Niedziela, 9 sierpnia 2020

imieniny: Romualda, Romana, Ireny

RSS

303 tys. zł kary dla szpitala. Dyrekcja się odwołała. NFZ nieugięty, wytyka błędy

11.07.2019 15:21 | 6 komentarzy | mak

To już pewne. Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył karę na szpital w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach. Dokładnie 303 tys. zł. Znamy powody. - NFZ negatywnie ocenił postępowanie z pacjentem na izbie przyjęć szpitala w Wodzisławiu Śląskim - czytamy w komunikacie. - Jak wykazała kontrola, mimo przyjętych w szpitalu procedur, w tym triażu w izbie przyjęć, nie zachowano niestety należytej staranności i konsekwencji działania - brzmi kolejny fragment.

303 tys. zł kary dla szpitala. Dyrekcja się odwołała. NFZ nieugięty, wytyka błędy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj informowaliśmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył karę na szpital w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach. To pokłosie przeprowadzonej kontroli, która miała związek z bulwersującą sprawą śmierci 35-letniego pacjenta. W marcu mężczyzna przez 10 godzin czekał na przyjęcie do szpitala.

Wczoraj podawaliśmy nieoficjalną informację, że kara to ok. 300 tys. zł. To się potwierdziło.

NFZ wydał oświadczenie dotyczące przeprowadzonej kontroli. Wynika z niego, że w szpitalu doszło do uchybień.

Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczący kontroli w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach:

Śląski OW NFZ br. zakończył kontrolę w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

Zakres kontroli obejmował działanie izby przyjęć w Wodzisławiu Śląskim i oddziału chorób wewnętrznych w Rydułtowach, w związku z tragicznym wydarzeniem, zakończonym śmiercią pacjenta, 19 marca br.

NFZ negatywnie ocenił postępowanie z pacjentem na izbie przyjęć Szpitala w Wodzisławiu Śląskim.

Szpital dysponował odpowiednią, zgodną z umową, całodobową opieką lekarską i pielęgniarską. Zapewniał ponadto wymagane zaplecze diagnostyczne.

Jak wykazała kontrola, mimo przyjętych w szpitalu procedur, w tym triażu w izbie przyjęć (segregacji pacjenta), nie zachowano niestety należytej staranności i konsekwencji działania.

Obowiązujący na izbie triaż miał zastosowanie wyłącznie w przypadkach katastrof i masowych wypadków, a nie w pracy bieżącej.

NFZ negatywnie ocenił organizację udzielania świadczeń, prowadzenie dokumentacji medycznej i postępowanie z pacjentem w ramach kontroli oddziału chorób wewnętrznych w Rydułtowach.

Na skutek błędnej organizacji świadczeń, pacjent, z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego, nie został przewieziony z izby przyjęć w Wodzisławiu Śląskim na oddział chorób wewnętrznych w Rydułtowach.

Zgodnie z ustaleniami kontroli Szpital w Rydułtowach dysponował wolnymi łóżkami.

Śląski OW NFZ nałożył na Szpital karę finansową w wysokości 303 tys. zł oraz wydał zalecenia pokontrolne.

Zgodnie z nimi Szpital został zobowiązany do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej oraz realizacji umowy z NFZ z należytą starannością i zgodnie z zapisami umowy i przepisami prawa.

Szpital, korzystając z przysługującego trybu odwoławczego, złożył zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego, ale Śląski OW NFZ podtrzymał swoje ustalenia. Szpital może jeszcze złożyć zażalenia do Prezesa NFZ.