Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowość na raciborskim rynku. Zdrój w miejscu dawnej rorkastli

Mieszkańcy oraz goście odwiedzający Racibórz mogą zaczerpnąć wody pitnej ze zdroju na rynku. Uruchomiono go w środę 7 sierpnia.

Nowość na raciborskim rynku. Zdrój w miejscu dawnej rorkastli

Pierwszy, ale nie ostatni

Nowy zdrój został ulokowany możliwie blisko historycznej lokalizacji zdroju z lat dwudziestych ubiegłego wieku.

- Jest to pilotażowy zdrój. Chcemy zobaczyć jakim zainteresowaniem będzie się on cieszył. Jeśli zainteresowanie będzie duże, a kondycja finansowa Spółki na to pozwoli to chcielibyśmy rozwijać sieć zdrojów w użytecznych dla mieszkańców lokalizacjach - mówi Michał Ziółkowski Prezes Zarządu ZWiK Sp. z o.o. w Raciborzu.

Ze zdroju można zaczerpnąć wody pitnej czerpanej przez ZWiK w Raciborzu - wolnej od chloru, bogatej w mikroskładniki, bezpiecznej dla zdrowia człowieka.


Czym była rorkastla?

Przed II wojną światową na raciborskim rynku znajdowała się tzw. rorkastla. Był to murowany pojemnik z rurami, z którego można było czerpać wodę doprowadzaną do miasta z lasu Obora. Od niego odchodziły również nitki wodociągu zaopatrujące pozostałe miejskie punkty poboru wody (m.in. na placach Zborowym i Długosza, przy Solnej i Browarnej). Niewykluczone, że pierwsza rorkastla została zabudowana na raciborskim rynku już w średniowieczu.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
erwin 07.08.2019 17:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wszyscy się chwalą, pierwszą budowlą nowego prezydenta z PiS-u!!!!! Niektórzy to nawet selfie sobie robią lub przypisują swoje ojcostwo. Powoli mija rok i jaka inwestycja. Żenujące.

~Łałłł (83.10. * .13) 07.08.2019 11:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szkoda ze wybrano wersję bez "miski" dla zwierząt :-(

~Łałłł (83.10. * .13) 07.08.2019 11:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ziółas powinien dostać Order Orła Białego a jego kolega WiceFocia powinien wystąpić z wnioskiem do PAD. Kiedy takie cudo na stadionie OSiR i bulwarach?