowicie wyeliminować, można je jedynie minimalizować. Kwestia różnic wskazań jest na tyle istotna, że znalazła swoje ustawowe uregulowanie w przepisach art. 6 ust. 6 pkt 3 oraz art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu  w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – poinformował nas prezes raciborskich wodociągów.

Dalej prezes ZWiK wylicza potencjalne przyczyny powstawania różnic wskazań wodomierza głównego oraz wodomierzy w mieszkaniach. – Z naszej praktyki możemy stwierdzić, że  główną przyczyną powstawania różnic jest zabudowa w lokalach wodomierzy o niższej klasie dokładności niż klasa dokładności jaką posiada wodomierz główny. Rozwiązaniem jest zabudowanie w lokalach wodomierzy w wyższej klasie dokładności wyposażonych w nakładkę do zdalnego odczytu wskazań, co umożliwia jednoczesne uzyskanie odczytu wszystkich wodomierzy w budynku. Zastosowanie takiego rozwiązania łącznie z uporządkowaniem ewentualnych problemów z instalacją wewnętrzną budynku w znacznym stopniu ogranicza, a być może nawet wyeliminuje problem powstawania różnic – dodaje M. Ziółkowski.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Andrzej Migus wskazuje również inne przyczyny powstawania doliczeń oraz wysokich rachunków za wodę – przecieki na instalacji wewnętrznej budynku (szczególnie nieszczelne spłuczki WC, które nie powodują pracy podliczników, ale w sumie mogą poruszyć wodomierz główny), czy też brak możliwości równoczesnych odczytów wodomierzy z powodu braku dostępu do lokalu.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ciekawy (188.146. * .136) 28.10.2019 10:59

nie cwaniactwa tylko złodziejstwa

~Kombinacje (94.254. * .221) 28.10.2019 09:05

Wszyscy nauczyli się odpowiedzialność spychać na ,,petenta,, . Czy nikt nie potrafi zabezpieczyć liczników czy po prostu Wygodniej bo ewentualne wycieki można przypisać Klientowi .