Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ktoś notorycznie niszczy zamek

Kuźnia Raciborska przeprowadziła kilka miesięcy temu „rewolucję śmietnikową”. Zniknęły stare budynki z cegły, w których stały kontenery, w zamian postawiono wiaty. Te zostały przypisane poszczególnym wspólnotom. Całość miała być m.in. lekarstwem na podrzucanie śmieci, bo wiaty zostały wyposażone w zamki na klucz. Okazuje się jednak, że nie wszystko działa tak jak powinno…

Ktoś notorycznie niszczy zamek

– Ostatnio zamek śmietnika przy ulicy Słonecznej notorycznie jest przez kogoś zapychany – mówiła po zakończeniu minionej sesji radna Grażyna Tokarska. – Albo ktoś to złośliwie robi, albo liczy na to, że będzie mógł wygrzebywać puszki – dopowiadała. Wypytywała Wilhelma Rzechonka, dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej o rozwiązanie problemu. Zaproponowała również zamontowanie tam kamery.

Dyrektor mówił, że śmietnik wskazany przez radną jest otwarty i będzie do momentu zamontowania nowego zamka. – Tam jest nietypowy zamek, było to nawet specjalnie zrobione, by nie można było go wymienić. Liczyliśmy się z tym, że będziemy mieli próby używania tych śmietników niezgodnie z przepisami – odpowiadał Wilhelm Rzechonek. Zauważał, że za zniszczeniem najpewniej mogą stać mieszkańcy z okolicznych domów, bo jak podkreślał dyrektor – do chwili, kiedy był do nich swobodny dostęp, mogli podrzucać śmieci. W chwili zamknięcia na klucz ta możliwość się skończyła. – Zamek jest skutecznie zniszczony, zamówiliśmy nowy – mówił. – Koszt wymiany zamka wraz ze wszystkimi kluczami są wysokie. Staramy się o to, aby przysłano nam taki sam, który tam był oryginalnie – dopowiadał.

Wilhelm Rzechonek odniósł się również do propozycji zamontowania kamery. Mówił, że zainstalowanie jednej będzie kosztować około 2 tys. złotych, bo chodzi o sprzęt dobry, który pozwoliłby na zidentyfikowanie sprawcy ewentualnych zniszczeń. Zauważał, że za ZGKiM nie dysponuje środkami na taki cel. Pieniądze musiałby więc być wydatkowane z budżetu gminy. Na pytanie o zamontowanie atrapy kamery, która miałaby odstraszać potencjalnych wandali, odpowiadał, że prawo na to nie zezwala. – Jest wyrok sądowy, który zabrania tego typu działań – uzasadniał.

(mad)

Ludzie

Grażyna Tokarska

Radna miejska Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].