Wtorek, 14 lipca 2020

imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury

RSS

Katarzyna Dutkiewicz jest już posłanką

12.06.2019 12:51 | 5 komentarzy | żet, m

12 czerwca grupa 16 osób złożyła w Sejmie RP ślubowanie poselskie. W tym gronie znalazła się Katarzyna Dutkiewicz, która objęła mandat zwolniony przez Izabelę Kloc.

Katarzyna Dutkiewicz jest już posłanką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Serdecznie dziękuję za wszystkie słowa wsparcia, trzymane kciuki i wiarę, że to właściwa droga, której sprostam - napisała na swoim Facebooku Katarzyna Dutkiewicz. Raciborzanka objęła mandat poselski zwolniony przez Izabelę Kloc, która została europosłanką.

Posłanka Katarzyna Dutkiewicz i minister Michał Woś.

Przypomnijmy, Katarzyna Dutkiewicz kandydowała do sejmu w 2015 r. Startowała w naszym okręgu wyborczym (okręg wyborczy nr 30) z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. PiS wprowadziło wówczas do sejmu pięciu posłów - Izabelę Kloc, Grzegorza Matusiaka, Grzegorza Janika, Teresę Glenc oraz Czesława Sobierajskiego. Ten ostatni zdobył 5014 głosów. Niewiele mniej, bo 4782 osoby zagłosowały wówczas na Katarzynę Dutkiewicz, która nie dostała się do parlamentu.

26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat europosłanki zdobyła Izabela Kloc. Zwolnione przez nią miejsce w sejmie przysługiwało kolejnej osobie z najlepszym wynikiem wyborczym na liście w 30. okręgu wyborczym, a więc Katarzynie Dutkiewicz.

Obecnie Ziemię Raciborską reprezentuje w Sejmie RP jeszcze Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej. W skład rządu Mateusza Morawieckiego wchodzi z kolei Michał Woś, który został ministrem ds. pomocy humanitarnej.

Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej – brzmi rota przysięgi złożonej przez pierwszą posłankę - raciborzankę.

Dutkiewicz została członkiem Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalna strona internetowa sejmu przedstawia ją tak:

  • Data i miejsce urodzenia: 14-11-1973, Racibórz
  • Wykształcenie: wyższe
  • Ukończona szkoła: Państwowa Wy ższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Socjologia - kierowanie i przywództwo w jednostkach administracji publicznej - licencjat (2006); Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Społecznych, Socjologia - komunikacja społeczna - magister (2008)
  • Zawód: socjolog

W jednym z ostatnich wywiadów K. Dutkiewicz powiedziała, że główne biuro poselskie otworzy w Raciborzu. W sejmie chciałaby pracować w komisjach zajmujących się tematyką samorządu i zdrowia, a także żeglugi śródlądowej.

Raciborzanka będzie posłanką do jesiennych wyborów parlamentarnych, w październiku.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Michał Woś

Michał Woś

minister środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego