Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli na pomoc pogorzelcom

30.08.2019 10:02 | 0 komentarzy | kama

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli na pomoc pogorzelcom. Rodzina z Rybnika straciła prawie cały dorobek życia. Dom, w którym mieszkają spłonął niemal doszczętnie. W walce o to by w domu można było zamieszkać przed zimą pomagają im żołnierze kompanii dowodzenia śląskiej brygady OT.

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli na pomoc pogorzelcom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pożar wybuchł w kuchni na pierwszym piętrze. Płomienie po drewnianej boazerii wędrowały błyskawicznie, niemal w jednej chwili objęły cały dom pięcioosobowej rodziny. Gdy tylko śląscy terytorialsi dowiedzieli się, że mogą pomóc bez wahania stawili się na pogorzelisku i wzięli do pracy.

- Właśnie na tym polega sens bycia żołnierzem żeby pomagać tym, którzy sami sobie nie są w stanie poradzić i bronić tych, którzy sami nie są w stanie się obronić

– powiedział pomagający pogorzelcom sierż. Marcin Babij.

Wdzięczności za pomoc nie kryje właściciel domu Dariusz Skupień…

- Żołnierze przyszli z samego rana i od razu ostro wzięli się do pracy, tak więc bardzo nam pomagają.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w 13 ŚBOT służy blisko 600 terytorialsów.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.

/Materiały prasowe/